Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Pakistan Papağanı

Pakistan papağanı kaç TL 2022?

Pakistan Papağanı, konuşkan olan bir papağan ırkıdır. Amazon papağanları ya da küçük İskender olarak halk arasında bilinir. Tüm papağanlarda olduğu gibi anavatanları Güney Amerika’dır. Genel olarak yeşil renge sahiplerken mavi ve sarı tonları da uyum içerisindedir. Renk tonlarıyla kendilerine hayran bırakan Pakistan papağanı dost canlısı ve sevgi dolu bir türdür.

Pakistan Papağan Yetiştiriciliği – SÜSLÜ – YouTube

Evde beslemeye uygun bir yapıları olan Pakistan papağanı ilgi ve sevgi bekleyen bir yapıdadır. Sahipleriyle vakit geçirmekten keyif alırken sosyal canlılar olduğu bilinir. Zeki olan Pakistan papağanları orta boy papağan sınıfında yer alır. Pakistan papağanları oldukça gürültülü tavırlar sergileyerek çığlık atabilirler. Enerjik, sosyal ve eğlenceli bir tür olup sahiplerini eğlendirmekten çok hoşlanırlar.

Pakistan papağanı yavruluk dönemlerinde eğitim alması önemli olan bir tür olup eğitim almamaları durumunda agresif bir kuş türüne dönüşebilirler. Gerekli olan eğitimlerde konuşma eğitimleri sayesinde zaman içerisinde istenen şekilde konuşabilirler.

Pakistan papağanları bazen karamsar bir ruh halinde olabilirler. İlgi görmeyi seven papağanlar ilgisiz kalmaları durumunda kıskanç ve inatçı bir yapıda olabilirler. Bu nedenle ilk defa papağan beslemek isteyenler için uygun bir tür değildir. Sahiplenilmeden önce tüm özellikler iyice bilinerek araştırma yapılmalıdır.

Pakistan Papağanı Fiziksel Özellikleri

Pakistan Papağanı Fiziksel Özellikleri

 Pakistan papağanı tüy renkleriyle oldukça ilgi gören bir tür olup oldukça zeki papağanlardandır. Fiziksel özelliklerine bakıldığında;

  • Tüy renkleri genellikle yeşil ve yeşil tonlarında iken bazen sarı ve mavi renkli olanları da bulunur.
  • Gagaları kırmızı renk olan papağanların gaga uçları siyah renktedir.
  • Boyları yaklaşık 40 cm olan papağanların ağırlıkları 300-450 gr civarındadır.
  • Sağlıklı olup bakımları düzenli bir şekilde yapılması halinde 15-30 yıl kadar ömürleri bulunur.

Sağlıklı olan Pakistan papağanlarında bazı hastalıkların görülmesi söz konusu da olabilir. Özellikle şişmanlık, renksiz tüyler, karaciğer yağlanması ve solunum yolları enfeksiyonları gibi sağlık sorunları Pakistan papağanlarında sıklıkla görülen hastalıklar arasında yer alır. Bu nedenle mutlaka düzenli bir şekilde veteriner kontrollerinin yaptırılması gerekir.

Pakistan Papağanları Konuşması

Pakistan Papağanları Konuşması

 Pakistan papağanları çok zeki türlerdir. Konuşması için sıkı bir eğitim gerekli olup sabırlı olunması önem taşır. Bazı durumlarda eğitim süreçleri uzayabilir ve kimisi bu eğitim süreçlerinin sonunda konuşamayabilir.

Pakistan papağanlarının kafası kırmızı ve sarı tüylü olan türleri konuşma eğilimini daha çok gösterebilirler. Konuşma eğitimleri zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Sesleri kendine özgü bir tondadır ve eğitim süreçlerinde mutlaka sabırlı olunması önem taşır.

Pakistan Papağanı Bakımı ve Beslenmesi

Pakistan Papağanı Bakımı ve Beslenmesi

 Pakistan papağanları doğaları gereği geniş bir alanda yaşaması gerekli olan bir türdür. Kafeslerinin mutlaka düzenli aralıklarla temizlenmesi ve hijyenik bir şekilde tutularak güneş ışığını alan bir yerde konumlandırılması gereklidir.

