Evcil Marketim
Kuş

Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Kanarya

Kanarya cinsi kuşlar gerek renkleri gerek sesi ile büyüleyici türdür.  İspinozgiller familyasına mensup bu güzel sesli kuş, en az 10 sene hayatta kalabilir.  İsmi Latince’de köpek anlamı gelen cannarie kelimesinden türemiştir.  Ayrıca kökenleri Kanarya Adaları’na dayanır.

Evde beslemek için uygundur. Genel olarak sarı renktedir. Bakım için her kuş kanatlı evcil hayvanlar gibi özen gösterilmesi gerekir. Bünye olarak biraz hassas yapılı olur. Hastalandığında ses tonu değişir ve boğuk bir hal alır. Gözlerinin etrafında olan tek değişimi onların sağlıkla ilgili sorununun olduğunu gösterir.  Ayrıca beslenmek normalden daha çok güçleşir.

Ses tonları birçok kişiyi etkiler.  Ses tonlarının güzelliği ile her geçen gün daha fazla sahiplendirilir.  Doğal tabiatlarında sürü halinde yaşarlar.  Yıl içerisinde 3 ayrı dönemleri vardır ve bu dönemler onlar için hassastır.

  • Tüy dökme dönemi için onlara özel vitaminler kullanılır. Bu sayede daha sağlıklı bünyelere ve tüylere sahip olurlar.
  • Dinlenme dönemleri ise bir çok sahibin kolayca fark edeceği dönemdir. Bu dönemde bunlar biraz sessizleşir.
  • Çiftleşme döneminde ise genel olarak çok aktif ve hareketli olurlar. Normal zamandan daha çok öterler.
  • Bu sayılan dönemlerin onların hayatından çok önemli yeri vardır. Bu sebeple dikkat edilmesi, yanlış bir şey yapılmaması önemlidir. Aksi halde evcil kuş olarak olumsuz yönde etkilenir.

Kanarya Sesi

Kanarya Ötüşü Sesi Dinlet – YouTube

Sırf güzel ötüşleri için sahiplendirilirler. Bir çok kişinin dikkatini çektiği doğrudur. Bazı kişiler onları hobi için besler.

Konuşan Kanarya  bir süre susmaz. Çok değişik tonlamalarda öter adeta dinleyenlerine melodiler söyler.  Ayrıca sahipleri bu yönde kendilerini eğitir.  Yapıları gereği çok zeki oldukları için kolayca eğitime ayak uydururlar.

Aynı zamanda çok oyuncu kimlikleri vardır.

Kanarya Ötüşü

Kanarya Ötüşü

Mükemmel seste bu kuşların sahibi olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar vardır.

  • Güzel sesli olması için ilk öncelik aile yapısının ötücü kuş cinslerine dayanması gerekir.
  • Yumurtadan çıkar çıkmaz ötüş eğitimi verilmesi ilerleyen dönemlerde fayda sağlar.
  • Eğitimde en etkili materyal sessiz ortamda 4 ila 5 saat açılan kanarya sesleri ona başarı sağlar.
  • Kullanılan seslerin kaliteli ve açık olması gerekir. Ne kadar çok ses düzeyi yeterli gelirse o kadar etkili bir eğitim süreci olur.
  • Bu kuşlar  için hazırlanmış özel ses kayıtları vardır. Eğitimde bu kayıtlardan yararlanılması daha uygun olur.
  • Ayrıca Bülbül ötümlü kanarya tabiri ile anılan bu canlılar, seslerine olan ilgi günden güne artmakta.

Kanarya Fiyatları

Kanarya fiyat konusunda genellikle uygun olur. Fakat burada bahsedilen asıl mevzu ne kadar iyi eğitim verilmiş ise fiyat ona bağlı artar.

Kanarya Fiyatları

Yavru iken sahiplenmek fiyat konusunda daha avantajlı olur. Yavru dönemlerinde hassas yapılı olduklarından onlara uygun bakım gerekir.

Kanarya fiyatları güncel olarak dışı ve erkek fark etmeksizin 300 TL ile 15.000 TL arasında seyreder. Fiyat aralığının bu kadar açık olması yukarıda da belirtildiği gibi eğitim konusundaki tecrübedir.

Kanarya Ne Yer?

Kanarya Ne Yer

Onlar için özel olarak üretilmiş yemleri tüketirler.  Ayrıca yulaf, marul, kenevir, darı gibi besinleri de severler.

Genellikle yağlı tohumlar onlar için uygun olur. Susam, bulgur, şalgam, turp gibi besinler en sağlıklı olanlardır.

Kanarya Kafesi Nasıl Olmalı?

Kanarya cinsi kuşların en çok vakit geçirdiği yerler kafesleridir. Bu sebeple son derece iç dekor düzgün olması gerekir.

Kanarya Kafesi Nasıl Olmalı

Onlar için kafesinde suluk, tünemek için bir kaç adet çubuk ve yemlik yeterli olur. Ayrıca sıcak yaz günlerinde kuşlara özel banyo küveti  konulması da iyi bir iştir. Suyu çok sevdikleri için kısa sürede su kaplarındaki su biter.  Günlük kontrol edilmesi daha uygun olur.

Ayrıca  daha sağlıklı yetişmesi için kafes temizliğidir son derece önemlidir. Haftada 2 ila 3 kez temizlik rutini oluşturulması gerekir.  Ayrıca temiz bir alanda yaşamak  ömürlerini uzatır.

Dikkat edilmesi gereken bir konu ise kafeslerinin yerlerini değiştirmemektir.

Ayrıca oda sıcaklığında onlar için son derece önemlidir. Hep stabil bir sıcaklıkta bulunmaları gerekir. Başka bir konu ise çok kuru havalarda kolayca hasta olurlar. Bu sebeple çok sıcak ortamlarda hava nemlendiricileri kullanılması gerekir.

Kanarya Ne Yerse Öter?

Kanarya Ne Yerse Öter

Bunların beslenme düzeni diğer kanatlı evcil hayvanlar gibi özeldir. Ayrıca ne kadar güzel beslenirse o kadar güzel öterler.  Günlük enerji verici metabolizmik faaliyetlerini  yormayan  besinler  daha sağlıklı  yaşam sürmelerine neden olur.

Yukarıda da belirtildiği gibi genel olarak yağlı tohumlar ve kendileri için hazırlanmış Bu kuşların yemlerinden tüketmeleri seslerinin güzelliğine katkı sağlar.

Genel olarak yaşam standartları ne kadar kaliteli olursa o kadar çok güzel sesli olurlar.

Kanarya Kuşu Evde Salınır Mı?

Yapıları gereği çok hareketli kuşlardır. Ev hayatında kafeslerinde daha çok geçirirler. Fakat kafes dışında vakit geçirmek onların psikolojilerini ve içgüdülerine iyi gelir.

Doğal tabiatta bulunan bu tür kuşlar, ötmeyi ve uçmayı severler. Bu sebeple gün içerisinde kafeslerinden çıkartmak gerekir.

Bu da ilginizi çekebilir: 

Hint Bülbülü Özellikleri ve Bakımı – Hint Bülbülü Fiyatları (patigen.com)

Dışarıda olduğu zamanlarda dikkatli davranılması gerekir. Aksi halde yanlış yere konar ve kendine zarar verir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.