Evcil Marketim
Kuş

Evde Kafeste Besleyeceğiniz Kuş Türleri

Kuşlar, insanlara olan yakınlıkları ile tanınan hayvan türleri arasında yer almaktadırlar. Ancak binlerce kuş türü bulunmaktadır. Bu türler arasında ön plana çıkan bazı kuşlar, evlerimizde de yer edinmişlerdir. Özellikle de çocukların ilgi odağı haline gelen kuşlar, evlerinizin neşe kaynağı olmuşlardır. Her hayvan da olduğu gibi kuşlarda doğal ortamlarında yaşamalıdır. Ancak bazı kuş türlerinin yaşam alanları evlerimizdir.

Evde yaşamaya uygun yapıları sayesinde rahatlıkla kafes içerisinde yaşayabilirler. Onlar için doğa demek, tehlike anlamına gelebilir. Evinizde size arkadaşlık yapabilecek en insancıl canlılardan biri kuşlardır. Bu nedenle de evcil hayvan almak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri ise kuşlardır.

Kuşlar hem hijyen açısından hem de bakım açısından insana hiçbir zorluk vermeyen canlılardır. Aldığınız kuşa göre bakım yapmanız, onların yaşamaları için yeterli olacaktır. Kuşlar, aynı zamanda beslemesi son derece kolay olan hayvanlar arasında yer almaktadırlar. Diğer evcil hayvanlara nazaran daha az bir uğraş gerektiren bakımları, kuşların çok fazla tercih edilmelerine neden olmuştur.

Ayrıca cıvıl cıvıl sesleri ise insanın ev içerisinde mutlu olması için yeterlidir. Kuşunuzun tüm ihtiyaçlarını yerine getirdiğinizde uzun süre boyunca sizinle yaşamaya devam edebilir. Her evcil hayvanda olduğu gibi bakım, onlar içinde gereklilik arz etmektedir. Evde kafeste besleyeceğiniz kuş türleri sayısı sınırlıdır. Bu nedenle evde kafeste beslemek için, kuş türü tercihinde pek de zorlanmazsınız.

Evde Kafeste Besleyeceğiniz Kuş Türleri
Evde Kafeste Besleyeceğiniz Kuş Türleri

Muhabbet Kuşları

Taklit konusunda ki başarıları ile tanınan muhabbet kuşları, evde kafeste besleyebileceğiniz bir kuş türüdür. Kıpır kıpır oluşları ve muhteşem renkleri ile evinize ayrı bir hava katarlar. Muhabbet kuşları, evde kafeste beslenebilecek kuş türleri arasında en fazla tercih edilendir. Sevecenlikleri ile gönüllerde taht kurmayı başaran bu tür, insan sesini taklit edebilme potansiyeline sahiptir.

Belirli bir eğitim dönemi ile muhabbet kuşlarınızın konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu beslemek için çok büyük bir kafes tercih etmenize gerek yoktur. Mini boylarda olan kafesler muhabbet kuşları için yeterli olacaktır. Muhabbet kuşlarının bakımı son derece kolaydır. Kafes temizliği, su değişimi ve yem tazeleme gibi işlemleri yerine getirdiğinizde muhabbet kuşlarınızın bakımını yapmış olursunuz.

Muhabbet kuşlarında yaygın olarak tercih edilen renkler, yeşil ve mavidir. Bu renklere sahip olan muhabbet kuşları daha fazla ilgi çekmektedirler. Muhabbet kuşlarının bakımları düzenli olarak yaptığınız sürece 13 yaşına kadar yayabilirler. Taze meyve ya da sebzeleri yemeyi oldukça severler. Özellikle de marul gibi yeşil yapraklı sebzeleri yemek, onları mutlu etmektedir. Muhabbet kuşları, insanların kendileriyle ilgilenmelerini ve onlarla konuşmalarını severler.

Bu nedenle insanlardan birtakım kelimeler öğrenmeleri mümkündür. Ev ortamına kolay adapte olan muhabbet kuşları, sahiplerine de kısa zaman içerisinde alışırlar. Sevdikleri kişilerin onlara ilgi göstermeleri, daha mutlu olmalarına etki eder. Yemlerinin kaliteli olması, gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Ayrıca vitaminlerini eksiksiz olarak vermek, kuşunuzun uzun süre yaşamasına katkı sağlar.

