Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Monk Papağanı

Monk papağanı konuşur mu?

Monk Papağanı, keşiş papağanı olarak da bilinen kuş türüdür. Renkleriyle ve birçok papağandan küçük oluşuyla dikkat çeker. Göğsü gri, boğazı ve karnı sarı – beyaz, başı ve gövdesi açık yeşildir. Turuncu gagasının etrafı griye çalar.

Monk Papağanı Alacaklar İçin Bilgiler | Almadan Önce Kesinlikle izleyin | Quaker Parrot – YouTube

Taksonomik adı Myiopsitta monachus’tur. Anavatanı Güney Amerika’dır. Arjantin, Brezilya, Uruguay sık görüldüğü ülkelerdir. Ilıman iklimi seven monk kuşları, yağmur ormanlarında ve koylarda yaşar.

Satılık Monk Papağanı

Vahşi olmakla beraber evcilleştirilmiş bir türdür. Bina çatılarına yuva yapabilen tek papağan olduğu sanılır. Ülkemizde ilgi gören kuşlardandır. Yavruların gelişim hızı ve vücut ölçüleri farklılık gösterir. Yetişkinlerin çoğu 30 cm uzunluğa, 45 – 50 cm kanat genişliğine sahiptir.

Yüksek sesiyle ritmik melodiler ortaya çıkarır. Beraber yaşadığı insanları ve evini çabuk benimser. Doğal alanda sürüyle yaşayan monk, kalabalık ailelerden hoşlanır. Çocuklarla iyi geçinir ve saldırganlık yapmaz.

Bir anne, 5 – 15 yumurta verebilir. Yumurtlama sonrasında az ses çıkarır ve çok hareket etmez. Bu durum, kuşun içgüdüsel olarak sahip olduğu korumacılık eğilimleridir. Sessizlikle, diğer canlıların dikkatini çekmemeyi amaçlar.

Beslenmede pelet yemler idealdir. Arpa ve soya içeren yemler kuşun enerji ihtiyacını karşılar. Bu papağan, meyve sevmesiyle tanınır. Kiraz, şeftali, çilek, elma, armut, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik başlıca seçeneklerdir.

Monk Papağanı Fiyat

Monk Papağanı Fiyat

Avrupa’da quaker papağanı olarak bilinen monklar, ülkemizde nadirdir. Azlığı, zekası ve eşsiz dostluğu kuşa değer kazandırır. Yavru papağanlar yetişkinlerden az bulunur.

Tropikal iklim kuşu olan monk, karakteristik özelliklerini kazandıktan sonra evcilleşir. Türkiye’de bulunması zordur. İthal edilenler çoğunlukla yetişkindir. Monk fiyat aralığı 10.000 – 20.000 TL düzeyindedir.

Papağanlar birçok kuştan sadık, uzun ömürlü ve iletişime açıktır. Türün başlıca mensuplarından monk, 25 – 30 yıllık yaşam süresiyle dikkat çeker. Evcil hayvan değiştirmekten hazzetmiyor ve dostunuzla uzun süre geçirmek istiyorsanız monk uygundur.

Monk Papağanı Fiyat 2022

Monk Papağanı Fiyat 2022

Monk fiyatı 2022 yılında artmıştır. Türkiye’de yaşamaması, ithalat gerektirmektedir. Döviz kurlarındaki hızlı yükselmeyle fiyatlar etkilenmiştir. Geçmiş yıllarda 20.000 olan fiyat sınırı 25.000’e dayanmıştır.

Ucuz papağan arayanlar yavrulara yönelmiştir. Yavru papağan fiyatları nispeten ucuzdur. Ücreti 5.000 TL civarında olan yavru papağanlar vardır. Fakat bakım sürecinde hassasiyet gerekir. Özel yemler, sağlık kontrolleri ve bakım ekipmanları külfet oluşturur.

Yetişkin monk, bağışıklık kazanmış ve bilinçlenmiştir. Yeni insanlara kolay uyum sağlar. Sürekli hastalanmaz ve rahatsız edici davranışlardan kaçınır. Yetişkin kuşlar pahalıdır fakat bakım kolaylığı sunar.

Satılık Monk Papağanı

Satılık Monk Papağanı

Satılık monk,her kuşçuda yer almaz. Türkiye’de sayılı olan monklar büyükşehirlerde bulunabilir. Evcil hayvan alışverişi için kurulan sitelerle süreç kolaylaşır.

İlginizi Çekebilir: Amazon Papağanı- Amazon papağanı konuşur mu-Amazon kaç tl (patigen.com)

Monk papağanı sahiplenmek isteyenler çevrimiçi kuş pazarlarını değerlendirebilir. Büyük petshop mağazalarının alışveriş siteleri alternatif sunar. Ülkemizde evcil hayvan ağının genişliği avantajdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.