Evcil Marketim
Kuş

Kuşlar Kaç Yıl Yaşar?

Kuşlar kaç yıl yaşar? Kuşlar, türlerine bağlı olarak 4 ila 100 yıl yaşayabilir. Size önemsiz puanlar kazandırsa da, bu cevap döndüğünden daha fazla soru ortaya çıkarabilir. Neden bu kadar çeşitli yaşam süreleri var? Hangi kuşlar en uzun yaşar? Bazı kuşlar gerçekten 100 yaşına kadar yaşayabilir mi? Bu soruları cevaplamak şaşırtıcı derecede zor.

Çoğu durumda, görünüşte basit olan o kuşun kaç yaşında olduğu sorusuna cevap vermek imkansız olabilir. Bununla birlikte, kuşların nasıl yaşlandığına dair birkaç temel gerçeği öğrenerek, kuşların yaşam süreleri hakkında bazı ilginç bilgiler edinebilir ve hatta çevremizdeki tanıdık türlerden hangilerinin daha uzun ve daha kısa yaşam sürdüğünü anlamaya başlayabiliriz.

Kuşlar Kaç Yıl Yaşar?
Kuşlar Kaç Yıl Yaşar?

Kuşların Yaşlanma Şekli

İnsanlar olarak, birinin veya bir şeyin yaşını tahmin etmek için görsel ipuçları kullanmaya alışkınız. Komşunun gri tüylü ve sert bir yürüyüşe sahip köpeği, belli ki yıllar içinde kalkıyor. Parktaki o kocaman boğumlu ağaç on yıllardır orada olmalı. Kuşlar farklıdır. Onların bizim saçlarımızda olduğu gibi tüyleri beyazlamaz. Artritik hale gelmezler. Her geçen yıl büyümezler ve saymamız için büyüme halkaları bırakmazlar. Aslında, çoğu kuş yetişkin tüylerini geliştirdiğinde, aslında yaşlanmaları imkansız hale gelir.

Kuşların bu olağanüstü başarıyı nasıl başardıkları henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak muhtemelen vücutlarının oksijeni ve metabolizma ile ilişkili proteinleri nasıl işlediğiyle ilgilidir. Kuşların yaşlanmanın fiziksel belirtilerini göstermediği gerçeği, ne kadar yaşadıklarını anlamak için bir zorluk yaratır: Yetişkin kuşları yaşlandıramazsak, yaşam sürelerini nasıl inceleyebiliriz?

Dünyanın En Yaşlı Kuşu Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

Tarayıcıda “en uzun ömürlü kuşu” arama butonuna sorgulatırsanız, 100 yıldan uzun süredir yaşamış birçok kuş iddiası bulacaksınız. Hatta bazı kuşlar 120 yaşına kadar bile yaşamış olabilir. Bu kayıtlar, bir kuşun yumurtadan ne zaman çıktığını bilmeye bağlıdır, bu kuş vahşi doğada doğmuşsa, genellikle sahip olmadığımız bir gerçektir.

Ayrıca, balıkçılık hikayelerinde olduğu gibi, kuş meraklıları bazen kuşlarının ne kadar yaşadığını abartırlar. Guinness Dünya Rekorları’na göre, doğrulanan en eski kuş, Chicago yakınlarındaki Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde 83 yaşına kadar yaşayan Pink veya Major Mitchell’s, Cockatoo olan “Cookie” dir. Bazı kuşlar neredeyse kesinlikle 83 yaşından fazla yaşadılar, ancak şimdilik bir kuşun yüzüncü yılını kesin olarak doğrulamıyoruz.

Yabani Kuşların Yaşlanması

Dünyanın en eski kuşu unvanına yönelik iddiaların da gösterdiği gibi, tam olarak yaşlanan kuşlar, esaret altında bile olsa, zorlayıcıdır. Yaşlanmak yabani kuşlar için daha da zordur. Yabani kuşların izini sürmenin zor olduğu bariz bir sorun var. Hemen hemen tüm durumlarda, bir kuşun tam olarak ne zaman yaşamına başladığını veya sona erdiğini bilmek imkansızdır.

Dahası, vahşi doğadaki hayvanlar, esaret altındakilerden çok farklı yaşamlar sürerler ve tutsak bireylerden elde edilen iç görüler her zaman vahşi doğadakilerle alakalı olmayabilir. Vahşi doğada kuşların yaşam süreleri hakkındaki bilgimizin neredeyse tamamı kuşların birbirleriyle çarpışmasından kaynaklanmaktadır. Bu tekniğin arkasındaki teori basittir.

