Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde Siroz Belirtileri

Siroz karaciğerde meydana gelen hasar sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İnsanlarda yaygın görülen bu rahatsızlık köpeklerde de görülür. Kanser, viral enfeksiyonlar, karaciğer iltihabı ve bakteriyel enfeksiyonlar sirozun ortaya çıkma sebepleri arasında yer alır. Bir köpekte siroz rahatsızlığının yaşandığı hastalığın neden ortaya çıktığı ve belirtiler sayesinde anlaşılır.

Köpeklerde siroz belirtileri arasında şunlar bulunur;

 • İshal
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Kilo kaybı ve iştahsızlık
 • Ateş
 • Sık idrara çıkma ve sık susama
 • Karında şişkinlik
 • Sarılık
 • Turuncu renkli idrar
 • Kanama
 • Davranış değişiklikleri

Bu belirtiler farklı hastalıkların belirtileri arasında da yer aldığı için sebebin siroz olup olmadığı veteriner kontrolleriyle anlaşılır. Bu sayede uygun tedavi uygulanarak yaşam standartlarının artması sağlanabilir.

Köpeklerde Siroz Belirtileri
Köpeklerde Siroz Belirtileri

İshal

İshal köpeklerde siroz belirtileri arasında bulunur. İshalli köpeklerde dışkı genellikle katran gibidir ve rengi siyahtır. Ayrıca ishalle birlikte kan gelmesi de görülür. Köpeklerde bu özelliklere sahip ishalin birkaç devam etmesi durumunda sirozdan şüphelenilerek tedavi yöntemleri denenmelidir.

Kusma

Karaciğerin hasar alması durumunda yemek sonrasında köpeklerde sürekli bir kusma hali görülür. Kusmanın sürekli olarak yaşanması bir süre sonra köpeklerin yeme bozukluğu yaşamasına da neden olur. Kusma olayı uzun süreli devam ediyorsa siroz şüphesi duyulabilir.

Kabızlık

Köpeklerdeki siroz belirtileri arasında ishal olma yer alabileceği gibi kabızlık problemleri de yer alabilir. Karaciğer sebebiyle bağırsakların çalışması da etkileneceğinden kabızlık sorunu yaşanabilir. Bu da köpeklerin dışkılarının sertleşmesine ve dışkılama işleminin yapılamamasına neden olur. Bu durumda kabızlık giderici ürünlerden yararlanılarak köpeklerin bağırsaklarının rahatlatılmasına çalışılabilir.

Kilo Kaybı ve İştahsızlık

Köpeklerde siroz belirtileri arasında kilo kaybı ve iştahsızlık yaygın olarak görülür. Köpekler cinslerine göre yemek öğünlerini rahatsızlık sebebiyle aksatmaya başlarlar. Bu durum zaman içerisinde tamamen yemenin kesilmesine neden olabilir. Mama veya ek gıdaların tüketilmemesine bağlı olarak da kilo kaybı yaşanır. İştahsız olma ve kilo kaybının yaşanması diğer köpek hastalıklarının sebepleri arasında da yer aldığı için tüm semptomlar göz önüne alınarak siroz teşhisi ve tedavisinin yapılması gerekir.

Ateş

Siroz belirtileri arasında ateşe de rastlanır. Birden yükselen ateş görüldüğünde köpeğin rahatsızlandığı düşünülür. Ayrıca sirozun diğer belirtileri ile birlikte ateşin görülmesi durumunda karaciğerde rahatsızlığın olduğu anlaşılabilir. Ancak kesin tanı için köpeklerin veterinere götürülmesi ve siroz teşhisinin konulmuş olması gerekir.

Sık İdrara Çıkma ve Sık Susama

Siroz rahatsızlığı yaşayan bir köpekte sık idrara çıkma problemi yaşanmaya başlar. Bu problemin yaşanmasında rahatsızlık sebebiyle sürekli susaması ve eskiye oranla daha fazla su tüketmesinin etkisi vardır. Sık idrara çıkma durumunun ilerlemesiyle gece veya gündüz altına kaçırma olayları yaşanabilir. Bu durumda köpek sahiplerinin sık idrara çıkma olayının neden kaynaklandığının öğrenilmesi için veterinere başvurması gerekir. Yapılan testler sayesinde siroz olup olmadığı anlaşılarak tedavi aşaması başlar. İdrar kaçırma olayının yaşanması durumunda ise köpek sahiplerinin temizliği aksatmaması gerekir.

