Evcil Marketim
Kedi

American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İlk evcilleştirildikleri tarihten, MÖ 1500 yıllarından beri hayatımızda tonlarca farklı kedi ırkı bulunuyor. Bazen sadece meraktan, bazen ise yeni bir ırk yaratma arzusundan iki farklı kedi ırkı melezlenebiliyor. Bunlardan biri olan American Keuda kedisi, ilk kez birden fazla türün melezlenmesi yolu ile çoğaltılamaya başlanan bir kedi ırkıdır.

Bu kedi ırkının ismi Teksas’ta uygulanmakta olan KEUDA programından geliyor. Bu programın amacı ise yavru kedilere direkt değer biçmek ve değerlendirmekti. Geliştirilmesinde ve melezlenmesinde Egyptian Mau ırkının kullanıldığı düşünülse de bunu tam olarak destekleyen bir kanıt yoktur.

İlk başlarda barınaklarda çoğaltılmaya başlanan bu kedi ırkının ilk çıktığı tarihler 1980li yıllar olsa da bu kedi ırkının tanınması 2002 yılını bulmuştur. İlk üretildiği yer Teksas (Amerika Birleşik Devletleri) olduğu için kökeni de buraya aittir.

Sürekli olarak kontrollü bir üretim sağlandığından güç ve dayanıklılık açısından oldukça ilgi gören bir kedidir. American Kedua cinsine özgü şovlar ve yarışmalar oldukça fazladır. Amerika’da oldukça popüler olan bu kedi türünü korumak amacıyla AKCA (American Keuda Kedi Derneği) kurulmuştur. Bahsi geçen bu American Keuda kedisi özellikleri ve bakımı kedi severler tarafından oldukça merak ediliyor.

American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı
American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Keuda Kedisinin Özellikleri Genel Olarak Nelerdir?

Egyptian Mau kedilerine benzer karakteristik özelliklere sahip olan American Keuda kedilerinin en belirgin özelliği suya olan sevgileridir. Görenler için oldukça şaşırtıcı bir özellik olsa da American Keuda suda oynamayı çok seven bir kedi türüdür. Bu kedi türünün çok iyi bir yüzücü olması da suya olan sevgisinden kaynaklanıyor.

Bu nedenle American Keuda kedisinin olduğu evlerde akvaryum bulunması kesinlikle sakıncalıdır. Suya olan ilgilerinden nedeniyle evdeki akvaryum balıklarına hiç rahat vermez. Bu sebepten ötürü birtakım büyük sıkıntılara yol açabilir. American Keuda kedilerinin en sık rastlanan karakteristik özelliklerinden birisi de sahibi duştayken ısrarla yanına girmeyi istemesidir.

Suya olan sevgisinin haricinde dışarıda koşmayı ve aktif olmayı çok seven American Keuda cinsi olan kedilere tasma ile yürüme eğitimi de verilebilir. Bu kedilerin bacakları oldukça esnek bir yapıya sahip olduğundan American Keuda cinsi kediler neredeyse bir çita kadar hızlı koşabilir.

American Keuda Kedisinin Karakteri Nasıldır?

Dayanıklılığı oldukça yüksek olan bu kedinin karakteri, yüksek dayanıklılığı ile bağlantılı olarak, onu diğer kedilerden ayıran birkaç özelliğe sahiptir.

 • Çocuklarla arası ortalama düzeyde olan bir kedidir.
 • Çok zeki bir kedi olmamakla beraber istediği takdirde sizin söylediklerinizi anlayabilir.
 • Çok hareketlidir ve genellikle yerinde duramaz.
 • Hareketli olmasının yanı sıra oldukça oyuncu olan bir kedidir, onunla oynarken sıkılmazsınız.
 • Çok fazla ilgiye ihtiyaç duymayan bir kedi türüdür, bir oyuncakla saatlerce sıkılmadan oynayabilir.
 • Başka kedilerle geçinme düzey orta seviyededir, çok arkadaş canlısı değildir.
 • Bu kedinin avcılık kabiliyetleri oldukça yüksektir.
 • Tam tabiri ile bağımsızlığa bağımlı olan bir kedi türüdür.
 • Çok sessiz bir kedi olmasa da konuşmayı da çok sevmez.
 • Bu kedinin eğitilebilme düzeyi sizin çabanıza bağlıdır.

