Evcil Marketim
Kuş

Hint Bülbülü Özellikleri ve Bakımı

Hint Bülbülü

Hint Bülbülü kuş türleri arasında en çok sevilenlerdendir. Renkli ihtişamı ile her zaman dikkat çeker.

Hint Bülbülü Sesi – YouTube

Diğer adı Zebra İspinozu olan Hint Bülbülü ilk olarak fark edildiği yer Avusturya bölgesidir. O dönem çalılara ve ağaçlık alanlara yayılmış halde bulunur. Son zamanlarda en çok tercih edilen ve sevilen kuş türü olarak anılır. Bazı kişiler kendilerini hep muhabbet kuşu ile kıyaslama yapar.  Fakat bu kuş türünün muhabbet kuşu ile bir akrabalığı bulunmaz. Ayrıca adı gibi Hindistan’dan gelmez.

Bu kuş türü evde rahatlıkla beslenir. Özellikle Türkiye’de bu kuş türlerine fazlaca ilgi vardır. Sahiplenenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Olası talep doğrultusunda fiyatta artmaktadır.

Hint Bülbülleri  kesinlikle sahiplerine alışmakta zorluk çekerler. Karakteristik özellikleri sebebiyle diğer kuşlara da soğuk davranırlar. Bu konuda herhangi bir zorlamanın olmaması son derece önemlidir. Aksi halde süreç hep tekrarlanır.

Hint Bülbülü Fiyat

Bu kuş türü diğer türlere göre oldukça pahalıdır.  Hint bülbülü ortalama olarak 60.000 TL arası değerde sahiplendirilir.

Hint Bülbülü Fiyat

Yapılar hassas olan bu cins kuşlar yüksek rakamlara satılmasının nedeni sesi, göze hoş gelen renkleri ve oyuncu kimliğidir. Özel bir durum olmadıkça elden ele çok sahiplendirilir.

Çok pahalı olmaları göz alıcı olmalarının yanında hafif kalır. Bu sebeple bir çok kişinin gönlünü çalmış ve ilk fark edildiği andan bu yana gün geçtikçe ilgileri artmıştır.

Hint Bülbülü Yuvası

Hint Bülbülü Yuvası

Hint Bülbülü yuvalarını çok severler. Doğal tabiatlarındaki gibi bir görüntü onları daha çok sevindirir. Ayrıca yuva yani kafeslerinde vakit geçirmek için çeşitli kuş oyuncakları ve ürünleri almak son derece iyi bir fikirdir.

Zaten ele alışması zor olan kuşlar olduğundan aradaki bağı kuvvetlendirmek için kafes dekoru  alternatif bir seçimdir.

Alışılagelmiş kafes türlerinde daha ayrı bir kafeste yaşadıkları için her şey doğal tabiatına göre ilerlemesi onları psikolojik açıdan daha mutlu yapar.

Yalnız kalmak onların en son istedikleri şey olduğu için kafeslerini paylaşacak hem cinslerinin kendilerine uyumlu olması son derece önemlidir. Aksi halde günlük olan rutin sorunlar ikiye katlanacaktır.

Hint Bülbülü Ne Yer?

Bu kuş türü için  daha çok kendisi için hazırlanan karışık yem ile beslenilir. Ayrıca yulaf ve darı gibi besinlerde tüketir.

Hint Bülbülü Ne Yer

Meyve olarak elma, armut, muz, çilek, havuç gibi besinler de dikkatini çeker. Genel olarak meyve tüketmeyi tercih eder. Özellikle ince çekirdeği olduğundan çilek sık tercih ettiği besindir.

Bu kuşlar eşlerine yem yedirmeyi severler. Ayrıca hareketli yapıları ile yalnız kalmak onların en son tercih edeceği şeydir. Eşleri ile sıkı bağları beslenme düzenlerini de etkiler.  Mutlaka çift olarak alınması gerekir.

Beslenme konusunda alternatif bir besin olarak, muhabbet kuşlarının yemlerini değerlendirmek son derece iyi bir fikirdir. Aynı zamanda kanarya yemlerine benzer yemlerde onlar için idealdir. Kriz anında çok çeşitli besin grubunun olması onlar için iyidir.

Beslenme kabına iki ayrı mama türünden koymak çift beslenen kuşlar için idealdir.

Hint Bülbülü Ne Kadar Yaşar?

Hint Bülbülü Ne Kadar Yaşar

Bu cins kuşlar sağlıklı beslendikleri taktirde, 3  ila 5 yıl yaşayabilirler.  Bünyeleri gereğince çok narin yapıları vardır. Hastalanmak onlar için hiç iyi bir durum değildir.

Hastalandıkları taktirde mutlaka veteriner hekim ile görüşülmesi gerekir. Fakat narin vücutları ile tedaviye yanıt vermek zaman alır.

Ayrıca bu cins kuşlarında kendilerine has içgüdüleri ile soğukta kalmadıkları sürece hastalanmazlar.

Bakım konusunda çok fazla bir problemi yoktur. Dikkat edilmesi gereken şeyler taze yem temiz ve sıcak ortamdır. Aynı zamanda çiftleşme sonrası yumurtlama içinde bu iki kural geçerlidir.

Hint Bülbülü Yavrusu Ne Yer?

Hint Bülbülü Yavrusu Ne Yer

Küçük gagaları sebebiyle  iri taneli besinleri tüketemezler. Yavru dönemlerinde kendilerine verilecek en değerli besin öğesi ak darıdır.  Sarı darıda tercihler arasına girebilir. Ayrıca yavru muhabbet kuşlarının yemlerinden de tüketirler.

Yavru iken elma, armut gibi besinlerin verilmesi doğru değildir. Biraz büyüdüklerinde verilmesi daha uygundur. Sebebi ise gagalarının hala çok küçük yapılı olmasıdır.

Hint Bülbülü Nasıl Bakılır?

Hint Bülbülü Nasıl Bakılır

  • Hint Bülbülü için  yukarıda da belirtildiği gibi zahmetli bir bakımı yoktur.  Önemli olan oda sıcaklığıdır.  Aynı zamanda özellikle yaz aylarında bol su içmek onlar için son derece yararlıdır.
  • Yavru iken daha fazla korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bununla beraber doğru orantılı olarak çiftleşme döneminde de hassas olurlar.
  • Hint Bülbülü için sevilen  özelliklerden biri ise  mükemmel bir üreme içgüdülerine sahiptirler. Kafeslerinin yeri değişmediği taktirde kafeslerinde geri dönerler.
  • Ayrıca sıcak yaz günlerinde küçük bir kapta su koymak ve içinde yüzdürmek onları mutlu eder.  Bununla orantılı olarak yaz aylarında sürekli su kontrolü yapmak gerekir.

Hint Bülbülü Neden Çok Öter?

Sahiplerinin en çok bu konu hakkında yanılgıya düşmeleri normaldir. Bilinenin aksine sadece erkek kuşlar öterler.

Bu da ilginizi çekebilir: Macaw Papağanı Özellikleri ve Bakımı – Macaw Papağanı Fiyat (patigen.com)

Dişileri ise çok nadir öter. Bu sebeple nadir ötüş adını almışlardır. Seslerinin güzel olduğunu da söylemek gerekir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.