Evcil Marketim
Kuş

Muhabbet Kuşu Bakımı Beslenmesi

Muhabbet kuşları özellikle Türkiye’de çok fazla popüler olan, sürekli olarak konuşan, insanlardan ne görürse onu uygulayan, çok tatlı ve çok sevilen bir kuş türüdür. Bu kuşlar genel olarak hem küçük hem de oyuncu olduğundan dolayı pek çok kişinin evinde bulunur ve pek çok kişi evinde muhabbet kuşu besler.

Muhabbet kuşu beslemek her ne kadar kolay gibi görünse de aslında bakıldığında pek çok zorluğu vardır. Bu zorlukların başında gelen şey muhabbet kuşlarının yememeleri gereken şeyleri yemelidir. Muhabbet kuşları yememeleri gereken şeyler veya çok büyük lokmalar aldıkları zaman bu besinleri sindiremezler.

Bunun doğrultusunda da istenmeyen problemlerle karşılaşılabilir. Evinde muhabbet kuşu besleyen pek çok insan bu gibi sorunlardan aslında oldukça korkmaktadır. Bu sebepten dolayı genel olarak bu kuşların yemleri çok fazla küçük yapılır.

Bu şekilde muhabbet kuşları yedikleri küçük yemleri daha kolay sindirerek sindirim sistemine herhangi bir zorluk çıkarmazlar. Bunun haricinde muhabbet kuşlarında sindirilmemiş besin nedenleri olarak söylenebilecek bir diğer şey ise muhabbet kuşunun metabolizmasında bir problem olmasıdır.

Eve alınan kuşun hastalığı veya bir rahatsızlığı varsa bu nedenden dolayı büyük problem veya aksaklık yaşanıyor olabilir. Bu sebeple kuşta herhangi bir problem varsa veya bir hastalık belirtisi gösteriyorsa hemen bir uzmandan yardım alınması veterinerler tarafından tavsiye edilen şeyler arasındadır.

Muhabbet Kuşlarında Sindirilmemiş Besin Nedenleri
Muhabbet Kuşlarında Sindirilmemiş Besin Nedenleri

Muhabbet Kuşları Ne İle Beslenir?

Muhabbet kuşları aslına bakılırsa çok şey yerler. Az önce de bahsedildiği gibi genel olarak küçük olan şeyler yediklerinden dolayı çok fazla yemek türü şeyler yemezler. Muhabbet kuşlarının kendine özgü yemekleri vardır. Bu yemekler genel olarak küçültülmüş ve onların yiyebilmesi için uygun hale getirilmiş ürünlerdir.

Evinde kuş besleyen pek çok insan genel olarak kuşlarına muhabbet kuşları için özel olarak üretilen yemlerden alırlar. Bu ürünler sayesinde kuşlar hem gereken besinleri ve vitaminini alırken hem de yemeleri gereken hemen hemen her şeyi yerler.

Evinde muhabbet kuşu besleyen insanlar genel olarak çekirdek, elma, maydanoz, şeftali, pirinç, fesleğen, üzüm, tatlı biber ve karpuz gibi şeyler yedirirler. Muhabbet kuşlarının bu tip şeyleri yemesinde herhangi bir problem yoktur.

Yani gönül rahatlığı ile bu tip şeyler kuşlara yedirilebilir. Özellikle evde yem yoksa genel olarak tahıl ürünlerini de kuşlar sık sık tüketirler. Bu sebeple evde yem olmadığı zaman telaş etmeye gerek yoktur. Bu tip şeylerle de bu kuşlar rahatlıkla beslenebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer içerikler İçin Tıklayın

Muhabbet Kuşları Konuşmuyorsa Ne Yapılmalıdır?

Hemen hemen her insan muhabbet kuşlarını onlarla sohbet etmek, iletişim kurmak, onlara bir şeyler öğretmek ve onlarla eğlenceli vakit geçirmek için alırlar. Fakat her muhabbet kuşu istenen verimi vermeyebilir. Yani her muhabbet kuşu aynı olacak diye bir şey yoktur.

