Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kısırlaştırılan Kedinin Ruhsal Değişimi

Hepimizin bildiği üzere kısırlaştırılan kedinin ruhsal değişimi farklılık gösterebilir. Öncelikle kedi sahiplerinin bunlara hazırlıklı olması sonradan yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur. Kedi sahipleri kısırlaştırma işlemi ve sonrası ile alakalı bilgiler edinebilirse en azından nasıl olduğunu anlamlandırmaya çalışabilir. Böylelikle de bu süreç onlar ve diğer herkes için daha kolay geçebilir.

Kısırlaştırılan Kedinin Ruhsal Değişimi
Kısırlaştırılan Kedinin Ruhsal Değişimi

Kedilerde Kısırlaştırma Nasıl Olur?

Kastrasyon veya kısırlaştırma kedinin doğurganlığını engelleyen bir cerrahi yöntemdir. Bu açıdan kedilerdeki üremenin fazlalaşarak kediye zarar vermesini engeller ki bu da oldukça faydalı bir işlemdir. Kedi eğer dişiyse yumurtalıkları alınır erkek ise testisler çıkartılır. Kısırlaştırma her ikisi için de yapılabilir yani bu konuda bir ayrım yoktur. Kedilerdeki bu kısırlaştırma işlemi oldukça zorlu bir süreç olabilir hem kedi sahibi hem de kedinin kendisi açısından. Fakat sonrasında bazı şeylere dikkat edildiğinde herhangi bir sorun yaşanmayabilir.

Kedilerin Kısırlaştırılmasından Sonra Ne Olur?

Kedilerin kısırlaştırılması işleminden sonraki süreçte kedide bazı değişimler söz konusu olabilir. Kısırlaştırmadan sonra eve getirilmesine kadar olan süreç içerisinde sakin kalabilse bile sonrasında çokça agresif davranışlar sergileyecektir. Ancak bu durumun geçebilmesi zaman alsa da uzun vadede çok iyi sonuçlar doğuracaktır. Çünkü bu durum tamamen kedinin sağlığı açısından önem arz eder ve eğer üremez ise vücudu zarar görmez.

Kediler Neden Kısırlaştırılmalıdır?

Kedilerde de olan bazı hastalıklar neticesinde kedinin doğurganlığını engelleme yöntemi ilerleyen safhalarda pek çok sorunun yaşanmasına engel olacaktır.

Bunlar genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Kedilerdeki yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır
  • Kızgınlık dönemine girdiğinde daha rahat olmasını sağlayacaktır
  • Gereksiz üremesini engelleyecektir
  • Depresyon, iştahsızlık gibi durumların önüne geçecektir
  • Erkek kedilerdeki kavga oranlarını en aza indirecektir
  • Kedinin daha sakin olmasına yardımcı olacaktır gibi sebeplerden dolayı bile kısırlaştırılması istenebilir.

Bu sadece kedinin ruhsal durumu ile değil aynı zamanda sahibinin ruh sağlığı için de önemli bir husustur. Çünkü kediler agresifleştiğinde bazen gerçekten dayanılamayacak bir hal alabilir. Böylelikle kedinin kısırlaştırılması herkes açısından faydalı olabilmektedir.

Kedilerdeki Kısırlaştırmadan Sonraki Ruhsal Değişim Neden Olur?

Kedilerdeki kısırlaştırma sonrasında yaşanan ruhsal değişimler büyük ölçüde kedinin operasyon öncesinde bitmeyen kızgınlık döneminden de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle zaten bitmemiş olan kızgınlık dönemi ameliyat sonrasında da kendini gösterebildiğinden genel olarak ameliyattan kaynaklanan bir durummuş gibi sanılabilir. Ancak öncelikle tam olarak kızgınlık döneminin bittiğinden emin olunması gerekir.

Operasyon sonrasında kedideki ürkek tavırlar ilk olarak dikkat çekebilir. Bu ve bunun gibi pek çok durumun geçici olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikli olarak kedideki travmanın atlatılması sağlanmalı ve sakince davranılmalıdır. Kedi bulunduğu duruma ayak uyduramamış olabilir. Kedi, sahibinden de operasyon sonrası belirli bir zamana kadar kaçma davranışı gösterebilir çünkü bu bir anlık güvensizlik yaşamasına neden olmuş olabilir. Bunun için de kediye iyileşmesi ve kendine gelebilmesi için zaman tanınmalıdır.

