Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Rozella Papağanı

Rozella papağanı kaç kelime konuşur?

Rozella Papağanı, evde kolay bir şekilde beslenebilen ve kökeni Avustralya’dan gelen bir papağan türüdür. Sakin, sessiz, renkleri mükemmel ve boyutları çok büyük değildir.

Rozella Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Rozella Papağanı – YouTube

Konuşma yetileri olmayan Rozella papağanlarının birçok farklı alt sınıfı bulunur. Doğu, koyu kırmızı, yeşil, kuzey, solgun göğüslü ve batı yassı kuyruk Rozella papağanı alt sınıflarındandır.

Rozella papağanlarının ortalama ömürleri 15 yıl kadar olup boyları yetişkin türlerinde 26 cm civarındadır. Boyutlarının büyük olmaması ve sakin, sessiz türlerden olmasından evde genel olarak beslenebilen türler arasında yer alır.

Eşli ve küçük gruplar halinde doğada yaşayan Rozella papağanları tohum, sebze ve meyvelerle beslenebilen bir türdür. Kafeslerde yaşayanlar için kafes temizlikleri önemli olup bakımları ve temizlikleri doğru bir şekilde yapılması halinde 15-20 yıl kadar ömürleri vardır.

Rozella papağanlarının konuşma yetenekleri diğer papağanlara göre oldukça azdır. Eğitim almaları aslında gerekli olup eğitim almaları halinde de birkaç kelime dışında kelime öğrenemezler. Sabah saatlerinde yüksek sesle ötebilirler ve ıslık benzeri sesleri taklit edebilirler.

Papağanların sevilen türlerinden olan Rozella papağanlarında cinsiyet ayrımları kafa yapıları ve yanak lekelerinden yapılabilir. Erkek olanların kafa yapıları dişilere göre daha büyüktür. Erkeklerin yanak lekeleri daha parlak ve canlıdır. Dişi olan Rozella papağanlarının ise yanak lekeleri mat ve gri renkli olur.

Rozella Papağanı Beslenmesi ve Bakımı

Rozella Papağanı Beslenmesi ve Bakımı

Rozella papağanları doğada yaşarken sebze, meyve ve tohumlarla beslenirler. Kafesleri her daim temiz olmak zorunda olup mutlaka taze ve temiz su bulundurulmalıdır.

Çimlendirilmiş olan tohumlar papağanların sağlığı açısından önemlidir ve bu nedenle iki haftada bir kere buğdayı çimlendirerek beslenmelerine konması gerekir. Beslenmelerinde kafes içerisinde mutlaka satın alınan papağan yemleri dışında taze sebze ve meyve de yedirilmesi mümkündür.

Agresif bir karaktere sahip olsalar da ilgi görmeyi seven, evcil ve uysal bir türdür. Kafeste besleneceklerse mutlaka kafeslerin büyük olması gerekir. Suyu çok seven bir tür olmasından doğal ortamlarda ise suya yakın bir yer tercih ederler.

Rozella papağanlarının mutlaka düzenli bir şekilde veteriner kontrollerine götürülmeleri önem taşır. Doğal ortamda olmalarından dolayı parazit kapma ihtimalleri yüksek olmasından dolayı veteriner kontrolleri gereklidir.

Bakımlarında bir diğer unsur da hareketli olmalarından mutlaka kafesleri büyük tercih edilmelidir. Kafes içerisinde oynamalarını sağlayabilmek için tünel ve kemirme için dallar konmalıdır.

Rozella Papağanları Üreme Sistemleri

Rozella Papağanları Üreme Sistemleri

 

Rozella papağanlarının kuluçka yumurtaları genellikle 2-9 yumurta şeklindedir. Süreleri yaklaşık olarak 3 hafta süren kuluçkalar sonunda yavrular tahmini 5 hafta kadar anne babaları tarafından beslenirler. Bu süre sonunda da yuvalarından ayrılırlar.

Rozella Papağanı Fiyat

 

Rozella Papağanı Fiyat
Platycercus eximius 03

Rozella papağanları maliyetleri genel olarak bakıldığında tüyleri ve yaşına göre farklılık gösterir. Her papağanın bir fiyat ortalaması bulunurken özellikle yavruluk dönemlerinde satın alınması önerilir. Hem maliyetlerin daha uygun olacağından hem de konuşmadan bakıma kolay bir şekilde üstlenebileceğinden yavru papağanların satın alınması önem taşır.

Papağanların bakımları, konuşma yetileri ve sağlıkları hakkında iyi bir şekilde araştırma yapılarak sahiplenilmesi önerilir. Pet shop ya da yetkili satıcılardan fiyat bilgisi alırken papağanın genel durumu hakkında da bilgi alınmalıdır.

Rozella Papağanı 2021-2022 Fiyat

Rozella Papağanı 2021-2022 Fiyat

Rozella papağanı sahiplenilmesinde fiyatları oldukça büyük önem taşır. Güncel fiyatlar üzerinden satın alımları yapılırken papağan hakkında tüm bilgilerin öğrenilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir:Konur Papağanı -Konur papağanı kaç para-Konur Fiyatları (patigen.com)

Yavru olan türlerin daha fiyatları uygunken Rozella papağanları çok yüksek fiyatlara sahip değildir. Sağlıkları, bakımları, yaşı ve tüyleri gibi etkenler maliyetlerde etkili olacağından sahiplenilme öncesinde tüm detaylar açık bir şekilde alıcılara söylenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.