Muhabbet kuşlarının kendi içerisinde türleri bulunur. Bu türlerden bazıları çok fazla konuşurken bazıları ise neredeyse hiç konuşmaz. Bu konuda ne yazık ki herhangi bir şey yapılamaz. Yani kişinin aldığı kuş konuşmuyorsa bu tamamen onun cinsinden kaynaklı bir problemdir. Fakat elbette muhabbet kuşları hemen alındığı andan itibaren konuşacak diye bir şey yoktur.

Bu sebeple öncelikle muhabbet kuşlarına öğretilmek istenen şeyler sürekli tekrarlanmalı, yanında sık sık muhabbet etmeli ve ona öğretilmek istenen kelimeleri sürekli olarak tekrarlamalısınız. Aksi halde muhabbet kuşu herhangi bir şey konuşmaz veya kişilerle herhangi bir muhabbet halinde olmaz.

En Bilinen Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir?

Muhabbet kuşları kendi arasında pek çok çeşidi ayrılmaktadır. Yani muhabbet kuşu aslına bakıldığında tek bir cins değildir. Bu muhabbet kuşu türlerinden bazıları aşırı konuşkan, bazıları ise hemen hemen hiç konuşmayan bir tür olarak bilinir. Muhabbet kuşları genellikle isimlerine göre değil de renklerine göre ayrılır.

En bilinen ve en çok tercih edilen muhabbet kuşu çeşitleri ve cinsleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Albino Muhabbet Kuşu
  • Lutino Muhabbet Kuşu
  • Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu
  • Opal Dominant Benekli Muhabbet Kuşu
  • Payetli Açık Yeşil Muhabbet Kuşu
  • Resesif Benekli Mor Muhabbet Kuşu
  • Tepeli Opal kobaltlı Muhabbet Kuşu

Ülkemizde ve genel olarak dünyada en çok bilinen muhabbet kuşu cinsleri bunlardır. Fakat bu cinslerin her birinin özellikleri farklı farklı olduğundan dolayı kişilerin sahiplenecekleri kuşların özelliklerine bakarak sahiplenmesi çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nerede Satılır?

Muhabbet kuşu kafesleri genel olarak birçok yerde satılır. İnternet üzerinden, pet shop dükkanlarından, hayvanlarla ilgili eşyalar satan yerlerden, avmlerden ve daha pek çok yerden muhabbet kuşları için gereken şeyler ve muhabbet kuşu kafesi bulunabilir.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları Nerede Bulunur?

Muhabbet kuşu aksesuarları genel olarak muhabbet kuşu kafesi satılan yerler ile aynı yerlerde bulunur. Bu sebeple ikisini ayrı ayrı aramaya gerek yoktur. Fakat genel olarak evinde kuş besleyen insanlar yapacaklar alışverişleri pet shoplardan yaparlar.

Çünkü internet her ne kadar güvenli olursa olsun bir eşyayı görerek almak her zaman için daha iyi olacaktır. İnternette satılan ürünlere dokunulamadığından dolayı yanlış gelebilme gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple pet shoplardan alışveriş yapılması çok daha doğru bir harekettir.

Muhabbet Kuşlarında Sindirilmemiş Besin Nedenleri
Muhabbet Kuşlarında Sindirilmemiş Besin Nedenleri

Muhabbet Kuşlarının Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kuşların hasta olduğu genel olarak tavır değişikliğinden anlaşılabilir. Kuşlar hasta olduğunda mutsuz olurlar. Özellikle de hiç oyun oynamazlar. Bu tip şeylere bakılarak kuşların hasta olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir ve gereken yapılır.

Muhabbet Kuşları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşlarının yaşamları için net bir şey söylemek geçerli değildir. Yani kuşun ömrü neyse o kadar yaşar. Fakat bir şey söylemek gerekirse bu aralık 2 ve 10 yıl arasında söylenebilir.

Muhabbet Kuşunun Bakımı Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarının bakımı genel olarak evde yapılmaz. Evinde kuş veya hayvan besleyen pek çok hayvan sever bakım yaptırmak istediklerinde hayvanlarını genel olarak veterinere götürür ve bu şekilde ne yaptırmak istiyorsa işlemini zorlanmadan gerçekleştirir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.