Kendine has özellikleri olan, laboratuvar yapımı olarak nitelendirebileceğimiz bu kedinin evinize uyum sağlaması için çaba sarf etmeniz gerekecektir. Siz hangi yönde çaba gösterirseniz kediniz de o yönde gelişim gösterecektir.

American Keuda Kedisi Nasıl Görünür?

Üretildiği özelliklere göre spesifik görünüşlere sahip olabilen bu kedinin birden fazla çeşidi olduğu için istediğiniz görünüşte bir kedi bulma şansınız daha fazladır.

 • Genel itibariyle ortalama vücut ölçülerine ve boyuta sahiptir.
 • Badem gözlere sahip olduğu için bütün dikkati gözlerine çeker.
 • Kulakları hafif tüylü ve sivri bir yapıdadır.
 • Tüylerinin kısa ve düz bir yapıda olmasının yanı sıra kürkü istenilen her renkte olabilir. Kaplumbağa gibi desenlere sahip olduğu da görülür.
 • Karnında ve dirseklerinde bulunan derisi katlı ve kıvrımlı bir yapıdadır. Bu kıvrımlar sayesinde mevsimsel olarak vücudunun ısı dengesini sağlar.
 • Takoz ve öne doğru incelen bir kafa yapısına sahiptir.
 • Kuyruk boyu vücuduna göre orantılıdır ve absürt durmaz.
 • Vücudunda bulunan bütün deri bölgelerinin biraz gevşek olması genel bir özelliğidir.

American Keuda kedisi özellikleri ve bakımı açısından oldukça farklı bir kedidir. Geniş renk skalasına sahiptir, bu nedenle görür görmez ayırt edilmesi zor bir türüdür.

American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı
American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Keuda Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

American Keuda kedisi özellikleri ve bakımı bu kedi türüne sahip olmak isteyen insanlar tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Bakımı oldukça kolay olan bu kedi türünü sağlıklı tutmak da kolaydır. Kısa tüylere sahip olduğu için haftada bir kere tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Suyu çok fazla seven bir kedi türü olmasına rağmen sadece gerektiği takdirde ayda bir kez yıkanmalıdır. Hasta olabileceğinden keyfi olarak yıkanması tavsiye edilmez.

Evde yaşayan bir American Keuda kedisinin tırnaklarının uzadıkça kesilmesi en doğrusudur. Ayda bir kez kulaklarının temizlenmesi de gereklidir. Bu kedi türünün ağız ve diş sağlığını korumak için düzenli olarak dişlerinin fırçalanması önerilir. Diş sağlığını destekleyici bakım ürünlerinin kullanılması da tavsiye edilir. Sağlık ve dayanıklılık konusundaki gücü ile öne çıkan American Keudalar, aşıları düzenli yapılırsa nadiren hasta olur.

Bu kedilerin dikkat edilmesi gereken herhangi bir özel bakım durumu yoktur. Bu kedi cinsinin beslenmesinde kilo kontrolüne dikkat edilmesi çok önemlidir. Yerinde duramayacakları kadar yüksek enerji seviyesine sahip oldukları için yüksek kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ancak eğer tembellik yapmaya alışırlarsa aynı beslenme düzeni ile kilo almaları kaçınılmazdır. Normal bir kedinin bakımında dikkat edildiği gibi bu kedinin de yaşına, özel gereksinimlerine ve sağlık durumuna göre bir mama seçimi yapılması en doğrusudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.