Evcil Marketim
Kuş

Muhabbet Kuşlarının Konuşturmak İçin İzleyeceğiniz Yollar

Hemen hemen her evde bulunan ve sesleri ile insanların içini açan muhabbet kuşları, taklitçi kuşlardandır. Bu nedenle insan sesini kolaylıkla taklit edebilirler. Ancak muhabbet kuşları, bu sesleri kendiliğinden taklit etmezler. Bunun için birtakım yöntemleri deneyerek muhabbet kuşlarınızın konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Kuşunuzun konuşması biraz zamanınızı alabilir ancak bu imkansız değildir. Doğru yöntemi uyguladığınız sürece kuşunuzu kolaylıkla konuşturabilirsiniz. Eğer kuşunuzun size alışmasını sağlarsanız, daha kolay bir şekilde konuşacaktır. Rengarenk vücutları ile evinizin neşesi olan bu kuşlara konuşmayı öğretmeniz için bazı püf noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Muhabbet kuşlarının konuşturmak için izleyeceğiniz yollar son derece önemlidir. Amacınıza ulaşmak için kesinlikle acele etmeyin. Kuşun kelimeyi güzelce öğrenmesi için düzenli olarak yöntem uygulayın.

Muhabbet Kuşunu Kendinize Alıştırmalısınız

Muhabbet kuşunu eğitmeden önce onu kendinize mutlaka alıştırmanız gerekir. Eğer kuşunuz size yeteri kadar alışmazsa, onu eğitmeniz pek mümkün olmayabilir. Kuşunuzun size güvenmesi ve sizi sevmesi, konuşturmak için en temel kuraldır. Hem size hem de ev ortamına karşı kuşunuzun alışması kelimeleri öğrenmesi için gereklidir.

Kuşunuzu alır almaz ona hemen eğitim vermeye çalışmayın. Öncelikle sizi ve evinizi tanımasına fırsat verin. Ona bu fırsatı verdiğiniz zaman konuşması için gerekli zemini hazırlamış olursunuz. Ayrıca kuşunuzun tüm bakımlarını sizin yapmanız ve onunla sürekli ilgilenmeniz, size alışmasını daha kolay hale getirecektir. Özellikle de elinize gelmesini sağladığınız zaman kuşunuza eğitim vermeye başlayabilirsiniz. Unutmayın ki size alışmadan ona eğitim vermenizin hiçbir anlamı yoktur.

Muhabbet Kuşlarınızı Karanlık Bir Ortamda Eğitmeye Dikkat Edin

Muhabbet Kuşlarının Konuşturmak İçin İzleyeceğiniz Yollar
Muhabbet Kuşlarının Konuşturmak İçin İzleyeceğiniz Yollar

Kuşlar genellikle geceleri daha fazla dinleme yetilerini kullanmaktadırlar. Muhabbet kuşunuzu kendinize alıştırdıktan sonra eğitimlerini karanlıkta yapmanız daha verimli olacaktır. Gecenin sessizliğinden faydalanarak kuşunuza istediğiniz kelimeyi öğretebilirsiniz. Ortamın çok karanlık olmasına gerek yoktur.

Dilerseniz gece lambası kullanabilirsiniz. Burada önemli olan kuşun, gecenin sessizliği içerisinde söylediğiniz kelimeye odaklanmasını sağlamaktır. Muhabbet kuşlarına öğretilen en kolay kelimelerden biri cici kuş, diğeri ise aşkımdır. İlk zamanlarda bu kelimeleri öğretmekle işe başlayabilirsiniz. Ancak bu kelimelerden sadece bir tanesini öğretmeniz gerekir. Muhabbet kuşunuza iki kelimeyi aynı anda öğretmeniz mümkün değildir. Yaklaşık 15 dakika boyunca dilediğiniz kelimeyi kuşunuza söylemeniz gerekir. Ancak kelimeyi sürekli söylerken bir konuda dikkatli olmalısınız. Kelimeyi ardı ardına tekrar ederken birbirine karışmamasına dikkat etmeniz gerekir. İlk kelimeyi öğrendiğine kesin olarak inandığınız zaman ikinci kelimeyi öğretmeye başlayabilirsiniz. Kuşunuz ilk kelimeyi tam olarak öğrenmeden kesinlikle ikinci kelimeye geçmeyiniz. Bu konuda son derece sabırlı olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşunuza kelimeyi öğretirken nazik davranmalı ve onu asla ürkütmemelisiniz. Sizden korkması ve uzaklaşması, kelimeyi öğrenmesine engel olur.

