Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Bir canlının herhangi bir maddeye karşı göstermiş olduğu yüksek dozdaki vücut reaksiyonuna alerji denir. Alerji durumu insanlarda farklı hayvanlarda farklı özellikler gösterebilir. Hatta her hayvana özgü bazı alerji çeşitleri bile mevcuttur. Örneğin kedilerde meydana gelen gıda alerjisi de böyledir. Bu alerjiler canlıda kalıtsal özellikler de bırakabilir.

Kedilerde meydana gelen gıda alerjisi hayvanın yemiş olduğu besinlerden kaynaklanır. Bazı mama çeşitleri ya da bazı yiyecekler kedilerde alerjiye sebebiyet verir. Bu durumun belirtileri ve tedavi yöntemleri veteriner bölümünde detaylıca incelenir. Sorunun çözülmesi için mutlaka kedinin bir veteriner hekime gözükmesi gerekir. Hayvanın sağlığı ve huzuru için kedilerde gıda alerjisi tedavi yöntemleri arasında veteriner tarafından kediye dışlama diyet denemesi uygulanır.

Bu diyet denemesi tedavisi en çok kedinin gıda alerjisinin kedi mamasından kaynaklandığı durumlarda etkilidir. Tedavide oldukça küçük yapılı olan proteinler hidrolize olan bu diyete eklenir. Bu tedavi uygulandığında kedi maması hayvana alerjik reaksiyonda bulunmaz. Hidrolize protein beslenme ve diyet alanında sıklıkla karşımıza gelen bir terimdir. Bu terimde protein bir teknik kullanılarak izole hale getirilir ve kedi mamasına eklenir.

Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri
Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Gıda Alerjisine Neden Olan Önemli Maddeler

Kediler insanlara en yakın hayvan türleridir. Tıpkı köpekler gibi evde beslenilmesi tercih edilir. Bu durum da hayvanların bazı maddelere karşı alerjik reaksiyon göstermesi durumunu arttırır. Kedilerde en çok karşılaşılan alerjik durum gıda kaynaklıdır. Bunun dışında polen, küf gibi çevresel faktörler de kedilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Yapılan istatistiklere göre kedilerde gıda alerjisi yüzde oranı 15 olarak belirlenmiştir. Bu rakam bir hayli yüksektir.

Kedi besleyen ve bu durumda karşılaşan hayvan severler için kötü olan alerjik maddenin teşhis edilmesinin mümkün olmamasıdır. Bu amaçla kediye uzun süre tedavi uygulanır ve gözlem altında tutulur. Kediler de bu alerjiden kötü olarak etkilenir. Örneğin alacakları besin değerini alerjiden kaynaklı alamaz. Balık, süt ürünleri ve sığır eti alerjiye neden olan gıda maddeleri olarak bilinir. Bunun yanında sebze ve tahıl ürünlerinden kaynaklı da gıda alerjisi meydana gelebilir.

Biz yine de sizleri bilgilendirmek amaçlı kedilerde gıda alerjisine neden olabilecek altı önemli maddeyi sıraladık;

  • Yapay boya maddesi
  • Koruyucu bilinen maddeler
  • Süt ve süt ürünleri
  • Deniz ürünleri
  • Et ürünleri
  • Mısır ürünü maddeleri

Bu ürünler arasında et ve deniz ürünleri kedilerde bazı mamalara göre daha doyurucu olur. Elbette yapay boya içeren kedi mamaları da gıda alerjisine neden olabilir. Bu nedenle kediniz için mama ve yiyecek seçerken koruyucu maddelerine ve yapay boya içeriklerine iyice bakmalı titizlikle incelemelisiniz.

Kedilerde Gıda Alerjisinin Belirtileri Neler Olabilir?

Bilindiği gibi kedi veterinere gittiğinde alerjik maddenin ne olduğu konusunda kesin çözüm koyulamaz bunun yerine tedavi edilmeye çalışılır ve gözlemleme yapılır. Bu yüzden de kedilerde görülen bazı belirtiler gıda alerjisinin belirtileri olabilir. Burada iş kedi besleyen hayvan sevenlere düşer. Kedinizi iyi gözlemlemeli ve bazı belirtilere karşı duyarlı olmalısınız.

Hatta fark etmiş olduğunuz belirtileri veteriner hekime bildirdiğinizde kediniz için çok daha sağlıklı bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Vermiş olduğunuz bilgilere göre veteriner alerjik maddeyi tahmin edebilir. Buna göre de öneri ve tavsiyelerde bulunur. Kedilerde meydana gelen horlama gıda alerjisi belirtisi olabilir.

Bu horlama sanki iltihaplı bir boğazın neden olduğu horlama gibidir. Kedinin kendini tırmalaması, göz ve burun organında akıntı, kulak organında akıntı, hırıltı, hapşırma, öksürme, ishal, kusma, patilerin şişmesi, tüy yapısında olumsuz değişmeler gıda alerjisinin belirtileri arasındadır. Burada bahsedilen tüy yapısındaki olumsuz değişmeler donuk ve mat bir görüntü ya da zayıf tüy yapısı olabilir.

Kedilerdeki Gıda Alerjisine Karşı Öneriler

Kediler ve sahipleri için büyük bir problem olan gıda alerjisine tedavi haricinde önerilecek bir nokta da alerjisi olan kedilere özel mamaları kullanmaktır. Bu mamaların içeriğinde yani paketin önünde ve arkasında alerjisi olan kedilere özeldir gibi uyarılar söz konusu olabilir. Aynı zamanda kedi maması markası önerilerini veteriner hekimden de alabilirsiniz. Bu mamaları kullandığınızda neredeyse büyük bir oranda kedideki gıda alerjisi reaksiyonlarını engelleyebilirsiniz.

