Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Konur Papağanı

Konur papağanı kaç para?

Konur papağanı tropik bölgelerde yaşar. Tüy rengiyle sınıflara ayrılır. Sarı, turuncu, yeşil, bej başlıca tonlardır. Anavatanı Güney ve Orta Amerika olan tür, büyük muhabbet kuşlarına dahildir.

Konur Papağanı – YouTube

Konur, Jako papağanlarına ve küçük muhabbet kuşlarına uyum sağlar. Eve çabuk alışabilen hareketli bir kuştur. Kafeste uzun süre kalmaması gerekir. Günde 20 – 30 dakika serbest bırakılabilir. Evine sadıktır, kaçma riski düşüktür.

Konur Papağanı

Konur papağanı için doğru kafes tercih edilmelidir. Dar kafesler sağlığını bozar. Parmaklıklar 90 cm, genişlik 60 cm üzeri olmalıdır. Kafes, aşırı alçakta ve yüksekte bulunmamalıdır. Kuşun, ev halkını rahat görebilmesi gerekir.

Oyuncu bir türdür. Baş aşağı sallanmak, dans etmek, melodi oluşturmak hobileridir. Ele ve omuza çıkmayı sever. Çocuklara ilgi gösterir. Yeni dostlara çabuk uyum sağlar.

Çevresine zararı dokunmaz. Tırnakları ince, gagası aşağıya kıvrıktır. Isırma huyu az görülür. Açık havada mutlu hisseder ve sakinleşir. Konur papağanı konuşur mu diyorsanız, cevap size bağlıdır.

Konur Papağanı

İlgi gören, iyi beslenen, hareket imkanı sunulan papağanlar konuşmaya heveslidir. Konur, kısa kelimeleri tekrarlayabilir. Ritmik sesler çıkarmaktan hoşlanır. Islıkla veya konuşarak cevap vermeniz, papağanı sevindirir.

Papağanınızı doğru beslemeniz gerekir. Konur papağanı meyveye düşkündür. Salatalık, havuç, armut, elma, kavun sevdiği gıdalardır. Kuzukulağı, pazı, lahana, brokoli, yeşil kabak, haşlanmış bezelye ve fasulye alternatiftir.

Hayvansal gıdaları ve yağlı tohumları sever. Yağsız yoğurt, beyaz peynir, haşlanmış tavuk eti, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, çam fıstığı, tuzsuz fındık kuşa protein sunar. Papağan, muhabbet kuşu yemleriyle beslenebilir.

Konur Papağanı Fiyatı

Konur Papağanı Fiyatı

Konur papağanı fiyatı ucuz papağan isteyenlere uygundur. Küçük olması ve ideal sayıda bulunması avantajdır. Yetişkin konurlar 2.000 – 5.000 TL’dir.

Tür farklılığı fiyat değişimine sebep olur. Konur kapsamındaki başlıca papağanlar şöyledir:

  • Nanday: Gagası ve başı siyahtır. Vücudu zeytin yeşili, fıstık yeşili, soluk yeşil olabilir. Gövdesinde stramtırak yerler vardır. Kuyruk ve kanat uçları gövdenin koyu tonuna sahiptir.
  • Thomas: Gaga ve göz çevresi sarıdır. Başıyla vücudu koyu yeşil, karnı açık yeşildir. Gri gagalıdır.
  • Cinnamon: Gagası, göğsü, karnı krem rengidir. Kanatları ve sırtı açık yeşil, kuyruğu kızıldır. Boğazında sarı tüyler vardır.
  • Güneş: Türkiye’de yaygın olan Konur papağanı güneş cinsidir. Göz çevresi kırmızı, baş ve boyun turuncudur. Sırt ve kanatlar sarıdır. Kanat ve kuyruk uçları yeşildir. Siyah gagası bulunur.

Güneş Konur Papağanı

Güneş Konur Papağanı

Güneş konur papağanı açık rengiyle tanınır. Sarı, kırmızı, turuncu, yeşil tüyler gökkuşağına benzer. Hareketli ve oyuncudur.

Yaşam alanı yağmur ormanlarıdır. Çiğ sebze ve meyveleri sever. Kafesinde yeterli oyuncak bulunması gerekir. Boş durmaktan hoşlanmaz. Merdiven ve aynalı küvet ideal gereçlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pakistan Papağanı – Pakistan Papağanı kaç TL-İskender papağ (patigen.com)

Beslenme sıklığı değişkendir. Yem kabını dolu tutmak yararlıdır. Hareketlilik, enerji ihtiyacına sebep olabilir. Uygun şartlarda Konur papağanı 20 – 30 yıl yaşar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.