Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Sevda Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sevda Papağanı

Sevda Papağanı bir diğer adı ile aşk kuşu, renkleri ve ses tonlaması ile iki aşık insanı anlatır.  Eski zamanlardan beri ona cennet kuşu denilir.  Eski dünya papağanları ailesinin küçük boyutlu papağan grubuna mensuptur.

Sevda Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

(1) Sevda Cennet Papağanı 25 Özelliği – YouTube

Afrika kıtası bölgesinde daha fazla bulunur. İlk türedikleri yer olarak bilinir. Aynı cinsten gri başlı cennet papağanı Madagaskar bölgesine özgü kuştur.

Sevda Papağanı denilince ilk akla gelen şey eşlere duyulan sevgidir. Kendisi de eşine çok bağlı olduğu için bu adı almıştır.

Kırmızı kafalı sevimli bu papağanları bakımı kolaydır. Bakım öncesi yeterince bilgiye sahip olmak son derece önemlidir.  Çok hassas yapıları sebebiyle yanlış bir bakım uygulaması onun sağlığını etkiler.

Sevda Papağanı Konuşur Mu?

Çok gür ve desibeli yüksek sesleri vardır. Geceleri örmeyi severler. İnsanların ses taklitlerini kısmen yapabilirler. Doğru eğitim ve sabır ile bir kaç kelimeyi öğrenmeleri mümkündür.

Sevda Papağanı Konuşur Mu?

Bu cins papağanlar çok fazla konuşurlar bu sebeple yanlarına bir arkadaş almak doğru bir seçimdir. Bu sayede gün içerisinde çok evde sıkılmazlar. Ve sahiplerini ilgi konusunda bunaltmazlar. Tek olarak sahiplenilmesinde sorun yoktur ancak sahiplerine çok düşkün olurlar. Ve sürekli ilgi isterler. Yeterli ilgi gösterilmediği takdirde sorunlu papağan olurlar.

Her renkte olabilen sevda papağanları sık görülen renk tonları kırmızı ve yeşildir. Eşleri ile uyumlu renklerinin olması önemli bir konudur.  Bu sayede  çiftleşmek onlar için daha doğru olacaktır.

Çok geveze oldukları özelliklerde geceleri konuştukları için ev içinde problem çıkarabilirler. Yüksek sesten hoşlanmayan kişilerin tercih etmemesi daha doğru olur. Sadece hasta oldukları ve küstükleri zaman az konuşurlar.

Sevecen ve oyuncu yapıları ile hareketli ve ilgiyi severler.  Konuşmaktan hoşlandıkları gibi parlak renkli küçük objelere ilgileri vardır.  Meraklı yapıları sebebiyle her an bir yerleri kemirebilirler. Kafesinden dışarıda oldukları zaman dikkatli olunmalıdır. Masadaki küçük eşyaları yere atmak onlar için harika bir oyundur.

Sahipleri ile 10 sene beraber yaşarlar. Küçüklükten beri beraber olmak onların eve bağlanmasını iki kat arttırır.

Sevda Papağanı Neden Isırır?

Oyun oynamak onlar için son derece önemli aktivitelerdir. gün içerisinde yaşadığı sinir ve strese bu yolla dışarı atarlar. Gerek sahipleri gerek eşleri ile oynadıkları oyunlar onları daha mutlu papağan yapar.

Sevda Papağanı Neden Isırır

Oyun oynamanın gerekçesi olan ısırma eylemi her sevda papağanın da görülür. Bir yerleri ısırmak ve kemirmek strese bağlı artıp azalabilir.  Uzun süre kafeste kaldıkları zaman daha fazla ısırma eğilimi gösterirler. Sahiplerine tepki olarak mobilyaların kenarlarını bibloların uçlarına ve sahiplerinin ellerine ısırırlar. Aynı zamanda kızgın olduklarını ifade etmek için bu eylemi yaparlar.

Gün içerisinde kafeslerinde fazla zaman geçirdikleri için, kafes boyutlarının onlara uygun olması büyük önem taşır. Çift olarak bir kafesi paylaşıyorlarsa mevcut. büyüklük daha fazla olması gerekir. Dar kafeste kalmak,  onların psikolojik açıdan yıpranmasına sebep olur.

Sevda Papağanı Ne Yer?

Sevda Papağanı Ne Yer

Sevda papağanlarının yemekten en çok zevk aldığı besinler ballı kraker, beyaz darı tohumu,  tane mısır, çekirdek ve bitki tohumudur. Aynı zamanda sebzelerden kabak ve kabuğunu kemirmeyi çok severler.