Karında Şişlik

Karaciğer rahatsızlığı veya sirozun en önemli belirtileri arasında karında şişlik yer alır. Bu şişlik gaz veya sıvı dolu şişlik şeklinde görülür. Siroza yakalanan bir köpeğin karnı normalden daha şiş görünür. Bu şişlik köpeğin rahat hareket etmesini engeller ayrıca yatma esnasında çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olur. Ayrıca gaz dolu şişkinlik sebebiyle yeme sorunlarını da ortaya çıkarır.

Karında şişkinliğe neden olan sıvı ise asittir ve bu asit sebebiyle damarlarda tıkanıklık görülür. Asit sebebiyle tıkanan damarlar genişler. Karın bölgesinde yer alan damarların genişlemesi zaman içerisinde yırtılarak kanamanın olmasını sağlar. Bu da köpeğin ölümüyle sonuçlanır. Bu nedenle karında görülen şişlik için vakit kaybetmeden gerekli önlemler alınmalıdır.

Sarılık

Köpeklerde siroz belirtileri arasında sarılık veya hepatit görülür. Siroz olan bir köpeğin göz içleri sararır. Ayrıca sarılık köpeğin vücudu ve derisinde de görülür. Buna ek olarak diş etlerinde sararma da görülür. Sarılık sirozun en yaygın belirtileri arasında görülür. Bu nedenle köpeklerin diş etlerinde, vücudunda veya gözlerinde normal olmayan sarılık tespit eden kişilerin veterinere köpeklerini götürerek test yaptırmaları ve sarılık varsa erken önlem almaları gerekir.

Turuncu Renkli İdrar

Köpek hastalıkları arasında yer alan sirozun belirtilerinden birisi de idrardaki renk değişikliğidir. Karaciğerin hasar aldığı ve eski fonksiyonlarını yitiremediği idrarın renginin değişik olmasıyla anlaşılabilir. Köpeklerde idrar siroz nedeniyle turuncu olarak görülür. Bu turunculuk enfeksiyon nedeni de olabileceğinden bir süre gözlenmeli ve turunculuğun geçmemesi durumunda uzman desteğine başvurulması gerekir.

Köpeklerde Siroz Belirtileri
Köpeklerde Siroz Belirtileri

Kanama

Sirozun ilerlediği yaşanan kanamalarla görülür. Bu kanamalar dışkı esnasında görülebilir. Ayrıca damarların genişlemesi gibi sebeplerle yemek borusu gibi iç organlarda kanama kusma eylemi sonrasında da görülebilir. Kusan köpeklerini insanların takip etmesi ve kan varsa bunu dikkate alarak veterinere danışmaları gerekir. Kanamanın karaciğer veya farklı bir hasar nedeniyle yaşanıp yaşanmadığı öğrenilir.

Davranış Değişiklikler

Köpeklerin siroz oldukları davranışlarında ortaya çıkan değişiklikler nedeniyle de anlaşılabilir. Nöbetler geçirmeye başlamaları, daha sinirli olmaları veya iştahsızlık belirtileri gibi değişiklikler bir sorun olduğunun anlaşılmasını sağlar. Bu durumlarda köpek sahiplerinin belirli bir süre gözlem yapması ve davranışlarda ya da nöbet geçirme durumunda değişiklik olmazsa uzman desteği almaları önerilir.

Köpeklerde Siroza Yol Açan Rahatsızlıklar

Köpeklerde sirozun olduğu ortaya çıkan belirtilerle anlaşılabilir. Ancak köpek sahipleri sirozun neden kaynaklandığı merak ederler. Köpeklerde siroz pek çok rahatsızlıktan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Köpeklerde siroza yol açan rahatsızlıklar şunlardır;

 • Enfeksiyonlar (viral, mantar ve bakteriyel)
 • Karaciğer kanseri
 • Dişeti hastalığı
 • Safra yolu rahatsızlıkları
 • Diyabet
 • Endokrin rahatsızlıkları

Bu rahatsızlıklar yanı sıra kaza gibi nedenlerle karaciğerin fiziksel hasar alması ve bu hasarın tedavi edilememesi gibi nedenlerden siroz rahatsızlığı görülebilir. Karaciğer hasarı ve diğer rahatsızlıkların köpeklerde siroza neden olmaması için zamanında tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca bu rahatsızlıklar yanı sıra siroza genetik yatkınlığında neden olduğu bilinmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.