Evcil Marketim
Kuş

Kuşlar İçin Tırnak Ve Gaga Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yabani kuşların çoğu gün boyunca doğal olarak çok aktiftir ve normalde çevrelerinde farklı çaplarda ve dokularda çok çeşitli tüneklerde otururlar. Bu çeşitlilikteki yüzeyler, sıradan düzeltme ve tımarlama davranışının yanı sıra, aşırı büyümemeleri için tırnaklarını yıpratır. Ne yazık ki, esaret altında, kuşlar tipik olarak hepsi aynı çapta, düz yüzeyli tüneklere sahiptir.

Bu levrek değişkenliği eksikliği, genellikle çivi aşınmasının azalmasına ve aşırı tırnak büyümesine neden olur. Düzeltme olmadan tırnaklar uzun ve pul pul olabilir. Aşırı büyümüş tırnaklar oyuncaklara, giysilere veya kafese takılabilir veya sıkışabilir ve kuşu yaralayabilir. Gaga, yemek yemek, okşamak, kavramak, tırmanmak (üçüncü ayak gibi), nefsi müdafaa, dokunmak, oynamak ve iletişim kurmak için kullanılan çok amaçlı bir organdır.

Büyük güç ve yumuşak dokunuş yeteneğine sahiptir. Gaga sürekli büyür, ancak nispeten sabit bir uzunlukta kalma eğilimindedir, çünkü kuş yerken, tırmanırken ve oyun oynarken her zaman ucunda yıpratır. Bir kuş yedikten sonra, levrek gibi kafesteki bir nesne üzerinde gagasını silip temizlediğini görebilirsiniz. Bu eylem gaganın aşınmasına yardımcı olur.

Bir kuş ayrıca üst ve alt gagasını birlikte öğütebilir ve bu da gagasını daha da aşındırır. Kuşunuza evcil hayvan için güvenli oyuncaklar ve çiğneme aktiviteleri sağlamak, yalnızca gagayı yıpratmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınız için saatlerce eğlence sağlar.

Kuşlar İçin Tırnak Ve Gaga Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Kuşlar İçin Tırnak Ve Gaga Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gaga Anatomisi

Bu olağanüstü vücut parçası aslında iki bölümden oluşur: üst ve alt çeneler. Katı kemikten yapılmış gibi görünse de, ince kemikli payandalar dışında aslında içi boş. Gaga yapısı, koriyum olarak bilinen kemik üzerinde ince bir boynuz örtüsüne sahiptir ve vahşi hayvanların boynuz malzemesine benzer. Koryum sürekli büyür ve hem renk hem de doku bakımından pürüzsüz ve tekdüze olmalıdır.

Koryumun altındaki kemik yapı gözenekli ve ortası oyuktur, bu da havanın burun deliklerinden (burun deliklerinden) solunum sistemine geçmesine izin verir. Gözenekli olmasına rağmen iç kemikli yapı gagaya şeklini ve gücünü verir

Kuşumun Tırnaklarını Evde Kesebilir Miyim?

Evet, ancak tırnakları keserken dikkatli olmak önemlidir. Hızlı olan, her bir çivinin ortasında kısmen büyüyen kan damarı ve sinirdir. Çivi ne kadar uzunsa, genellikle o kadar hızlıdır. Açık renkli tırnaklarda çabuk, tırnağın ortasındaki pembe alan olarak görülür. Koyu veya siyah tırnaklarda hızlı görünmez. Hızlı kesildiğinde, bol miktarda kanayabilir ve kan akışını durdurmak zor olabilir.

Evde tırnak kesimi yapmayı seçerseniz, elinizde bir pıhtılaşma ajanı veya yapışkan pudra olması gerekir. Veterinerinize, kuşlarda hangi pıhtılaşma maddelerinin güvenli olduğunu sorun. Genel olarak, kuşlar ayaklarını yumuşatırken ve tırnak yüzeyindeki maddeleri yutarken, kanama durduktan bir süre sonra pıhtılaşma ajanları ve lekeleyici pudra sonunda tırnaklardan yıkanmalıdır. Küçük kuş tırnakları insan tırnak makası ile kesilebilir.