Pakistan papağanları karanlıkta olmaktan ve karanlık olan alanlardan pek hoşlanmazlar. Bu nedenle kafesleri mutlaka gün ışığında ve ışık alan bir yerde olmalıdır.

Beslenmelerinde doğal yaşamlarından farklı olarak çeşitli meyve ve tohumlarla kendilerini beslerler. Ev içinde kafeste yaşayan Pakistan papağanlarına sebze, meyve ve yeşillikler verilebilir. Beslenme konusunda bilgi sahibi olunması ve mutlaka bir veteriner hekimden destek alınması sağlıkları açısından önem taşır.

Pakistan papağanlarına meyveler mutlaka taze bir şekilde verilmelidir. Meyvelerin mevsimine uygun olarak taze bir şekilde verilmesi sağlıkları açısından önem taşır. Kurutulmuş olan meyveler sağlıkları açısından olumsuz durumlar oluşturabileceği için beslenmelerinde yer almamalıdır.

Pakistan Papağanı Cinsiyeti

Pakistan Papağanı Cinsiyeti

 Pakistan papağanlarında cinsiyet belirlenmesi diğer türlere göre daha kolay bir şekilde olur. Cinsiyetleri öğrenmek için birkaç bilgi bilinmesi yeterli olup DNA testi yaptırılmasına gerek duyulmaz. Erkeklerde yaklaşık 1 yaşından sonra boyun kısımlarında siyah halka oluşur ve kolye şeklinde bir görünüme sahiptir. Dişi olanlarda ise 1 yaş sonrasında herhangi bir değişim görülmez. Tüy ve renkleri aynı kalan dişiler erkek olan Pakistan papağanlarından kolay bir şekilde ayrılır.

 Pakistan Papağanlarının Yaşadığı Ortam Nasıl Olmalıdır?

 Papağan türlerinden en çok tercih edilenlerinin arasında yer alan Pakistan papağanı küçük ve karanlık olan kafeslerden hoşlanmazlar. Küçük ve karanlık alanlarda strese girerek psikolojileri olumsuz yönde etkilenebilir.

Kapalı olan bir ortam bulunuyorsa bu alanda kafes olmadan ferah bir şekilde beslenebilir. Rahat olan papağan türü daha sağlıklı ve daha enerjik bir yapıda olup uzun ömürlü bir şekilde yaşayabilirler. Emniyetli, toksik olmayan, güvenli ve aydınlık olan alanlarda beslenmeleri sağlıkları açısından önemli olup sorunsuz bir şekilde ortama uyum sağlayarak beslenebilirler.

Pakistan Papağanı Fiyat- Fiyatları

Pakistan Papağanı Fiyat- Fiyatları

 Pakistan papağanları özellikleri ve tercih edilmesinden dolayı sık sık fiyatları değişen bir türdür. En uygun ve ucuz olan türün tercih edilmesi önemli iken mutlaka araştırma yapılarak Pakistan papağanı sahiplenmesi olmalıdır.

Pakistan papağanı fiyatları güncel ekonomi, zamlar ve mağaza seçimi, satın alınan firma gibi etkenlerden dolayı farklılık gösterecektir. Tüm bu kriterlerin yanı sıra sağlığı, cinsi, bakımı gibi etkenlerden dolayı farklı ücretlendirmeler olabilir. Bu nedenle mutlaka araştırma yapılarak güvenilir yerlerden Pakistan papağanı sahiplenilmesi olmalıdır.

 Pakistan Papağanı Fiyatları 2021-2022

 Pakistan papağanı satın alırken fiyatların güncel olduğundan emin olunmalıdır. Fiyat araştırması yapılırken kullanıcı yorumlarını incelemek önem taşır. Ödeme yapılması, alınan hizmet ve olumlu ya da olumsuz olan durumlar gibi etkenlerin bilinmesi uygun fiyatlı alımlar yapılmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:Kakariki Papağanı – Kakariki papağanı Özellikleri- Kakariki (patigen.com)

Fiyat karşılaştırılması yapılarak sağlıklı olan Pakistan papağanı sahiplenilmesi kişilere ekonomik kazançlar sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.