Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Forpus Papağanı

Forpus Papağanı zeki mi?

Forpus Papağanı, hayvan severler tarafından çok sevilen, enerji dolu ve sevimli papağan türüdür. Görünümleri muhabbet kuşunu andırırken muhabbet kuşları gibi renkli tüyleri ve minik bir bedeni bulunur.

Forpus Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

FORPUS papağanı eğitim prenses neler yapıyor – YouTube

Forpus’un anavatanı Güney Amerika olup eğitilmeye en yatkın olan zeki canlılardandır. İnsanlarla kolay bir şekilde iletişime geçerek sosyalleşmeleri oldukça hızlıdır. Kıskançlıkları ve korkusuzluğu en belirgin özellikleri olup özellikle üreme dönemlerinde arttığı görülür.

Tam olarak erişkin olabilmeleri için Forpus papağanlarının 12 ay gibi bir süreleri geçmesi gerekir. Ortalama olarak yaşam süreleri 15-20 yıl kadar olup muhabbet kuşlarıyla boy ortalamalar aynıdır. Yetişkin olduklarında 12 cm boyları, 25 gram ağırlıkları olur.

Ülkemizde çok sevilen bir tür olan Forpus papağanı mavi ve yeşil olan doğal renklere sahiptir. 7 alt türe sahip olan Forpus’un Türkiye’de çok sevilmesine rağmen bu türler hakkında kişiler yeterli bilgilere sahip değildir.

Apartmanlarda beslenmesi ideal olan Forpus’un diğer kuşlar gibi gürültü yapmayan türlerdir. Yüksek seslerden hoşlanmayan papağan türü enerjileri ve oyunculukları nedeniyle çok sevilmektedir. Sık aralıklarla belirli miktarlarda beslenmesi gerekli olan Forpus papağanı hakkında gerekli bilgi sahibi olarak sahiplenilmesi önerilir.

Forpus Papağanı Fiyat

Forpus Papağanı Fiyat

Türkiye’de çok talep gören bir papağan türü olan Forpus, ilk bakıldığında renkleriyle ilgi görür. Doğal renkleri yeşil ve mavi olan papağan çok talep gören bir türdür. Forpus sahibi olmak için online siteler ve mağazalardan temin edilebilmesi mümkündür.

Forpus papağanının yaşı, cinsiyeti ve özelliklerine göre fiyatları farklılık gösterebilir. Yavru ya da yetişkin olması da maliyetler üzerinde etkilidir. Damızlık denilen türleri genel olarak uygun fiyatlı iken yavru olan türler de yavru olmasına bağlı olarak farklı fiyatların olması mümkündür.

Forpus papağanlarının fiyatları sağlıklı olmasıyla da bağlantılı olmasından dolayı mutlaka sahiplenilme aşamasında bilgi sahibi olunmalıdır. Uzun ve sağlıklı yaşayabilmeleri için;

 • İyi bir ortamda bakımlı yetiştirilmesi
 • Mümkün olduğunca büyük kafeslerde olmaları
 • Strese neden olan etkenlerin oluşmaması
 • Yeterince tohum çeşidi bulunması ve beslenmelerinin düzenli yapılması
 • Destekleyici vitaminler kullanılması
 • Düzenli dışkı kontrollerinin yapılması
 • Düzenli olarak veteriner kontrollerinin yapılması önem taşıyan etkenlerdendir.

Forpus Papağanı Özellikleri

Forpus Papağanı Özellikleri

Forpus papağanı karakteri, becerileri ve görüntüleri dışında konuşma yetenekleriyle ön plana çıkan bir türdür.

Birçok farklı özelliği olan Forpus özellikleri;

 • Zekâ seviyeleri çok yüksek olan bir tür olup eğitilmeleri mümkündür.
 • Meraklı, oyuncu ve sevgi doludur.
 • İlgiye ihtiyaç duyan bir tür olup yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Konuşma yetenekleri bulunur ve taklit yetenekleri çok gelişmiştir.
 • Renkleri farklılık gösterirken doğal renkleri yeşil ve mavidir.
 • Duygusal olarak oldukça hassas bir bünyeye sahiptirler.
 • 12 aylık olunca yetişkinliğe erişmiş olurlar ve fazla cesur bünyeleri bulunur.
 • Sahiplerine bağlılardır ve ilgilerini sürekli üzerlerinde isterler.
 • Erkek Forpus papağanlarının kuyruk, kanat ve göz çevrelerinde mavi şeritler bulunur.
 • 15-20 yıl kadar yaşam süreleri bulunur.