Daha büyük kuşlar, daha güçlü bir köpek tırnak makası gerektirir. Biçmek için kullanılan alet ne olursa olsun, kuş güvenli ve emniyetli bir şekilde zapt edilmelidir. Kanama olasılığını azaltmak için tırnak her seferinde biraz kesilebilir.

Tırnakları düzgün bir şekilde kesmek için sağduyu, sabır ve pratik gerekir. Kanama olursa, sakin olun, kuşu güvenli ve emniyetli bir şekilde zapt edin ve parmağınızı sıkıştırmak için parmak basıncını kullanın (tırnağın hemen öncesinde bir yandan diğer yana). Bu, kesilen uca bir pıhtılaşma ajanı veya yapışkan toz uygulayabilmeniz için bir turnike etkisi sağlayacaktır.

Acil durumlarda mısır nişastası veya un kullanılabilir, ancak genellikle ticari olarak temin edilebilen pıhtılaşma ürünü veya mısır tozu kadar etkili değildir. Veteriner hekiminiz, düzenli sağlık muayeneleri sırasında tırnakları güvenle kesebilir ve herhangi bir kanamayla başa çıkmaya hazırdır. Veteriner hekiminiz, ucunda çok ısınan ve çivinin en ucunu, çabukluğun ötesinde koterize edebilen (veya ısıyla kesebilen) bir ilmek bulunan koter kalemi adı verilen özel bir alet kullanabilir.

Kuşlar İçin Tırnak Ve Gaga Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Kuşlar İçin Tırnak Ve Gaga Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gaga ve Tırnaklara Yardım Etmek İçin Evde Başka Ne Yapabilirim?

Do not kısa çivi tutma gibi, levrek kapakları zımpara kullanmak ve ayak tabanında korkunç yaralara neden olabilir. Kuşlar ayrıca bu tüneklerdeki kumu toplama eğilimindedir ve yutulan kumdan mide-bağırsak tıkanıklıkları geliştirebilirler. Kuşların tünemiş olması için, ticari olarak evcil hayvan dükkanlarından temin edilebilen toksik olmayan, temiz dallar yapılır.

Ağaç, kuşun levrekte çiğnediğinde yutabileceği mikroskobik bakteri, mantar ve parazitleri içerebileceğinden, dışarıdan tünek olarak kullanılmak üzere dallar getirilmesi genellikle tavsiye edilmez. Tünekler değişen çaplarda olmalıdır, böylece kuş, bir bölgedeki sabit basınçtan yaraların gelişmemesi için, basıncı ayak tabanlarının farklı bölgelerine dağıtabilir.

Kuşlar, iyi bir tutuş sağlamak için ayak parmaklarını levrek çevresinde en az yarısına kadar sarabilmelidir. Sıkıca kavrayabildikleri tüneklerden kayma, ürkme veya düşme olasılıkları daha düşüktür. Örgülü ip tünelleri başka bir iyi seçimdir ve ticari olarak mevcuttur.

Bununla birlikte, kuşlar yıpranmış ipleri yemeden veya bunlara takılmadan önce çözülür veya yıpranırsa örgülü tünekleri değiştirmek için özen gösterilmelidir. Çimento veya seramik tünekler gaganın aşınmasına yardımcı olabilir, ancak pürüzlü yüzeyleri ayakların dibinde bası yaralarının oluşmasına neden olabileceğinden tek tünek veya en sık kullanılan tünek olarak kullanılmamalıdır.

Gaga Bakımı Temelleri

Kuşunuz gagasını yemekten çok daha fazlası için kullanır – bu yüzden dikkatli bir şekilde tedavi ettiğinizden emin olun. Bir kuşun gagası sadece şaşırtıcı ve çok yönlü olmakla kalmaz, aynı zamanda varlığı için de hayati önem taşır. Bir kuş gagasını yemek yemek, yiyecek almak ve kendini bir yerden bir yere taşımak için kullanır. Yiyeceklerin tutulmasında, kabuklanmasında ve öğütülmesinde etkilidir. Çok daha fazlasını yapabilir:

  1. Bir kuş, gagasını bir kilit açmak, bir fıstığı ezmek veya bir üzümün kabuğunu soymak gibi hassas hareketler yapmak için kullanacaktır.
  2. Aynı gaga, tarak, tırmanma, dengeleme, sallanma, kur yapma, yavruları besleme, ses çıkarma ve gerekirse savunma için kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.