Kedilerdeki Ruhsal Değişime Karşı Ne Yapılmalıdır?

Az önce de bahsedilmiş olduğu gibi kediye biraz zaman tanınmalı ve hemen atlatabileceği düşünülmemeli. Kediler de insanlar gibi bazen bu durumun üstesinden kolay gelemeyebilirler. Sonuç olarak onların da daha önce deneyimlemiş olduğu bir şey değil. Bu nedenle kedi sahipleri normal günlük yaşantısına geri dönmeli ve kediyi biraz kendi haline bırakmalıdır. Bunun sonrasında zaten kedi kendisi yanına gelmeye başlayarak bunun aslında geçici bir süre olduğunu ona hatırlatacaktır.

Kısırlaştırma Operasyonu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Operasyondan önceki 12 saat boyunca kediye mama verilmemelidir. Her iki cinsiyetteki kedi için de hazırlık yapılarak gidilmelidir. Dişi kediler biraz daha bekletilirken erkek kediler aynı gün içerisinde eve gönderilebilir. Operasyon sonrasında kediye fazlaca dikkat edilmelidir. İşlem yapılan yerde yara, şişkinlik, enfeksiyon gibi durumların olup olmadığını kontrol etmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Bu nedenle de operasyona girmeden önce veya sonrasında neler olacağını araştırmalı veya veteriner hekime danışmalı, bu konuda biraz daha bilgi sahibi olmalısınız. Zaten bu konuda operasyonu yapacak olan kişi size bilgi sunacağından ne yapıp ne yapılmaması gerektiği hakkında pek çok şey öğrenebilirsiniz. Kısırlaştırma operasyonu herkesin bilgi sahibi olması gereken bir konu.

Kısırlaştırılan Kedinin Ruhsal Değişimi
Kısırlaştırılan Kedinin Ruhsal Değişimi

Kısırlaştırmanın Yararları Nelerdir?

Kısırlaştırma kedinin sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Çünkü kedinin gereksiz yere üremesini ve sağlığını zarara sokmasını engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle kedi sahibi açısından da önemlidir çünkü kedinin sağlığını dikkate alır. Kısırlaştırma ayrıca sonrasında kedilerin daha uysal olmasını sağlayabilir yani özellikle sürekli kızgınlık dönemine ya da depresyona girdiğini düşünüyorsanız kısırlaştırmadan sonra bu engellenebilir.

Yani pek çok açıdan oldukça önemli bir husus diyebiliriz. Kısırlaştırmadan sonraki davranış değişikliklerini narkozun etkisinde olmasına da bağlayabiliriz kolaylıkla. Bundan sonraki süreçte zaten daha sakin davranışlar sergileyecek olduğundan kısa süreliğine biraz daha anlayışlı davranmak çok iyi olacaktır. Kısırlaştırma bu ve pek çok açıdan yararlıdır denebilir.

Ameliyatsız Kısırlaştırma Olur Mu?

Bu operasyon genelde çok uzun sürmediğinden ameliyat olarak düşünmek zaten yanlış olur. Çünkü kediye sadece narkoz verilir ki bu durumda verilmesi zaten zorunludur. Bu nedenle ameliyatsız kısırlaştırma mümkün olabilir ancak elbette bu tarz bir operasyon ile düşünülebilir.

Ameliyatsız ya da daha kısa işlemli olup olmayacağına ileride daha düzgün bir cevap da verilebilir elbette. Bu yüzden de erkek kedilerde 1 saat operasyon süresinin olabileceği düşünüldüğünden genel ameliyatlar bundan çok daha farklıdır. Ancak bunların olmadığı ya da yeni şeklinin oluşturulduğunu da görebiliriz ilerleyen yıllarda. Gelişen teknolojinin etkisiyle hayvan kısırlaştırmalarında fazlaca yol kat edebildiğimizi söylemek mümkün. Bununla beraber pek çok şeyde bunun etkisini görebiliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.