Farklı özelliklere sahip olan Forpus papağanları hızlı öğrenen ve zeki canlılardandır. Sosyal etkileşimleri yüksek olan türler ilk bakıldığında muhabbet kuşuna benzerlikleriyle dikkat çeker. Bu durumun oluşması oldukça normal olup muhabbet kuşlarıyla boy ortalamaları aynıdır.

Forpus Papağanı Ne Yer?

Forpus Papağanı Ne Yer

Forpus papağanın bakımı ve beslenmesi oldukça rahattır. Güney Amerika’da gelişimini sürdüren bir tür olup narin bir yapısı bulunur. Beslenme düzeni kolay olan türün muhabbet kuşlarına benzetilmesinden muhabbet kuşu yemiyle beslenmesi sağlanır.

Standart beslenme düzenleri dışında ihtiyacı olan farklı yiyeceklerde beslenmesinde yer alabilir. Forpus papağanının beslenmesinde yer alabilen diğer yiyeceklerde armut, elma, kuruyemişler, portakal kabukları ve yeşillik çeşitleridir.

Forpus papağanı muhabbet kuşu yemleri dışında diğer besinlerle ara ara beslenmelidir. Diğer besinlerin faydasını da mutlaka almalıdır. Gaga yapıları için faydalı olması açısından çiğnemeyi de seven bir tür olup kafeslerinde ağaç dalları yer alması fayda sağlayacaktır. Ağaç dallarıyla oyalanırken gagalarının da rahatlaması mümkün olur.

Forpus papağanları diğer evcil kuşlar gibi geniş bir kafese ihtiyaç duymazlar. Sindirim sistemleri yavaş olan Forpus papağanlarının papağan yemleri dışında yiyeceklerle beslerken dikkatli olunması önem taşır.

Forpus papağanlarının 20 yıl kadar uzun ömürleri bulunur. Bu ömürlerinin sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için bakımlarının temiz bir ortamda yapılması, stresten uzak durmaları ve sevgiyle yaklaşılması önemlidir.

Forpus Papağanı Ne Zaman Konuşur?

Forpus Papağanı Ne Zaman Konuşur?

Forpus papağanları tatlı ve neşeli türler olmasının yanı sıra konuşkan olan bir papağan türü değildirler. Oldukça zeki olmalarından dolayı iyi bir eğitim alarak sözcükleri kolaylıkla öğrenebilirler ve konuşabilirler.

Taklit yetenekleri gelişmiş bir tür olan Forpus papağanları ilk haftalar alışma süreçlerinde stres altına girebilirler. Kaçmaya çalışabilirler ve sabırlı bir şekilde davranılarak zamanla alışmaları mümkün olabilir.

Eğitimleri sırasında konuşabilme yetenekleri gelişerek kendinize alıştırabilmeniz mümkün olur. Sahibine alıştıktan sonra öğretilenlere açık bir şekilde gelişebilir. Konuşma ve eğitimlerde sıkmadan sabırlı ve sakin bir şekilde davranılması önem taşır.

Narin ve hassas yapıları olmasından dolayı tek başlarına yaşamaları pek uygun görülmez. Kesinlikle çift olarak bakılması önerilen türün stresten uzak durması gerekir.

Forpus Papağanı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forpus Papağanı

Forpus papağan sahibi olmak isteyen kişilerin özellikleri dışında bilmesi gereken önemli hususlar bulunur. Çok fazla oyunu seven Forpus papağanının kafeslerinde kendileri için uygun oyuncaklar yer almalıdır. Bu oyuncaklar sayesinde hem sıkılmaz hem de strese girme durumları engellenmiş olur.

İlgiyi seven bir tür olmasından yalnız bırakılmamalıdır ve mutlaka çift halinde beslenmelidirler. Sesten hoşlanmayan türler için konuşma sırasında alçak ses kullanılması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kanarya Özellikleri ve Bakımı – Kanarya Fiyatları -Ne Yer? (patigen.com)

Kendileri de gürültücü bir tür olmamasından dolayı çevresinde de gürültülü ortamlar oluşmasını istemezler ve strese girerler. Sağlıklı ve uzun ömürlü yaşayabilmeleri için bu özelliklerin iyi bilinmesi, tüm detayların öğrenilerek sahiplenilmesi önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.