Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback cinsi köpekler Güney Afrika’da yer alan kabileler tarafından sıklıkla tercih edilir ve özellikle on altıncı yüzyılda bu türün popülerliği artmıştır. Oldukça başarılı bir bekçi köpeği olan rhodesian ridgeback cinsi köpekler çocukları tehlikelerden korumak amacıyla da kullanılıyor.

Rhodesian Ridgeback
Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback Köpeklerinin Tarihçesi

Daha önceleri African Lion Hound olarak geçen Rhodesian Ridgeback, Güney Afrika’da yer alan Boer çiftçileri tarafından ortaya çıkartıldı. Çiftçiler aşırı sıcaklığa ve o sıcak araziye dayanabilecek, su oranlarının az olduğu zamanlarda hayatta kalabilecek bir köpeğe ihtiyaç duyuyorlardı. Bu av köpeğinin ailenin mülklerini koruyabilmesi ve tüm aileye refakat edebilmesi de oldukça önemliydi.

Avrupa’dan getirilen tazı ve Mastiff gibi köpekleri Khokhoi tarafından yetiştirilen vahşi bir köpekle çiftleştirerek bu işleme başladılar. Bu köpeğin sırtında oldukça belli bir tüy çıkıntısı vardı ve köpek yetiştiricileri bu sırtı olan köpeklerin mükemmel avcılar olduklarını fark ettiler.

Rhodesian Ridgeback Cinsi Köpekler Nerede Yaşamalıdır?

Rhodesian Ridgeback cinsi köpekler günlük olarak yaptıkları iki saatlik egzersizden sonra dışarıda ya da köpek kulübesinde değil, sahipleriyle beraber evde yaşamalıdır. Her gün egzersizini yapan bir Rhodesian Ridgeback cinsi köpek, apartman yaşamına bile uyum sağlayabilir ancak güvenli bir şekilde çitlerle çevrili olan bir bahçeye erişiminin olması bu köpek için en sağlıklısı olacaktır. Köpeğinize çitlerin üzerinden atlamamasını, üzerine tırmanmamasını ya da çitlerin altını kazmasını engelleyecek şekilde eğitim vermelisiniz.

Rhodesian Ridgeback Cinsinin Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Oldukça zeki, bağımsız, eğlenceli, ödüllendirici ancak bir o kadar da sinir bozucu olabilen Rhodesian Ridgeback köpekleri; av kökenleri sebebiyle sokak kedilerinin ya da diğer küçük tüylü hayvanların peşinden koşabilir. Yavru olduğu dönemde coşkulu ve aktif olsa da olgunlaştıkça orta düzeyde egzersize ihtiyaç duyan sessiz bir köpeğe dönüşür.

Rhodesian Ridgeback köpekleri evinizi koruyan ve sizi her türlü belaya karşı koruyan bir köpektir, yabancılara çekingen ama aile üyelerine nazik ve sevecen olmasıyla da bilinir. Diğer köpeklerde olduğu gibi Rhodesian Ridgeback köpeklerinin de gençken sosyalleşemeye, birçok farklı insana ve deneyime maruz kalmaya ihtiyaçları vardır. Bu sosyalleşme Rhodesian Ridgeback cinsi köpeğinizin çok yönlü bir köpek olmasına yardımcı olur.

Rhodesian Ridgeback Cinsi Köpeklerin Egzersiz Planı Nasıl Olmalıdır?

Rhodesian Ridgeback cinsi köpeklerin egzersize diğer cins köpeklerden daha çok ihtiyacı vardır, bu yüzden onu günde birkaç kez on beş ile yirmi dakikalık yürüyüşlere çıkartmalısınız. Bunu yapabilecek durumunuz yoksa haftada bir kez çitle kaplı korunaklı bir alanda koşmasına izin verebilirsiniz. Bu cins köpeklerin güçlü bir avcılık içgüdüsü olduğundan çitle çevrili olmayan alanlarda onu tasmalı olarak tutmak önemli bir zorunluluktur. Bu köpek ne kadar eğitilirse eğitilsin bir kedi, tavşan ya da bisikletçi gördüğü zaman onun peşinden koşacaktır.

