Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

İskender Papağanı

Iskender papağanı konuşur mu?

İskender Papağanı yani Alexander papağanı kökeni, Hindistan olsa da Türkiye’de de sıklıkla görülen bir papağan türüdür. Muhteşem olan renkleri ve zekâsıyla popüler olan kuş türü sürü yaşamına alışkın bir şekilde yaşarlar. İlgi bekleyen bir kuş türü olmasından yalnız kalmayı sevmezken İskender papağanları evcilleştirildiğinde yalnız da kalabilme özelliğine sahiptir.

İskender Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Alexander papağanı en net konuşabilen papağanlardandır.. (İskender papağanı ) – YouTube

Zeki, meraklı ve kolay konuşan İskender papağanları öğrenmeye oldukça açık bir kuş türüdür. Zekâları sayesinde çok net konuşan bir papağan türüdür. İskender papağanlarına bir yaşından itibaren konuşma rahat bir şekilde öğretilebilir.

 Alexander Papağanı

Diğer kuş türlerine bakıldığında ömürleri oldukça uzundur. Bakımları yapılarak beslenme düzeni olması durumunda 30 yıldan fazla yaşayabilirler. Doğal ortamlarda özgürce uçarak yaşamalarından sabit bir kafes içinde yaşarken mutlaka 1-2 saat önlem alınarak dışarı salınması önerilir.

Erkek olan papağanlar dişilere göre daha fazla kelime öğrenebilme yetisine sahiptirler. Eğitim süreçleri kolay bir şekilde ilerlerken sahiplerine son derece bağlı olup ilgi bekleyen bir türdür. Kendi türleri dışındaki türlerle anlaşamaz ve agresif tavırlar sergilerler.

Çiğneme ihtiyacı bol olan bir tür olmasından dolayı mutlaka yeterli çiğneme imkânı verilmelidir. Çiğneme oyuncakları alınmaz ise çevresindeki eşyalara zarar verebilir.

İskender Papağanı Fiziksel Özellikleri

 

İskender Papağanı Fiziksel Özellikleri

  • İskender papağanları büyük sayılabilecek bir boya sahip olup genel olarak 40-60 cm boyundadırlar.
  • Dişi olanların boynunda siyah bant yer almazken erkek olanların boynunda siyah bir bant bulunur. Bu sayede dişi erkek ayrımı kolaylıkla yapılabilir.
  • Yavru olanlar doğumdan 6 hafta sonra uçmaya başlarlar.
  • Soğuk havalara dayanıklı olan tür çok uzun ömürlü olup 30 yıldan fazla yaşayabilirler.
  • Dişi ve erkek eşit olarak yavru bakımından sorumludur. Yavrular 20-25 gün içinde yumurtadan çıkarlar.
  • Yeşil renkli tüyleri olan İskender papağanlarının kanatlarında kırmızı tüyler bulunur. Boyunlarında yer alan pembe tüy ve siyah bantlar diğer kuşlardan ayrılan en belirgin özellikleridir.
  • Sahiplerine bağlı, çok kelime öğrenebilen ve çok konuşan bir türdür.

İskender Papağanı Beslenmesi

İskender Papağanı Beslenmesi

 İskender papağanı evde beslemeye en uygun olan kuş türüdür. Doğada meyve, tohum ve çekirdek ile beslenirken evde yemlerin yanı sıra mısır, yulaf, tahıl, kuruyemiş, taze sebze ve meyveler kontrollü bir şekilde verilebilir.

 İskender papağanları diğer türlere göre soğuğa karşı dayanıklı türlerdir. Beslenmeleri ve uygun koşulları sağlanarak bakımlarının düzenli yapılması durumunda kolay bir şekilde ev ortamında beslenebilir. Bu sayede uzun ömürleri sağlıklı bir şekilde sürebilir.

İskender Papağanı Fiyat

İskender Papağanı Fiyat

 İskender papağanı sahiplenmek isteyen kişiler genel olarak bazı etkenlere bağlı fiyatların değişiklik gösterdiğini görürler. Papağan fiyatlarının bu şekilde değişik olmasına etken faktörlerde tüy, yaş, konuşma ve renkleridir. Canlı renklere sahip olan türler genel olarak daha fiyatlıdır. Bu durumun en önemli nedeni ise nesillerinin melez olmamasıdır.

İskender papağanı sahiplenilmek istendiğinde genellikle yavru papağanların alınması önerilir. Küçük yaşlarda ve yavru alınan İskender papağanları maliyet bakımından daha avantaj sağlayacaktır. Fiyatlarının uygun olmasının yanı sıra bağ kurmak ve konuşmasını sağlamakta daha kolay bir hal alacaktır.

 İskender Papağanı Satılık

 İskender Papağanı Satılık

 Papağan bakımını üstlenmek ve sahiplenmek isteyen kişilerin mutlaka pet shop ya da online yetkili alanlardan seçimlerini yapması gerekir. Satılık olan İskender papağanları için tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmek sahipleri açısından büyük önem taşır.

Yaşı, tüy renkleri, sağlıkları ve konuşması hakkında bilgi sahibi olunması satın alınması aşamasında önemli bir kriterdir.

İlginizi çekebilir: Konur Papağanı -Konur papağanı kaç para-Konur Fiyatları (patigen.com)

Hem sahiplerinin bakımlarını kolay bir şekilde yapabilmesi açısından gerekli iken hem de maliyetleri etkileyen bu faktörler satın alınırken önemli detayları oluşturur.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.