Muhabbet Kuşlarını Konuşturmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Muhabbet kuşunuzu konuşturmak için eğitim vermeye başladığınızda bazı püf noktaları bilmeniz işinize yarayabilir. Muhabbet kuşlarınızı konuşturmanın püf noktaları şunlardır:

 • Muhabbet kuşunu kendinize ve evinize alıştırıp, sizi sevmesini sağlayın.
 • Eğitimlerini sessiz ve karanlık bir ortamda yapın.
 • Kuşunuza öğrenmesi için cümle değil kelime söyleyin. Tek bir kelime üzerinde yoğunlaşın.
 • İçerisinde K, P, R, C, M, Ş harflerinin bulunduğu kelimeleri daha kolay öğrenirler.
 • Eğitimin uzun süre olmamasına dikkat edin ve 15 dakikayı aşmayın. Bu sürenin uzun olması, kuşunuzda dikkat dağınıklığına neden olabilir.
 • Bir hafta boyunca aynı kelime üzerinde çalışın.
 • Yavru muhabbet kuşları, daha kolay bir şekilde konuşturulur.
 • Erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha hızlı konuşmayı öğrenebilir.
 • Eğitimi sadece bir kişi vermelidir.
 • Kuşunuz çift ise konuşturmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle bir tane muhabbet kuşunuz olsun.
 • Kelimeyi yavaş yavaş tekrar etmelisiniz.
 • Eğitim sürekli aynı kişi vermelidir.

Bu püf noktalara dikkat ettiğiniz sürece muhabbet kuşunuza konuşmayı kolaylıkla öğretebilirsiniz. Tek yapmanız gereken biraz sabretmek ve eğitimi düzenli bir şekilde uygulamaktır. Ayrıca muhabbet kuşları genellikle çocuk ve kadın seslerine karşı daha duyarlı davranırlar.

Besleyici Yemler Kullanmaya Özen Gösterin

Muhabbet Kuşlarının Konuşturmak İçin İzleyeceğiniz Yollar
Muhabbet Kuşlarının Konuşturmak İçin İzleyeceğiniz Yollar

Muhabbet kuşları da tıpkı insanlar gibi sağlıklı beslendiklerinde gelişim gösterirler. Zeka gelişimleri için muhabbet kuşlarınızın sağlıklı beslenmelerini sağlamanız gerekir. Besleyici yemler kullanarak ihtiyaçları olan besini almalarını sağlayabilirsiniz. Bu yemlerden kullandığınız takdirde kuşunuzun konuşmasını daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Çünkü zeka gelişimi yaşayan muhabbet kuşları, daha hızlı bir şekilde öğrenirler. Ayrıca yumurta ve havucu rendeleyip kuşunuzun yem kabına koyabilirsiniz. Bunu yaparak da sağlıklı bir gelişim yaşamasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz meyve püresi ya da yumurta sarısını kuşunuza yedirerek de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Burada önemli olan kuşunuzun sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlamanızdır. Aldığınız yemlerin kaliteli ve besleyici olmasına dikkat etmelisiniz.

Vitamin Kullanımı Yapın

Muhabbet kuşlarına özel olarak üretilen vitaminleri her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Muhabbet kuşları bu vitaminleri oldukça fazla severler. Vitamini aldıklarında daha enerjik ve pozitif olmaktadırlar. Bu durum onların konuşmalarına da etki etmektedir. Vitamin aldıklarında son derece mutlu olan muhabbet kuşları, konuşmaya çalışırlar. Kuşunuza eğitim verdiğiniz sürede onu ödüllendirerek de konuşmalarını hızlandırabilirsiniz.

Ödülden mutlu olan kuşunuz, dediğiniz kelimeye daha iyi odaklanabilir. Ödüllendirme yöntemini, kuşunuzun size alışması için de kullanabilirsiniz. Onu mutlu edecek şeyleri yapmanız, sizi sevmesine ve size alışmasına yardımcı olur. Bu durum sonucunda da eğitim sürecinde kesinlikle zorlanmazsınız.

Kuşunuza çok fazla zaman ayırmanız ve ona sürekli ilgi göstermeniz, konuşturmanıza fayda sağlayacaktır. Muhabbet kuşları, sevdikleri insanlara kendiliğinden yaklaşırlar. Eğer bunu başarabilirseniz, eğitim için çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmaz. Mesela yaz aylarında kuşunuzu banyo yaptırarak onu mutlu edebilirsiniz. Konuşturmaya çalıştığınız kuşunuzun kafesinde ayna bulundurmamalısınız. Eğitim vermekle uğraşmak istemiyorsanız ses kaydı yaparak da öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.