Evcil Marketim
Kuş

Kuşlarda Kasılma Neden Olur?

Nöbetler görmek korkutucudur. Kuş ayakta duramayabilir, tüneğinden düşemeyebilir, bilincini kaybedebilir ve seğiren bacaklar ve kanat çırpma gibi şiddetli kas spazmları sergileyebilir. Alternatif olarak, kuş öylece durabilir ve boş bir tavırla bakabilir. Nöbetler birkaç saniyeden bir veya iki dakikaya kadar sürebilir.

Kuş genellikle daha sonra kafası karışmış görünecek ve iyileşirken kafesin zeminine oturabilir. Sevdiğiniz bir kuş olduğu zaman sizi korku ve kafa karışıklığı ile doldurur. Gerçek nöbetler, kuşun iskelet kaslarının kontrolünün kaybedilmesini içerebilir ve bu da istemsiz hareket dalgalarına neden olabilir öyleyse kuşlarda kasılma neden olur? Beynin elektriksel aktivitesindeki kendiliğinden, geçici bozukluklardan kaynaklanırlar.

Genellikle kuş, bölümler arasında normal görünecektir. Bunlar, genellikle vücudun başka yerlerinde bulunan organ hastalığının neden olduğu kısmi felç, körlük, sersemletme veya diğer sinir sistemi bozukluklarından farklıdır. Kuşlarda nöbetlere ve diğer nörolojik sorunlara yol açabilecek pek çok şey olduğundan, uygun bir teşhis konulabilmesi ve olası herhangi bir tedaviye başlanabilmesi için bu belirtileri gördüğünüzde kuşunuzu en kısa sürede kuş veteriner hekiminize götürmeniz çok önemlidir.

Kuşlarda Kasılma Neden Olur?
Kuşlarda Kasılma Neden Olur?

Nörolojik Problemlerin Olası Nedenleri

Beyinde fiziksel yaralanma örnekleri arasında beyin tümörleri, beyinde felç veya kan pıhtısı, beyin sarsıntısı (bir pencereye veya duvara uçarak) veya kafaya başka bir darbe veya bir yırtıcı vardır (köpek, kedi, rakun). Beyin tümörleri ve parazitleri beyin yapısını yok eder ve genellikle tedavi edilemez. Fiziksel bir darbe tipi yaralanma, depresif bir kırılma, beyin şişmesi veya kan pıhtılaşmasıyla sonuçlanabilir – tedavi bazen derhal başlanırsa etkilidir.

Beslenme Eksikliği

B veya E vitamini eksikliği, hipokalsemi (düşük kan kalsiyum seviyeleri) veya hipoglisemi (düşük kan şekeri) tökezlemeye, başın dönmesine, dönmesine, felce veya spazmlara neden olabilir. Folik asit eksikliği, genç hindilerde boyun felcine neden olabilir. Diyetle ilgili sorunlar, burada olağan suçludur. Dikkatli diyet analizi ve diyet değişikliği, muhtemelen uygun takviyelerle bunların çözülmesine yardımcı olabilir. Afrika Grileri özellikle hipokalsemiye bağlı nöbetlere yatkındır.

Bulaşıcı Hastalıklar

Bazı enfeksiyonların merkezi sinir sistemi bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Bazı bakteriler sinir sistemini etkileyebilecek toksinler salgılar. Örneğin, kuş botulizmine, ciddi bir nörotoksin üreten Clostridium Botulinum neden olur, bu da sarkık felç (“esnek boyun”) ve sonunda ölümle sonuçlanır ve özellikle kıyı kuşlarını etkiler. Psittacosis (Chlamydia psattaci) titreme, baş döndürme ve kasılmalara neden olabilen bakteriyel bir hastalıktır – tüm yeni kuşlarınızın karantinadan çıkmadan önce test edilmesini sağlamak için gerçekten iyi bir nedendir.

