Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Bichon Frise

Bichon Frise köpekler, minik kıvırcık tüylü ve oyuncu bir köpek türüdür. İsminin anlamını taşıyan bu köpek, Fransızca da kıvırcık tüylü köpek anlamına gelmektedir. Ortalama 5-6 kg olan bu köpek türü pek büyümez. Bu ufak köpek, türü genelde yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Çevrelerinde hep bir hareket olmasını isterler. Her köpek gibi Bichonlar da sahiplerine ve insanlara çok bağlı bir ırktır.

Bichon Frise Özellikleri

 • Bichonlar insanlarla çok iyi anlaştığı gibi köpeklerle de çok iyi anlaşabilen bir köpek türüdür.
 • Aynı zaman da çokta alıngan bir köpek türü olan bu minik patiler, kendilerine ilgi gösterilmediği zaman küsüp alınganlık yapabiliyor.
 • Tabii ki bu minik dostlarımızın biraz ilgiyle hemen gönüllerini kazanabilirsiniz. Ayrıca hem sevecen hem duyarlı hem de nazik bir köpek türüdür.
 • Zeki ve eğitime açık olan bu minikler sahiplerini de bu konuda hiç yormuyorlar. Kısacası zeki, dost canlısı ve yalnız kalmaktan hoşlanmayan, oyuncu bir türdür.
  Bichon Frise Özellikleri
  Bichon Frise Özellikleri

Bichon Frise Bakımı

Küçük ve uyumlu bir cins olmalarından kaynaklı her yere uyum sağlayan bu türler apartman dairelerinde yaşayanlar için de sahiplenmek için çok uygun. Enerjilerini ve oyun ihtiyaçlarını gidermek için günlük olarak gezdirilmesi gerek. Bichon Frise aynı zamanda tüy dökmediği için hem çok sık tıraş olmasına gerek kalmıyor hem de alerjik bünyeli kişiler için de evde bakımını mümkün kılıyor. Tüylerinin kıvırcıklığı ve yapısından kaynaklı olarak sık sık taranmaları gerek, aksatıldığı zaman tüylerinde topaklanma oluşabiliyor.

Bichon Frise Bakımı
Bichon Frise Bakımı

Bichon Frise Eğitimi

Çok zeki olmasından kaynaklı olarak bu köpek türünde eğitim konusunda çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Daha önce bir deneyiminiz yoksa bir köpek eğitmeni tarafından destek alabilirsiniz. Fakat iyi bir frekans tutturduğunuzda bu minik zeki dostunuzu güzelce eğitebilirsiniz. Fakat bu türlerde erkek Bichon dişiye göre daha hızlı öğrenebiliyor. Eğitimde önemli olan unsurlar

 • Sabırlı olmak
 • Agresif davranmamak
 • Ödüllendirme yöntemiyle onu motive etmek gerekiyor.
  Bichon Frise Eğitimi 
  Bichon Frise Eğitimi

Bichon Frise Sağlığı

Ortalama 15-16 yıl ömrü olan bu cinslerin sağlık açısından da pek problem yaşamayan bir tür. Tabi ki iyi bir bakımla. Genetik hastalığı olmayan bu tür pireye biraz yatkınlığı olabiliyor.

Bichon Frise Sağlığı
Bichon Frise Sağlığı

Bichon Frise Fiyatı

Nadir bulunduğu için yüksek fiyatlı olan bu köpek türü ülkemizde pek fazla görebileceğiniz bir ırk değildir. Sabit bir fiyatı olmamakla beraber yaşı, cinsiyeti, hastalığının olup olmaması da fiyatını etkileyebilecek önemli unsurlardan bazıları. Aşağı yukarı 4.000 TL’ den başlayan 8.000, 9.000 TL’ye kadar uzanan bir fiyat aralığı var.

Bu köpekler çiftleştikleri zaman ortalama 3-4 yavru doğurabilirler. 10-11 aylıkken regli olmaya başlayan dişileri, 1.5 yaşında çiftleşmeye başlayabilirler. Bu cinslere genel de çok fazla ev yemeği verilmesi tavsiye edilmez. Köpekler için özel mamalarla beslenmesi gerek uzun ve sağlıklı bir ömürleri olması için.

 

Benzer özelliklere sahip : Maltipoo ırkınıda inceleyebilirsiniz 

Bichon Frise Fiyatı

Bichon Frise Fiyatı 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.