Rhodesian Ridgeback
Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Rhodesian Ridgeback cinsinin eğitimine oldukça erken yaşlarından başlamalısınız, temel bir itaat sınıfı eğitimiyle onu eğitmeye başlayın. Rhodesian Ridgeback’in kendine özel karar verme mekanizması olduğundan bir şeyler öğrenmeme konusunda inatçılık yapabilir. Onu gerçekten başarılı bir şekilde eğitmek istiyorsanız sağlam ve tutarlı olmanız ancak sert olmamanız gerekiyor. Onu övmeniz, onunla oyunlar oynamanız ve ona sevdiği mamaları vermeniz onun öğrenme konusundaki isteğini arttıracaktır.

Rhodesian Ridgeback Çocuklarla Anlaşabiliyor Mu?

Rhodesian Ridgeback her yaştan çocuğa karşı hoşgörülü olsa da iriliğinden dolayı yeni yürümeye başlayan bir çocuk için tehlike arz edebilir. Çocuklarınıza Rhodesian Ridgeback cinsi köpeğinize nasıl yaklaşmaları gerektiğini gösteren, minik çaplı bir eğitim verin ve köpeğiniz ile çocuklar arasındaki bütün etkileşimleri gözlemleyin.

Rhodesian Ridgeback Diğer Hayvanlarla İyi Anlaşabiliyor Mu?

Rhodesian Ridgeback cinsi köpekler beraber büyüdükleri bütün evcil hayvanlarla iyi geçinebilirler. Erkek olan Rhodesian Ridgeback köpekleri eğer kısırlaştırılmamışlarsa diğer erkek hayvanlara saldırgan eylemlerde bulunabilirler. Rhodesian Ridgeback cinsi köpeğinizi küçük yaşlardayken diğer hayvanlarla ve köpeklerle uygun şekillerde sosyalleştirmek oldukça önemlidir. Onu birçok yaratığa maruz bırakarak evinizdeki hayvanlara karşı hoşgörü duymasını sağlayabilirsiniz.

Rhodesian Ridgeback Cinsi Köpeklerin Sağlık Durumu Nasıldır?

Genel itibariyle sağlıklı olan Rhodesian Ridgeback cinsi köpekler diğer tüm köpek ırkları gibi belirli bazı hastalıklara yatkın olabilirler. Rhodesian Ridgeback cinsine sahip olan bütün köpekler bu hastalıklardan herhangi birine ya da hepsine sahip olmaz ancak bu cinsten bir köpeği sahiplenmek istiyorsanız bu hastalıkları bilmeniz önemlidir. Bir köpek tam olarak olgunluk çağına ulaşana kadar cinsine özel olan sağlık sorunları ortaya çıkmaz, bu yüzden iki yaşından küçük olan köpeklere sağlık izni verilmez.

Rhodesian Ridgeback Cinsi Köpeklerin Yatkın Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Köpeğinizde gözükmeyebilecek ancak gözükme ihtimalinin mümkün olduğu hastalıkları şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Büyük cins köpeklerde yaygın olarak görülen ve kalıtsal bir durum olan Dirsek Displaizisi.
  • Uyluk kemiğinin kalça eklemine tam olarak oturmadığı Kalça Displazisi.
  • Spinal bölgede yer alan bir kist ya da dar bir tüpe benzeyen bir yapının oluştuğu doğuştan gelen bir cilt kusuru olan Dermoid Sinüs.

Köpeğinizin bu hastalıklara sahip olup olmadığı üç yaşından sonra ortaya acıkacağından köpeğiniz yetişkin olduktan sonra onu düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeyi unutmayın.

Rhodesian Ridgeback Cinsi Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Rhodesian Ridgeback cinsi köpekleri beslemek için iki öğüne bölünmüş bir şekilde üç fincan ve dört buçuk fincan kaliteli mama vermelisiniz. Yetişkin olan köpeğinizin ne kadar yediği ve ne kadar yemesi gerektiği köpeğinizin büyüklüğüne, yapısına, yaşına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Bu sebepten ötürü her köpeğin yemek ihtiyacının aynı olması mümkün değildir. Sürekli olarak hareket halinde olan bir köpek, evde oturan ve hiçbir şekilde hareket etmeyen bir köpekten daha çok mamaya ihtiyaç duyar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.