Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Rottweiler

Rottweiler köpek ırkları sevilen bir hayvanlardır. Bilinen en eski köpek ırklarıdır. Saldırgan bir yapıya sahiptirler. Bu açıdan rottweiler köpek ırkları ülkemizde olarak bilinmektedir. Bu köpek ırkları, kötü insanların eline geçtiğinden saldırgan bir yapıya sahip olması için zorlanmaktadır. Aslında saldırgan bir yapıya sahip hayvan değildir.

Rottweiler
Rottweiler

Tarihi

Rottweiler köpek ırklarının tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Tarihte Roma İmparatorluğu Avrupa yolculuğunda iken, askerlerin yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere yanlarında bulundurdukları hayvan sürülerini korumak için bir koruyucu köpeğe ihtiyaç duymuşlardır. Bunun içinde Rottweiler köpek ırklarını tercih etmişlerdir. Güçlü bir yapıysa sahip olması, uzun süre yürüyebilmesi ve yüksek koruma içgüdüsüne sahip olması gibi özelliklerinden bu ırklar tercih edilmiştir. Aynı zamanda akıllı bir ırktır.

Fiziksel Özellikleri

Rottweiler köpek ırkları oldukça dayanıklı bir yapıya sahip bir ırktır.

Sahip olduğu fiziksel özellikler ise şu şekildedir;

  • Tüyleri kısa ve serttir.
  • Ortalama olarak ömürleri 8 – 10 yıl civarındadır.
  • Erkeklerin boyları 61 – 69 santimetre arasında ve dişilerin boyları da 56 – 63 santimetre aralığındadır.
  • Ağırlıkları erkeklerde 60 kilogram, dişilerde ise 35 – 48 kilogram arasındadır.
  • Siyah – maun ve siyah – bronz renklere sahiptir.
  • Dudak renkleri siyahtır.
  • Diş etleri koyu renktir.
  • Gözleri badem şeklinde, koyu kahverengi renginde ve orta büyüklüktedir.
  • Kulakları öne doğru eğik şekilde ve orta büyüklüktedir.
  • Ortalama olarak 8 – 10 civarında yavru dünyaya getirebilmektedir.

Rottweiler Irklarının Karakteristik Özellikleri

Bu ırkların karakteristik özellikleri yetiştirme tarzına göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğduğu andan itibaren sosyalleştirilmeleri iyi huylu bir köpek olmalarını sağlar. Saldırgan bir yapıya sahip olmalarını zorlamak onları saldırgan köpek ırkına dönüştürür. İyi huylu ve uyumlu bir köpek ırkıdır. Yeteri kadar sosyalleştirilmediği takdirde saldırgan bir yapıya sahip olabilmektedir.

Bu köpek ırkları aslında insanları çok sever. Sıklıkla bakıma ihtiyaç duyarlar. Sürekli olarak ilgi ister. Yeteri kadar bakımları yapılmadığı ve ilgi gösterilmediği takdirde huy değiştirebilirler. Çocuklar ile iyi anlaşabilmektedir. Diğer hayvan türleri ile de pek de iyi anlaşabildiği söylenemez. İnsanlara karşı gerekmediği durumlarda saldırgan bir yapıya dönüşmezler. Yabancı bir insan gördüğü zaman onu tanımaya çalışır. O yabancı kişinin tehlikesiz olduğuna karar verdiği durumda saldırgan yapıya dönüşmez. Oldukça iyi bir şekilde anlaşabilmektedir. Rottweiler köpek ırkı sevgi dolu, sadık, iyi huylu ve kendinden emin bir köpek ırkıdır.

Bakımı

Bu köpek ırkları ev ortamında aile ile birlikte yaşamaya oldukça müsait bir ırktır. Aile ile yaşamayı sever. Son derece evcil bir hayvan türüdür. Bakımları için haftada 1 – 2 defa tüylerini taramak gerekir. Düzenli olarak aşıları yaptırılmalıdır. Veteriner kontrolleri zamanında yapılmalıdır. İyi bir mama ile beslemek de oldukça önemlidir.

