Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Amazon Papağanı

Amazon papağanı konuşur mu?

Amazon Papağanı evcil kuş türleri arasında birbirinden canlı renkleri ve farklı özellikleriyle sıklıkla tercih edilmektedir. Evcil kuş sahiplenmeyi düşünüyorsanız mutlaka bu papağan türü hakkında ne yer, bakımı nasıl olmalıdır, özellikleri nelerdir gibi pek çok konu hakkında fikir sahibi olmanız önerilir.

2021 AMAZON PAPAĞANI FİYATLARI – YouTube

Evcil bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız ve zamanınız hayvan bakımı için kısıtlıysa kuş türlerini tercih edebilirsiniz. Amazon papağan kuş türü size arkadaşlık edecektir.

En dikkat çeken kuş türlerinden biri olan Amazon Papağan aynı zamanda en iri kuş türlerinden de biridir. Evcil olarak da beslenebilen bu kuş türünün birbirinden farklı türleri ve özellikleri bulunur. Sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için mutlaka bu papağanın nasıl beslenmesi gerektiği ve bakımlarının nasıl olması gerektiğini öğrenmeniz gerekir.

Amazon Papağanı Özellikleri

Amazon Papağanı Özellikleri

Oldukça uysal bir hayvan olan Amazon papağanları yetenekleri ile ön plana çıkar. Her ne kadar uysal bir kuş türü olsa da kendi haline bırakıldığında sıkılırlar. Amazon Papağanı kuş türünün takip ve konuşma yetenekleri gelişmiş olması papağan severler tarafından ilgi görmektedir.

Çok sayıda kelimeleri bir arada söyleme özellikleri, papağan türleri arasında ilgi görmesindeki en temel unsurlar arasında yer alır. Genel olarak yeşil renkli olsalar da birbirinden farklı renkleriyle dikkatleri çeker.

Özellikle alın ve baş bölgeleri ile kanat kısımlarındaki renk değişikliği kuş türünün türlerini belirlemesine yardımcı olur. Dost canlısı olan bu tür, doğru eğitilirse iyi bir arkadaş olabilir. Oyuncu hayvan oldukları için insan dostlarıyla zaman geçirdiklerinde değişik oyuncaklar sunulabilir. Türlerine ve cinsiyetlerine bağlı olarak yaşam süreleri değişkenlik gösterir. Genelde 40 yıl ile 100 yıl arasında bir zaman dilimi kadar yaşam sürerler.

Amazon Papağan türünün 30 kadar alt türü bulunmaktadır. Bu türlerin ortak özelliği, hepsinin genel olarak yeşil renkli olmasıdır. Aralarındaki en önemli fark ise vücutlarının değişik kısımlarında farklı renklerin olmasıdır. Gökkuşağının tüm renklerine sahip olabilen amazon papağanları; sarı alınlı, sarı enseli, turuncu kanatlı, kırmızı kafalı ve leylak tepeli gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.

Amazon Papağanı Beslenmesi

Amazon Papağanı Beslenmesi

Amazon Papağanı kuş türünün beslenmesi de en çok merak edilen konulardan biridir. Evde rahatlıkla kafes içerisinde yetiştirme imkanı bulunan Amazon papağanları, besin kaynağı açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Doğru ürünlerle beslediğiniz takdirde kuşunuz uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. İşte Amazon Papağanı kuş türünün yiyebileceği besinler;

  • Birbirinden farklı meyveler,
  • Yeşil gıdalar,
  • Kaliteli ve özel papağan tohumları,
  • Böcekler ve larvaları,
  • Buğday ve yulaf,

Bu gibi daha pek çok farklı besin kaynaklarını tüketilebilen en özel evcil papağan türleri arasında yer alır. Özellikle yeşil gıdalar Amazon Papağanlarının lezzet bakımından en sevdikleri yiyecek türleri arasında yer alır. Diğer papağan türleriyle beraber ortaklaşa papağan yemleri de tüketebilirler.

Amazon Papağanı Bakımı

Amazon Papağanı Bakımı

Konuşma ve taklit yetenekleri oldukça geliştiği için sarı alınlı Amazon papağanları oldukça tercih edilen bir evcil kuş türüdür. Oldukça ilgi gören bu papağan türünün anavatanı ise Amerika kıtasıdır.

Amazon papağanları iyi bir eğitim ile farklı ortamlarda da kolayca arkadaş olabilirler. Solunum yolları bölgesi hassas bir canlı olan bu papağan türünün, mutlaka burun deliklerinin eşit olduğuna da özen gösterilmelidir. Kafes içerisinde sağlıklı bir şekilde beslendiği sürece ve bakımları düzenli olarak yapıldığı sürece yaklaşık olarak 80 ya da 100 yıl kadar yaşayabilirler. Her türlü meyve, kabuklu yiyecekler, yeşil gıdalar, özel papağan yemleri ve böcek ile larvalarını tüketebilirler.

Mutlaka haftada en az iki kez kafeslerin temizlenme işleminin yapılması tavsiye edilir. Kafes temizleme işlemi için özel dezenfekte malzemeler kullanılmalı ve hem kafes hem de kafes içindeki eşyalar dikkatlice bol suyla temizlenmelidir.

Daha sonra yıkanan eşyalar iyice durulandıktan sonra yeniden yerleştirilmeli ve hayvan temiz bir ortamda yetiştirilmelidir. Bakımı çok zor olmayan papağan türleri arasında yer almaktadır. Güvenli şekilde evde bakımı yapılabilir ve yetiştirilebilir. Bakımı her ne kadar kolay olsa da düzenli olarak bakımlarının yapılmasına özen göstermeniz tavsiye edilir.

Amazon Papağanı Eğitimi

Amazon Papağanı Eğitimi

Bu türün, eğitimi de merak edilen konulardan biridir. En konuşkan papağan türleri arasında yer aldığı için sıklıkla tercih edilen bir kuş türüdür. Doğru bir şekilde eğitim verildiği sürece kendi isteğiyle konulabilir hatta şarkı söyleyebilir. Eğitim verildiği sürece sesleri taklit edebilir, kelime ve kelime öbeklerini konuşabilir.

Bu papağan türünün en konuşkan papağan türü olduğu da bilinmektedir. Bazı durumlarda çığlık atabilir veya korna sesi çıkarabilir. En çok sevdiği yemeği yerken de bazı tiz sesler çıkarabilir.

İlginizi ÇEKEBİLİR: Forpus Papağanı-Forpus Papağanı Konuşur mu – Satılık forpus (patigen.com)

Amazon Papağanı Fiyatları

Amazon Papağanı Fiyatları

Evcil kuş türleri arasında en çok tercih edilen papağan türlerinden biri olan Amazon Papağanı oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. Bu özel papağanın fiyatları da merak edilmektedir. Amazon papağanı satın almadan önce piyasa araştırması yapmanız önerilir. Bütçenize uygun olarak amazon papağanı kuş türlerine sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.