Halihazırda bantlanmış bir kuşu yakalarsanız, yaşını veya en azından ilk yakalandığından bu yana geçen süreyi onaylayabilirsiniz. Pratikte ise kuşların bantlanmadan yaşlanması göründüğünden daha karmaşıktır. Şeritli kuşların yalnızca küçük bir yüzdesi tekrar gözlenir ve eğer ilk şerit takıldıklarında yetişkin iseler, başlangıç yaşları bilinmemektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler için tıklayın

Kuşların Yaşlanma Aralığı

Kuşların vahşi doğada ne kadar süre yaşadıkları hakkında öğrenilecek daha çok şey olsa da, bir şey açık. Birçok kuş beklediğimizden çok daha uzun yaşar. Hayvan dünyasındaki yaşam beklentisi genellikle metabolik hız ile ilişkilidir. Memelilerde bu genellikle vücut büyüklüğü ile bağlantılıdır: Daha yavaş metabolizmaya sahip büyük memeliler genellikle daha uzun ömür yaşarlar; daha hızlı metabolizmaya sahip küçük olanlar daha kısa yaşarlar.

Örneğin insanlar, fare ve hamsterlerden daha uzun yaşayan köpekler ve kedilerden daha uzun yaşarlar. (Bu genelleştirilmiş modellerde sıklıkla olduğu gibi, istisnalar vardır.) Birçok kuş küçüktür ve son derece yüksek metabolik oranlara sahiptir. Bu nedenle, kuşların nispeten kısa ömürlü olmasını bekleriz ama değiller. Aksine, pek çok kuş, özellikle benzer büyüklükteki memelilere kıyasla olağanüstü uzun bir süre yaşar.

Örneğin, esaret altında ideal koşullar altında, bir Ev Faresi dört yıl yaşayabilir. Bu arada, geniş gagalı bir Hummingbird (farenin dörtte biri büyüklüğünde) vahşi doğada 14 yıla kadar yaşayabilir. Barn Swallows’un 16 yıl yaşadığı kaydedildi; bu olağanüstü gezginler, yıllık göçleri sırasında aya olan mesafenin yaklaşık yarısı kadar yol kat etmişlerdi. Avrupa Saka Kuşları 27 yıla kadar yaşayabilir. Yaygın Kuzgunlar, bilinen en yaşlı köpeğin iki katından daha uzun, 69 yıl yaşadığı bilinmektedir.

  • Barn Swallows’un 16 yıldır yaşadığı kaydedildi. Bu müthiş gezginlerin yıllık göçleri sırasında aya olan mesafenin yaklaşık yarısı kadar gitmiş olmaları için yeterli zaman. Avrupa Saka Kuşları 27 yıla kadar yaşayabilir.
  • Yaygın Kuzgunlar, bilinen en yaşlı köpeğin iki katından daha uzun, 69 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Kuşların uzun süre yaşayabilmesi, bu türdeki tüm bireylerin bu kadar uzun yaşadığı anlamına gelmez. Bize benzer şekilde (122 yaşına kadar yaşadığı kaydedilen) insanlara benzer şekilde, çoğu bireyin aşırı uçtakilere göre daha kısa ömrü olacaktır.

Kuşlar Kaç Yıl Yaşar?
Kuşlar Kaç Yıl Yaşar?

Uzun Ömür ve Koruma

Daha uzun ömürlü kuşlar genellikle her üreme mevsiminde daha az genç olur ve yetişkinliğe ulaşmaları daha uzun sürer. Bu, başarılı bir şekilde genç yetiştirme yeteneklerinin, her bireyin uzun süre yaşayabilmesine bağlı olabileceği anlamına gelir. Şu anda bilinen en eski yabani kuş olarak rekoru elinde tutan 69 yaşındaki dişi Laysan Albatross Wisdom, hayatı boyunca 36 civciv üretmiş olabilir.

Bu çok gibi görünüyorsa, çok verimli bir dişi hindinin bir veya iki yıl içinde neredeyse o kadar civciv üretebileceğini düşünün. Albatroslar gibi uzun ömürlü kuşların yavaş tempolu yaşam tarzı, koruma için önemli sonuçlara sahip olabilir. Örneğin, kuşların uzun ömürlü olduğu adalarda, istilacı yırtıcı hayvanlar gibi yeni tehditlerin ortaya çıkması feci sonuçlar doğurabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.