Rottweiler Irklarda Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Sağlık bir ırk olsalar da çeşitli hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir. Sağlık sorunlarına karşı oldukça yatkın bir köpek ırkıdır. Dirsek displazisi, osteosarkom, kalça displazisi ve aort stenozu gibi hastalıklara sahip olabilmektedirler. Kalça displazisi hastalığı, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır. Dirsek displazisi, dirsek ekleminde meydana gelen bir kalıtsal hastalıktır. Aort stenozu, rottweiler köpeklerde görülen bir tür kalp rahatsızlığıdır. Osteosarkom, bir tür kemik kanseridir. Bu hastalığa kapılan köpek genellikle 9 ay ile 2 yıl arasında yaşayabilmektedir. Bu hastalıklar dışında çeşitli alerjik rahatsızlıklar, hipotiroidizm hastalığı da bu ırklar da görülebilmektedir.

Rottweiler Eğitimi

Rottweiler köpek ırkları yavru iken eğitilmesi gereklidir. Yavru iken eğitilen bu ırkların yaşam biçimleri de ona göre şekillenmektedir. Yavru iken oldukça hareketli bir yapıya sahiptirler. Temel itaat eğitimleri, tuvalet eğitimleri, sosyalleşme eğitimleri verilebilir. Bu tür eğitimleri alanında uzman kişilerin vermesi önemlidir. Eğitim süreci için uygun bir alan seçilmelidir. Eğitim sürecinin disiplinli bir şekilde ilerlemesi de oldukça önemlidir.

Yavru Rottweiler Eğitimi​​​​​​​ Nasıl Yapılmalı?

Yavru iken rottweiler eğitimi oldukça önemlidir. Yetişkin ırklara göre yavru rottweiler eğitimi oldukça kolaydır. Yavru iken uygulanan eğitim süreçleri rottweiler köpek açısından daha kolay kabul edilebilmektedir. Belirli eğitim saatleri belirlenerek eğitim süreci uygulanmalıdır.

Rottweiler
Rottweiler

Rottweiler İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimleri ”dur, otur, izle, hayır, bekle” komutları ile yapılan eğitimlerdir. Bu eğitimlerin bir uzman eğitmen tarafından verilmesi önemlidir. Eğitmenin elde ettiği tecrübeler, köpeğe olan yaklaşımları ve bilgi düzeyi bu konuda önemli rol oynamaktadır. Verilen komutlara uyduğu takdirde bir ödül verilmesi ya da uymadığı durumlarda ceza verilmesi önemli etmendir. Belirli aralıklarla da köpek dinlendirilmelidir. Gerekli eğitim ortamının da hazırlanması oldukça önemlidir.

Rottweiler Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde eğitim süreçlerinden biri de tuvalet eğitimidir. Beslenme ve diğer eğitimler kadar tuvalet eğitimi de oldukça önemlidir. Bu eğitim sürecinin uzman bir eğitmen tarafından uygulanması gereklidir. Köpeğin tuvalet ihtiyacını gidereceği vakti belirlemek gerekir. Kolay bir süreç gibi görünse de köpeklerde tuvalet eğitimi zorlu geçmektedir. Bu açıdan, bu konuda bilgi sahibi olan tecrübeli eğitmenlerin bu eğitimi vermesi ilerde yaşanabilecek problemlerin de önüne geçecektir.

Rottweiler Nasıl Beslenmeli?

Rottweiler köpek ırkları beslenme konusunda özen gösterilmesi gereken ırklardır. Genellikle günlük olarak aynı saatlerde beslenmesi gerekmektedir. Bu konuda hassas davranılması gereklidir. Beslenme saatlerine göre de tuvalet saatleri belirlenmektedir. Tuvalet ihtiyacını gidereceği vakitleri belirlemek için beslenme saatlerine özen gösterilmelidir. Bu ırkların sahip olduğu yaş, boy, cinsiyet, kilo ve gebelik durumları da beslenme sürecini değiştirebilmektedir. Bu etkenlere göre beslenme programı düzenlenmelidir. Bu konuda uzman bir eğitmenden yardım alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.