Viral Hastalıklar

Proventriküler Dilatasyon Hastalığına (PDD) neden olabilen Borna virüsü sinirlere saldırır. Newcastle hastalığına, tüm türleri etkileyebilen ve titreme, felç ve opisthotonos’a (karın aşağı doğru itilirken baş ve kuyruğun yukarı doğru büküldüğü) neden olan bir paramiksovirüs neden olur. Ayrıca, bazen San Francisco’daki Telegraph Tepesi’ndeki vahşi koyun sürüsünde görüldüğü üzere beyin hasarına neden olabilen göçmen parazitler de vardır. Aspergilloz gibi mantar hastalıkları omurgayı enfekte ederek ciddi kas bozukluğuna ve hatta ölüme neden olabilir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler için tıklayın

Kanser Hastalıkları

Bacaklara giden sinirlere baskı yapan böbrek veya üreme sistemi tümörleri ciddi topallamaya neden olabilir – sahipler başlangıçta kuşun bacağını kırdığını düşünür. Artroskleroz (“arterlerin sertleşmesi”) beyne kan akışını azaltabilir. Artrit, bir kuşun çevikliğini ve düzgün kavrama ve denge yeteneğini azaltabilir.

Omurga tümörleri veya omurga kemikli kitleler, o bölgede omurgadan çıkan sinirlere baskı uygulayabilir. Paratiroid hastalığına bağlı düşük kan magnezyum, titreme, titreme ve seğirmeye neden olabilir. Böbrek veya karaciğer yetmezliği, vücudun yanlış işlenmiş metabolitler (sistemik toksemi) tarafından zehirlenmesine ve kasılmalara neden olabilir.

  • Kuşlar gölgesiz ve yetersiz su olmadan güneşte bırakılırsa hipertermi (aşırı ısınma) meydana gelebilir, bu da kasılmalara ve hatta ölüme neden olabilir. Nemli ve cereyanlı konut, sinirlerin, kasların ve eklemlerin titremesine ve iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Kurşun, çinko veya organofosfatlar gibi toksinlerden kaynaklanan toksisiteler, ataksiye (kas koordinasyonunun kaybı, denge eksikliği) ve kasılmalara neden olabilir.
  • Bazen sebebini asla bilemeyiz. Tıpkı insan tıbbında olduğu gibi, nöbetler görünürde bir sebep olmadan ortaya çıkabilir ve sonra aynı gizemli bir şekilde geri dönebilir veya çözülebilir.
    Kuşlarda Kasılma Neden Olur?
    Kuşlarda Kasılma Neden Olur?

Tıbbi Tedaviler

Teşhise bağlı olarak, tedaviler yardımcı olabilir. Bir sarsıntı, kısa bir steroid kürü gerektirebilir. Toksisiteler, toksini bağlamak ve uzaklaştırmak için ilaç kullanımını gerektirecektir. Enfeksiyonlar genellikle antibiyotikler, antifungaller vb. İle tedavi edilebilir. Kalp hastalıkları, artroskleroz ve felçlerin kendi tedavileri vardır. Bazen antikonvülzan ilaçlar yardımcı olabilir.

Kuş Kasılırken Yapılacak Müdahaleler

Kuş bir sarsıntı geçirdiğinde, tökezlediğinde veya düştüğünde, ilk endişe onu güvende tutmaktır. Kuşu loş ışıkta, sessiz bir ortama yerleştirin, ek sıcaklık sağlayın (sarsıntı veya başka bir kafa travması olmadıkça, bu durumda ek ısı kontrendikedir; sadece kuşunuzun üşümesini önleyin). Tünekleri yere kadar yerleştirin ve zemini yumuşak havlularla doldurun. Kuşa yeşillik, buğday tohumu veya NutriAn kekleri gibi yiyeceği besleyici, kolayca sindirilebilen yiyecekler verin.

Kuş zayıfsa veya dengesizse, kazara boğulmayı önlemek için suyu tamamen boşaltın veya çok sığ bir miktarda koyun. Atak veya atakların ne kadar sürdüğünü ve doğasını (ör. boş bakış, titreyen kanatlar, düşme vb.) kaydetmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kuşun çiğnediği veya yemiş olabileceği, sorun yaratabilecek herhangi bir şeyi (fermuarlar, kostüm takıları, ayakkabıların üzerindeki lastikler, kurşun) veya bir travma kaynağını not edin.

Sonuç

Her zaman ilk adım, mümkün olan en kısa sürede kuş veterinerinize gitmektir, böylece bir teşhis ve tedavi planı başlatılabilir. Bazı kuşların sadece nadir görülen bölümleri vardır, bazıları tamamen çözülür ve bazıları ne yazık ki devam eder ve hatta daha da kötüleşir. Tahmin etmenin bir yolu yok. Ancak kuşunuzun bu süre zarfında sadece sizin verebileceğiniz ümide, sevgiye, rahatlığa ve desteğe ihtiyacı vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.