Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Corona Belirtileri

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde görülen ve dünyaya oldukça hızlı bir şekilde yayılan corona virüs, bir çok kişinin ölümüne neden olmuştur. Grip benzeri semptomları ile insanların ağır bir şekilde hastalanmasına ve ciğerlerinin tahrip olmasına neden olan corona virüs ile ilgili merak edilenlerden biri de evcil hayvanlara bulaşıp bulaşmadığıdır. Evde köpek besleyen insanların corona virüsün bulaşıcılığı hakkında bazı bilgilere sahip olmaları gerekir. Köpeklerde corona hastalığı görülebilmekle beraber evcil hayvanların bu hastalığı insanlara bulaştırma durumu söz konusu değildir.

Köpeklere Corona Bulaşır Mı?

Corona virüsün bulaşıcılık hızı tüm dünyada oldukça yüksek bir oranla gösterilirken evde köpek besleyen insanlar için evcil hayvanına bulaşma korkusu da gündeme çok kez gelmiştir. Köpeklerde corona hastalığına ilişkin yedikleri mamaların kaplarında ya da ambalajlarında herhangi bir tehlikeye rastlanmadığı görülmüştür. Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimliği Derneği tarafından düzenli olarak güncellenen veriler doğrultusunda köpeklere bulaşma hızı hakkında bilgi edinilebilir. Köpeklerin corona virüse karşı gösterdiği vücutsal tepkiler doğrultusunda hastalığın bulaşıp bulaşmadığı anlaşılabilmektedir. Evcil hayvanların corona virüsü evdeki diğer insanlara bulaştırmadığı hakkında genel bir kanı vardır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bulaştırmadıkları tespit edilmiştir.

İnsanları Hangi Tip Corona Virüs Etkiler?

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezleri insanlar üzerinde yayılabilen 7 farklı corona virüs tespit etmişlerdir. Bunlardan dördü dünyada yaygın olarak görülmekle beraber, soğuk algınlığına benzeyen semptomları ile kendisini belli eder. Geriye kalan üç tip corona virüs insanları daha ağır bir şekilde etkilemekte ve genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır. Yeni çıkan Sars – Cov – 2 virüsü de dahil olmak üzere corona virüse neden olan pek çok etmen söz konusudur. Corona virüsün insanlar üzerinde yer alan etkileri enerji kaybı, ateş ve öksürme şeklindedir. Bu belirtiler köpeklerde aynı şekilde görülmez.

Köpeklerde Corona Belirtileri
Köpeklerde Corona Belirtileri

Köpeklerde Öksürme

Evcil hayvan olarak evde köpek besleyenlerin öksürme ya da ateş gibi semptomlarla karşılaşmaları durumunda corona olduğu şeklinde yorumlama yapmak yanlıştır. Köpekler pek çok hastalığa karşı bu tepkileri gösterdikleri için öncelikle bir veterinere danışmak gerekir. Köpeklerde corona hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.

  • Öksürme ya da ateş gibi belirtiler
  • Kalp yetmezliği
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu
  • Kalp kurtları
  • Bronşit
  • İnfluenza gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların bir kısmı başka virüslerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. CDC’nin yaptığı açıklamaya göre köpeklerde corona virüs görülse bile insana bulaştırma ihtimali söz konusu değildir.

İnsanlar Köpeklere Corona Virüs Bulaştırır Mı?

CDC tarafından yapılan açıklama doğrultusunda corona virüs testi pozitif olan bir insanın gerek evcil hayvanlarla gerekse de diğer insanlarla kontağını kapatması gerekir. Evde köpek besleyen bir insanın corona virüs testi pozitif ise, yemek paylaşımı ya da hayvana sarılmak, öpmek gibi eylemlerden uzak durması tavsiye edilir. Köpekler sahiplerini genelde yalamaları ile bilinirler. Hastalık durumunda bu gibi eylemlerden uzak durulması, köpeğin de uzaklaştırılması gerekir. Evde köpeğe tek başına bakan bireylerin bakım esnasında maske takması ve hayvana olabildiğince mesafe koyarak yaklaşması CDC tarafından tavsiye edilir.

Köpeklerde Corona Virüs Belirtileri

Virüsün mikroskop şeklindeki görünümünden dolayı adını corona virüs olarak alan bu hastalığın bulaşıcılık düzeyi oldukça yüksektir. Virüsün çevresi corona gibi gözüken çeşitli halkalarla kaplı olduğu için adı bu şekilde nitelendirilmiştir. Evde köpek besleyen insanları diğer insanlardan farklı olarak etkileyebilecek kennel cough adı verilen bir türü vardır. Bu türde sindirim sistemi hastalıkları ya da solunum yolu enfeksiyonları gibi belirtiler görülür. Köpeklerde corona belirtileri de bu şekilde olmakla beraber, bireyde ya da köpekte bu belirtilerin görülmesi durumunda bir uzmandan yardım alınması tavsiye edilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmanın sonucu olarak, köpeklerin birbirlerinde corona virüs bulaştırabildikleri ancak insanlara bulaştırmadıkları kanıtlanmıştır.

Köpeklerde Corona Enfeksiyonu

Tek iplikli RNA virüslerinden biri olan corona virüs, duyarlı genç köpeklerde ishalle başlayan ve daha sonrasında salgınla seyreden bir belirtiye neden olur. Genç yaştaki köpeklerde arasında oldukça yaygın olarak virüs, yetişken köpeklerde hastalık belirtisine neden olmaz. Köpeklerde corona virüs için genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Köpeklere bulaşan corona virüs temasın ardından 1-4 gün içerisinde kendisini belli etmeye başlar. Dışkının portakal renginde ve kötü bir koku ile yayıldığı kanıtlanmıştır. Corona virüsün bulaşması ile beraber köpeklerde diğer hastalıkların da ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Köpeklerde Corona Virüsün Yan Etkileri

Bir köpeğe corona virüs bulaşması halinde; asidozis, dehidrasyon, güçsüzlük, halsizlik ve iştahsızlık görülebilir. Bunlar corona virüsün yan etkileri olarak değerlendirilmektedir. Bu yan etkilerin yanı sıra bağırsağın kendi içine doğru olan hareketi nedeni ile bağırsak tıkanması da görülebilen etkiler arasındadır. İnsanlarda görülen corona virüs yan etkileri ile köpeklerde görülenler birbirinden farklıdır. Bu nedenle köpekleri iyi bir şekilde takip etmek, gerektiği yerde vakit kaybetmeden bir veterinere götürmek gerekir. CCV aşısı denen bir aşı enfeksiyonlara karşı 2016 yılında üretilmiştir. Corona virüs için de bu aşı yeterli olmakla beraber, köpeklerde herhangi bir tedavi süreci uygulaması yoktur.

Köpeklerde Corona Belirtileri
Köpeklerde Corona Belirtileri

Covid-19 ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Corona virüsünün dünya üzerinde pek çok insana yayıldığı göz önüne alınarak, sosyal mesafe kuralları doğrultusunda insanlarla olduğu kadar hayvanlarla da bu kuralla iletişim kurulmalıdır. İnsanlardan köpeklere ye da köpeklerden insanlara corona virüs bulaştırma gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda bu bulguya rastlanmamıştır. El yıkama ve hijyene özen gösterme gibi eylemler, hastalığın bulaşıcılık hızını ciddi miktarda düşürür. Bu nedenle evde köpek besleyen kişilerin bu gibi etmenlere dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.