Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Macaw Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Macaw Papağanı

Macaw papağanı anavatanı güney Amerika olup ara papağanı olarak da tanınan en tercih edilen kuş türüdür. Gösterişli ve rengârenk olan macaw papağanı güney Amerika kıtasında yaygındır. Birçok alt türü olan ara papağanının ortalama boyları 90 cm’ye kadar ulaşmaktadır.

Macav Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

2022 ARA (MACAW) PAPAĞANI FİYATLARI – YouTube

İnsanlara çabuk uyum sağlayan bu tür oldukça zeki olup konuşma ve taklit yetenekleri oldukça gelişmiştir. Zekâ gerektiren birçok testi başarıyla tamamlayıp aktivitelerde başarılı olan bu papağanlar,  aynı zamanda sahiplerine karşı da oldukça sadıktır.

Evde bakılmaya uygun olan macawların rengârenk güzellikleri ve büyük boyutlarıyla 30 yaş civarı bir ömre sahip olduğu bilinir.

Ara papağanı ya da sümbül papağanı olarak bilinen tür eğitime uygun ve eğitime açık bir papağandır. Eğitimlerini doğru bir şekilde almalarının ardından son derece sosyal ve ilgi çekici özellikleriyle bilinirler.

Macaw Papağanı Çeşitleri Nelerdir?

Macaw Papağanı Çeşitleri Nelerdir

Macaw papağanlarının birçok alt türü olup evcilleştirildiklerinde evde yaşamaya uygun olan bir kuş türüdür. Güney Amerika, orta Amerika ve Meksika’nın güneyinde tropikal ormanlarda yaşamlarını sürdüren tür kendine özgü özellikler dikkat çeker. Macaw papağanı çeşitleri ise;

  • Kırmızı sarı macaw
  • Sarı mavi macaw
  • Yeşil kanat
  • Mavi baş
  • Asker renkli hahn macawdır.

Macaw Papağanı Özellikleri

Macaw, özellikleri ve boyutlarıyla ilgi çeken bir yapıya sahip kuş türü olarak beslenmektedir. Evcilleştirmeleri halinde evde bakılmaya uygun olan ara papağanının vücut boyları diğer papağan türlerine göre büyüktür. En çok boyutları ilgi çekici olsa da renkleri de insanları büyülemektedir.

Macaw Papağanı Özellikleri

Macaw papağanı vücut renkleri mavi, kırmızı, yeşilden olup rengârenk bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bazı sesleri çıkarabilme konusunda oldukça yetenekli olan macaw papağanı konuşmaya elverişli papağanlardan olup oldukça insan canlısıdır.

İnsanlarla çok iyi anlaşarak onlarla oyun oynamaktan hoşlanırlar. Bakımları ve beslenmeleri doğru yapılarak yaşam alanlarında huzurlu olan macaw papağanları 30 yıl olan ömürlerinde daha uzun yaşayabilme imkânına sahiptirler. Bu papağanı, diğer kuş türlerine göre daha iyi anlaşılabilen bir türdür.

Güçlü bir karakteristik yapıya sahip olan macaw papağanları kendini hemen sesleri ve davranışlarıyla belli ederler. Eğlenmeyi seven ve oyun oynamaktan hoşlanan tür oyuncaklara karşı da oldukça ilgilidirler. Akıllı ve çabuk öğrenme kabiliyeti bulunmasının yanı sıra sessiz yapılarının altında oldukça gür sesleri bulunur.

Sevgilerini belli ederken aynı zamanda sevgi bekleyen macawların hassas bir yapıları bulunur ve incitmeden dikkatli davranılması önerilir.

Macaw Papağanı Bakım Önerileri

Macaw papağanının sağlıklı bir ömür sürmesi için mutlaka konforlu bir yaşam alanı temin edilmeli ve bakımlarının aksatılmadan yapılması gereklidir. Genel olarak yaşam koşullarında düzlük ve geniş vadileri tercih etmelerinden dolayı ev bakımlarında da konforlu ve geniş yaşam alanları sunulmalıdır.

Macaw Papağanı Bakım Önerileri

Büyük bir kafeste bakımlarının yapılması önemli olan macaw papağanlarının kafes temizliği oldukça önemli olup belirli zamanlarda kafeslerinin temizlenmesi gereklidir. Oyun alanlarının bulunduğu ve uzun olan kafeslerin tercih edilmesi önemli olup belirli zamanlarda özgür bırakılarak ev içinde aktif bir yaşam sürmeleri önem taşır.

Vahşi olan yaşam alanlarında yağ bakımından zengin besinlerle beslenen macaw papağanları için ev ortamında da beslenirken mutlaka yeterli miktarda yağ aldıklarından emin olmak gereklidir. Bakımlarına ve bu hususlara dikkat edilmesi durumunda herhangi bir sorun oluşmadan uzun yaşamaları mümkün olacaktır.

Gagalarının uzaması durumunda törpüleme ve kısaltma yapılması gerekli iken çiğneme özelliklerinden dolayı farklı oyuncaklar alınmalıdır.

Macaw Papağanı Sesleri

Macaw papağanlarının ses yapıları diğer kuş türlerinden ayrılmasına yardımcı olur ve kendisini belli etmeye yarayan bir özelliktir. Gür olan sesleri eşit derecede yayılım gösterirken konuşma seslerini de etkilemektedir.

Macaw Papağanı Sesleri

Sesleri çok güçlü, gür ve yoğun olmasından dolayı apartman yaşamında beslenmeleri bazı zorlukları getirebilir. Bu nedenle bakımlarının üstlenmesi durumunda bu özelliklerin bilinmesi önemlidir.

Macaw Papağanı Nasıl Beslenmeli?

Macaw papağanlarının beslenme stilleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip olup düzenli ve rutinlere yayılarak beslenmesi sağlanmalıdır.

Macaw Papağanı Nasıl Beslenmeli

Özellikle doğal yaşam alanlarında tohum, yabani bitki ve meyvelerle beslenen papağanın evde de bu vitamin ve yağlardan besin alması önemlidir.

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, palmiye fıstığı, incir, yabani ve ehil meyveler, yeşillikler ve yapraklar, çiçekler ve doğal besinler beslenmelerinde mutlaka yer almalıdır. Önemli olan beslenmelerinin rutin ve düzenli bir şekilde olup ihtiyacı olan yağları alabilmesidir.

Genel olarak beslenme özellikleri arasında otçullardır ve avlanma özellikleri olmamasından dolayı et tüketmezler.

Macaw Papağanı Fiyatları

Macaw Papağanı Fiyatları

Macaw papağanları evde beslenilmesi en çok tercih edilen bir kuş türüdür. Muhabbet etmek için tercih edilen macaw papağanı fiyatları yavru iken ortalama 13000-25000 TL arası farklılık gösterir. Beslenmesi, yaşı ve görünümleri fiyatları üzerinde etkili olmasından dolayı fiyatların bu kadar açık olmasına neden olur.

Bu da ilginizi çekebilir: Sevda Papağanı Özellikleri ve Bakımı – Sevda Papağanı Fiyat (patigen.com)

Ara macaw papağanı fiyat bakımından farklılıklar gösterse de iyi bir araştırma yapılarak bilgileri iyi öğrenilmelidir. Bu sayede hem bakımlı, eğitimli, evcil ve sağlıklı bir yavru macaw papağanı sahiplenilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.