Doğal ortamlarında bitki tohumları ve küçük meyveleri yerler. Çok geniş beslenme seçenekleri vardır. Evde bu seçenekleri sunmak onların daha sağlıklı bünyelere sahip olmasını sağlar. Papağanlar için üretilmiş özel yemler kullanılabilir. Ayrıca farklı yapılarda olunmasına rağmen muhabbet kuşlarının tükettiği yemleri yiyebilirler.

Doğru şekilde beslenildiği takdirde uzun süre hayatta kalırlar.

Sevda Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Sevda papağanının yaşını anlamanın en kolay yolu burun deliklerine ve gaga renklerine bakmaktır. yaşını almış Sevda papağanının burun delikleri küçük ve kapanık olur.

Sevda Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır

Genç Sevda papağanının burun delikleri ise daha belirgin ve açıktır.  Yaşlı sevda papağanın gaga rengi daha beyaz ve kırmızıya dönük tonlarda olur. Genç Sevda papağanının gaga rengi ise kahverengi ve turuncu arası tondadır. Zaman içerisinde renkleri solarak yukarıda da belirtildiği gibi beyaza ve kırmızıya döner.

Genel olarak piyasada yaşını almış olarak sahiplendirilir. O yüzden kırmızı renkli gagaları daha çok dikkat çeker. Aynı zamanda burun delikleri kapalı ve etrafı nemli olur.

Kimi kişiler küçükken sahiplenirler. Genellikle 2 aylık tercih ederler. Eğitimleri ve eve alışması kolay olduğu içine küçük yaşta tercih edilir.  6 aylık olduklarında gagalarındaki  renk değişikliği turuncuya oradansa beyaza yada kırmızıya döner.

Sevda Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

 

Sevda Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

  • Sevda papağanlarının cinsiyetlerinin belirlenmesi duruşlarına ve tüy yapılarına bakılarak anlaşılabilir.
  • Dişilerin kuyruk tüyleri düz olurken erkeklerin kuyrukları ovaldir. Dişilerin tüyleri genellikle aynı boyda olur. Erkeklerin ise orta tüyleri uzun kenar tüyleri kısa boyda olur.
  • Ayrıca dişiler türedikleri zaman erkeklere oranda ayaklarını daha fazla açarlar.  Öte yandan erkeklerin kafa yapıları oval şeklinde iken dişilerin düzdür.

Sevda Papağanı Hangi Meyveleri Yer?

Sevda Papağanı Hangi Meyveleri Yer

Sevda Papağanı beslenme konusunda en çok meyve yemeği tercih ederler. Doğal tabiatlarında en çok meyve tohumlarına tüketirler.  Bu sebeple onlara kuru meyve vermek uygun olur. Özellikle kuru üzüm, erik, kayısı gibi besinleri severler.

Taze meyve de tüketilirler.  Portakal,  kiraz, şeftali, armut gibi meyveler mevsimine uygun verilmesi uygun olur. Ayrıca çilek ve incir gibi ince çekirdekleri olan meyveleri kemirmeyi daha çok severler. En sevdiği meyveler olarak bilinir. Tat olarak doğal ortamlarında yedikleri besinlere çok benzedikleri için sık tercih ederler.

Sevda Papağanı Ne Yerse Ölür?

Cennet Papağanı Beslenmesi

Sevda Papağanı için tehlike arz eden besinler tuz ve tuz içeren besinlerdir. Aynı zamanda yağlı yiyecekler de son derece zararlıdır.

Ayrıca avokado elma ve meyvelerin çekirdeklerini sindirim zorluğu yaşatır. Sarımsak ve soğan içeren besinlerde bünyelerine uygun besinler değildir.

 Sevda Papağanı Fiyatları 

 Sevda Papağanı Fiyatları 

Sevda Papağanı fiyat konusunda  oldukça makul  rakamlar içerir.  Petshoplardan 300 TL ile 350 TL gibi  uygun fiyatlara sahiplendirilebilir.

Bu da ilginizi çekebilir: Jako Papağan Özellikleri ve Bakımı – Jako Papağan Fiyatları (patigen.com)

Yavru iken sahiplenmek son derece avantajlıdır. Uzun süren eğitimlere gerek olmaz her şeyi çok çabuk kavrar.  Yaşça büyük olmaları dahilinde daha fazla kelime öğrenme kapasiteleri vardır. Küçükken sadece oyun istediklerinden konuşma eğitimi biraz geride kalabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.