Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerin Strese Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Köpekler, bazı olumsuz durumlara karşı çeşitli tepkiler göstermektedirler. Bu durum tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de belirli bir şekilde kendini gösterir. Köpekler de bazı durumlar karşısında mutsuz olabilirler. Bunun yanında bazı olaylar karşısında stres yaşamaya başlayabilirler. Köpeklerde stres, önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü bu insan canlısı dostlarımızın mutlu olmaları son derece önemlidir.

Bunun için köpeklerimize stres konusunda yardımcı olmamız gerekir. Çünkü stres, köpeklerin sağlığını etkileyebilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle dostlarımızın bu zor anlarında, onların yanında olmamız son derece önemlidir. Köpeklerimizi stresten uzak tutmak, onların sağlığı açısından oldukça önemli bir durumdur. Eğer köpeğinizde stresin belirtilerini gözlemliyorsanız, bu durumu mutlaka ciddiye almanız gereklidir.

Köpeklerin Strese Girdiği Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerin Strese Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Stresin Nedenleri?

Köpeklerde stres, birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Bu bakımdan köpeğinizi tedavi etmek için onları strese sokan durumları belirlemeniz oldukça önemlidir.

Köpeklerde stresin belli başlı nedenleri şunlardır:

  • Sahibinin değişmesi
  • Yaşam alanının değişmesi
  • Aniden yaşanan ısı değişimleri
  • Hastalıklar
  • Gebelik
  • Yetersiz beslenme
  • Dengesiz beslenme
  • Yemek yeme saatlerinde düzensizlik
  • Dışarı çıkma saatlerinde olan düzensizlik
  • Bazı köpek ırklarında banyo ve tıraş

Bu durumlar köpeklerde stres yaşanmasına neden olabilir. Bu konuda bireylerin dikkatli davranmaları son derece önemlidir. Stres, köpeklerde tüy dökülmesi kadar çok ciddi sorunlara neden olabilir. Bu bakımdan dikkatli olunmasında fayda vardır.

Havlama ve Sızlanma

Havlama ve sızlanma köpeklerde stres belirtileri arasında yer alır. Köpeklerde havlama son derece normal bir durumdur. Ancak stres döneminde aşırı havlama ve sızlanma durumları yaşanabilir. Köpekler, genellikle havlamayı ve sızlanmayı sizlerin dikkatini çekmek için yaparlar. Ancak birçok kişi, bu belirtilerin normal olduğunu sanarak ciddiye almamaktadır.

Aşırı Bir Şekilde Yalanma Durumu

Köpeklerde stres belirtileri arasında yer alan aşırı bir şekilde yalanma, stres döneminde oldukça fazla yapılır. Köpeklerde bu durum stres döneminde en çok karşılaşılan belirtiler arasında yer alır. Bu nedenle bireylerin, böyle bir durum fark etmeleri halinde hemen gerekli tedaviyi yaptırmaları gerekir.

Sık Sık Esneme

Köpekler de tıpkı insanlarda olduğu gibi uykuları geldiklerinde esnerler. Bu son derece normal bir durumdur. Ancak köpekler, uykusu olmadığı halde çok sık bir şekilde esniyorlarsa bu durum stres belirtisi olabilir.

Köpeklerin Strese Girdiği Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerin Strese Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Tüy Dökülmesi

Tüy dökülmesi, köpeklerde olağan bir durumdur. Ancak normal bir köpekte çok az sayıda tüy dökülmesi yaşanır. Ancak stres döneminde olan bir köpek, aşırı tüy dökülmesi yaşayabilir. Bu nedenle köpeklerinizde aşırı tüy dökülmesi var ise bu durum, köpeğinizin stres yaşadığının bir göstergesidir.

Agresif Davranışlarda Bulunma

Köpekler, özellikle de sahiplerine karşı son derece cana yakın olan bir hayvandır. Bu bakımdan insanlarla anlaşması son derece doğaldır. Ancak stres döneminde olan bir köpek çok fazla agresif olabilir. Bu bakımdan da bazı durumlarda saldırgan tavırlar sergileyebilir. Köpekler stres dönemlerinde oldukça fazla agresif davranışlar sergileyebilirler. Eğer köpekleriniz agresif davranışlarda bulunuyorsa, bu stres döneminde olduğunun bir göstergesi olabilir. Böyle durumlarda köpeklerinizi iyi gözlemlemeniz gereklidir.

Aşırı Salya Akıntısının Yaşanması

Köpeklerde az da olsa salya akıntısının yaşanması onları doğası gereği olağan bir durumdur. Ancak köpeğiniz stres altındaysa ani bir salya akıntısı yaşamaya başlayabilir. Bu salya akıntısı aşırı olarak yaşanıyorsa köpeğiniz stres döneminde olabilir. Bu tür durumlarda köpeğinizin hangi sıklıkta salya akıntısı yaşadığını iyi gözlemlemeniz gerekir.

Saklanma

Köpekler, özellikle de sahipleri ile birlikte zaman geçirmeye bayılan canlılar arasında ilk sırada yer alır. Bu nedenle de kolay kolay sahibinden uzaklaşmazlar. Ancak stres yaşayan bir köpek, bu zorlu döneminde sahibinden bile uzaklaşma eğiliminde bulunur. Sürekli olarak uzaklaşma ve saklanma eğiliminde bulunması, köpekler açısından doğru bir hareket değildir. Bu nedenle eğer köpeğiniz sebepsiz yere sizden uzaklaşıyor ve sizden saklanmaya çalışıyorsa, stres altında olabilir. Bu durumu iyi bir şekilde gözlemlemek gereklidir. Aksi halde köpekleriniz için ciddi sorunlar meydana gelebilir.

İştahsızlık

Köpekler oldukça iştahlı canlılar arasında yer alırlar. Bu bakımdan beslenme konusunda asla taviz vermezler. Ancak köpekler de stres altına girdikleri zamanlarda iştahsız bir şekilde olabilirler. Bu durum onların hem sağlıklarını hem de morallerini oldukça fazla etkilemektedir. Bu bakımdan köpeğinizin stres sorunuyla başa çıkabilmesi için ona mutlaka yardım etmeniz gerekir.

Müzik İle Tedavi

Köpekler, müziği oldukça fazla seven canlılardır. Özellikle evinizde beslediğiniz köpeklerinizin müzik dinlemesini sağlamak, onları daha mutlu edebilir. Bu nedenle stres altında olan köpeğinize de müzik dinleterek onu mutlu edebilirsiniz. Müzik dinlemek, köpeğinize stres döneminde çok iyi gelebilir. Bunun yanında köpeğinizin hoşuna giden aktiviteleri daha çok yapmanız ve onunla daha çok ilgilenmeniz, stres döneminde ona çok iyi gelebilir.

Veteriner Hekime Başvurun

Köpeklerde stres, oldukça fazla önemsenmesi gereken ciddi bir durumdur. Bu nedenle köpeğinizde stres belirtileri mevcut ise zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gereklidir. Eğer köpeğinizde strese neden olan durum, bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyor ise veteriner hekim en doğru tedaviyi uygular. Bunun yanında köpeğinizin strese girmesine neden olan durum çevresel faktörler ise bu durumda da köpeğinizde stres yaratan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Köpeklerde stres, kısa zaman içerisinde tedavi edilmezse daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle en kısa sürede köpeğinize gerekli tedavinin yapılması gerekir. Bu tedavi için en doğru adres, veteriner hekimdir. Köpeğinizde stres belirtilerini doğru bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Köpeklerde bu belirtiler, bazı durumlarda oldukça açık bir şekilde kendini belli eder. Ancak bazen de son derece gizli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.