Farklı Tür Papağanlar

Papağanlar, birçok türe sahip olan kuşlar arasında yer almaktadırlar. Evde kafeste beslenebilecek kuş türleri arasında bulunan bu tür, muhabbet kuşları kadar tercih edilmez. Çünkü papağanların bakımı diğer kuşlara göre daha fazla zahmetlidir. Ayrıca evde papağan bakımı yapmanın maliyeti de oldukça yüksektir.

Papağanlar, büyük kafeslerde yaşadıklarından dolayı evinizde büyük bir alan kaplayabilir. Sıcakkanlı ve konuşkan olmaları, papağanların tercih edilme sebeplerindendir. Papağanlar da tıpkı muhabbet kuşları gibi insan seslerini taklit edebilirler. Onların bu taklit yeteneği, birçok kişi tarafından sevilmelerine neden olmaktadır. Evde kafeste besleyebileceğiniz birçok papağan türü bulunmaktadır.

Bu papağan türleri ise şunlardır:

 • Sultan papağanı
 • Afrika gri papağanı
 • Amerika papağanları
 • Kakadu papağanı
 • Senegal papağanı
 • Forpus papağanı
 • Amazon papağanı
 • Bu papağan türleri arasında en çok tercih edilen sultan papağanı, bakım maliyeti en az olandır. Sultan papağanı, ülkemizde oldukça yaygın olarak beslenmektedir. Bu papağan türünün sakin ve bakımının kolay olması, evde kafeste kuş beslemek isteyenler için ideal bir tür olduğunu kanıtlar.
  Evde Kafeste Besleyeceğiniz Kuş Türleri
  Evde Kafeste Besleyeceğiniz Kuş Türleri

Sarı Kanaryalar

Evde kafeste beslenebilecek kuş türleri arasında yer alan kanaryalar, büyüleyici bir sese sahiptirler. Bakımı son derece zahmetsiz olan kanaryalar, sarı renkleri ile oldukça dikkat çekicidirler. Ülkemizde çok sayıda sarı kanarya bulunmaktadır. Bu nedenle uygun fiyata bu kuş türüne sahip olabilirsiniz.

Sarı kanarya beslemek için büyük bir kafes almanıza hiç gerek yoktur. Sarı kanaryalar, genellikle kafeslerinde zaman geçirmeyi severler. Bu yüzden de kafeslerinden çıkmaları pek fazla karşılaşılan bir durum değildir. Yem yemeyi oldukça fazla seven bu canlılar, uzun süre aç kaldıklarında ölürler. Bunun için yemlerini sık sık kontrol etmeniz gerekir.

Sarı kanaryalar, soğuk ortamları sevmezler ve soğukta yaşayamazlar. Evde kanarya besliyorsanız, yaşadığı alanın ılık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Dilerseniz meyve veya sebze vererek de beslenmelerine katkı sağlayabilirsiniz. Her kuş türünde olduğu gibi kanaryalarda da ilgi son derece önemlidir. Bakımlarının düzenli olarak yerine getirilmesi halinde ömürleri uzun olur.

İspinoz Türleri

Evde kafeste beslenebilecek kuş türlerinden biri olan ispinozlar, farklı türlere sahiptirler.

Evde kafeste beslenebilecek ispinoz türleri şunlardır:

 • Hint Bülbülü
 • Elmas İspinozu
 • Yıldız İspinozu
 • Baykuş İspinozu
 • Kırmızı Başlı İspinoz
 • Java Serçesi
 • Gökkuşağı İspinozu
 • Çim İspinozu
 • Kesik Boyun İspinozu
 • Küba İspinozu
 • Bengal İspinozu

Bunlar arasında yer alan Hint Bülbülü, en fazla tercih edilen ispinoz türleri arasında yer alır. Hareketli yapıları ile dikkatleri üzerine Hint Bülbülü, kısık sesle bir ötüşe sahiptir. Evinizde bebeğiniz var ise ya da yüksek kuş seslerinden rahatsız oluyorsanız, Hint Bülbülü türünü tercih edebilirsiniz. Ayrıca tüm ispinoz türlerinin bakımı son derece kolay olduğundan dilediğiniz türü rahatlıkla evinizde besleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.