Mamalardaki yağ içeriği, protein içeriği, un içeriği, vitamin ve mineral içeriği bu doğrultuda ayarlanır. Bu içeriklere sahip kedi mamalarına örnek vermek gerekirse tahılsız tavuklu yaşlı kedi maması verilebilir. Ördekli yetişkin kedi maması, hindili kedi maması, kuzu etli kedi maması, elmalı kedi maması ve geyik etli kedi maması çeşitli markalarda alerjik reaksiyonlara karşılık satılır.

Kedilerde Gıda Alerjisine En Çok Hangi Besin Neden Olur?

Kedilerde gıda alerjisine pek çok besin ürününün neden olabileceğini bildirdik. Fakat bu besinler arasında kedilerde gıda alerjisine en çok proteinler neden olabilir. Bu ürün kedilerde ciddi bir alerjik reaksiyon yaratabilir. Hayvanlar alemi düşünüldüğünde bazı hayvanlar et proteinine karşı hassas olur. Bu hayvanlar arasında kedilerde olabilir.

Böyle bir durumda hayvan sadece sebze ve tahıl ağırlıklı beslenir. Hayvansal proteinler arasında en çok tüketilen kanatlı ettir. En sık alerjiye neden olan hayvansal protein de bu ürünlerdir. Deniz ürünleriyle hazırlanan besinler ve kuzu eti ise en az alerjiye neden olabilecek protein ağırlıklı hayvansal gıdalardır.

Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavisinde İlk Yapılması Gereken

Elbette ki kedilerde gıda alerjisi belirtilerine rastlandığında ilk yapılması gereken veterinere başvurmaktır. Fakat bunun yanında sizlere önerilen gıda alerjisine en çok neden olan besin ögesi proteini değiştirmek olacaktır.

Hayvansal proteini değiştirmek çoğu zaman kedideki gıda alerjisini yok edebilir. Kediniz deniz ürünü ve kuzu eti haricinde hayvansal gıda tüketiyorsa en azından bir süre bu ürünleri kesin. Bunun için mama değişikliği de yapılabilir. Kedinin besin alışkanlığını bozmamak adına doğrudan tahıllı mamaya geçmek yerine düşük tahıllı mamayı ilk olarak tercih edersiniz. Bu sayede kedide meydana gelen reaksiyonların yavaş yavaş azaldığını gözlemlersiniz.

Kedilerdeki Gıda Alerjisinde Tahılın Yeri

Kedilerde protein ürünleri gıda alerjisine neden olabildiği gibi tahıl ürünleri de alerjiye sebebiyet verebilir. Çünkü bütün kedi ve köpek mamalarının içeriğinde az miktarda da olsa tahıla yer verilir. Hatta GDO’ lu denilen tahıl ürünleri kullanıldığında daha fazla alerjik reaksiyon gözükür. Anlatılan bilgilere bakıldığında aslında insanlarda görülen şeyler kedilerde de görülür. İşlenmiş tahıl ürünleri de alerji kaynağı olabilir. Böyle durumlarda olan kedilerde de protein ağırlıklı besin diyetleri kullanılır.

Kedilerde Gıda Alerjisinin Neden Olduğu Bilinmeyen Kayıplar

Birçok birey kedilerde meydana gelen gıda alerjisinin bilindik belirtileri görür. Oysa ki gıda alerjisi kedide ciddi kayıplara da sebebiyet verir. Örneğin gıda alerjisi doku kayıplarıyla kendini gösterebilir. Tüy dökülmeleri de gıda alerjisi kayıpları arasındadır. Kedide baş, boyun ve ensede bazı yaralar oluşabilir.

Hatta bu sorunlar kronik hale gelerek inatçı yaralara dönüşebilir. Kedideki kaşıntı yara hattının iyice genişlemesine neden olur. Çünkü ilk görülen belirti kaşıntı ve kızarıklık halidir. Fiziksel bulguların kronik hale gelmemesi için ilgili kedinin tedavi altına alınması şarttır.

Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri
Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Gıda Alerjisi Tedavisi Yaklaşımı

Kedilerde gıda alerjisi tedavisi son derece önemli bir konudur. Buradaki yaklaşım hem kedi sahibine hem de veterinere aittir. Gıda alerjisine neden olan maddeyi ortamdan uzaklaştırmak en iyi tedavi tekniğidir. Fakat bu neredeyse imkansızdır. Çünkü gıda alerjisine neden olan maddenin tespitini veteriner bile tahminleri ve belirtileriyle saptayabilir. Veteriner bu yüzden steroid tedavisi uygulayabilir. Bu tedavide bazı ilaçlar hayvana verilir.

Fakat bu ilaçlar da uzun süre kullanıldığında başka sağlık sorunlarını belirgin hale getirebilir. Alternatif tedavi yöntemi olarak hiposensitizasyon gelir. Bu tedavide hayvana alerji testi uygulanır. Test sonucunda çıkan alerjik maddeye göre aşı tedavisi uygulanır. Tedavilerde mutlaka canlının huzuru ve güvenliğini düşünerek hareket etmek gerekir.

Kedilerde Gıda Alerjisi Reaksiyonları Ne Zaman Gözlenir?

Bu durum aslında alerji yapan gıda maddesinin türüne bağlıdır. Örneğin tüketilen gıdayla ilgili alerji söz konusu olduğunda yıl boyunca reaksiyonlar gözlenir. Belirli bir süre gıda tüketen kedi artık bir süre sonra alerji reaksiyonlarını göstermeye hızla başlar. Bu nedenle zaman kaybetmeden veteriner hekime danışılır. Çünkü ancak kedideki alerji madde bir şekilde tespit edildiğinde ve tedavi uygulandığında reaksiyonlar gidecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.