Evcil Marketim
Kuş

Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozuklukları

Kuşlarda sindirim sistemi ağız yani gaga ile başlamaktadır. Kuşlar, gagalarını kullanarak, besin ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Kuşların sindirim sisteminde, sindirme işlevleri, taşlık adı verilen organ tarafından yapılmaktadır. Kuşlar gagaları ile topladıkları yiyecekleri parçalamadan yutarak kursak denilen bölüme gönderirler. Burada depolanan yemler daha sonra mideye geçer. Kuşlarda sindirim sistemi bozuklukları yanlış yem ve gıda maddeleri ile beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Evde beslenilen kuş türlerinde sindirim sistemleri farklı çalışabiliyor. Kanarya gibi evde beslenilen kuşların besin ve yemlerine dikkat etmek gerekiyor. Sindirimi zor olan gıdalar, sindirim hastalıklarına yol açabilecektir.

Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozuklukları
Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozuklukları

Kanatlılarda Sindirim Sistemi

Kanatlı hayvanlar olarak bilinen kuş türlerinin ağızlarında, besinleri çiğnemeleri için dişleri yoktur. Yutulan besin maddeleri, kursakta toplanır ve daha sonra mideye gönderilerek, orada yumuşatılarak, öğütülmeye çalışılır. Kuşlarda sindirimi sistemi bozuklukları her kuş türünde farklı görülmektedir. Bunun nedeni, kuşların sindirim sistemlerinin farklı olmasıdır. Kanatlı hayvanlarda sindirim, mide ve bağırsaklarda gerçekleşiyor. Kanatlı hayvanlarda hastalık oluşmaması için mideyi ve sindirim sistemini yormayacak özel yemlerin kullanılması, kuş sağlığı açısından önemli olacaktır.

Sindirim Sistemi Bozuklukları

İnsanlar evinde beslemiş olduğu kuş türlerinin, sağlığı hakkında bilgi edinmek istemektedir. Bunun için daha çok muhabbet kuşu, kanarya ya da papağan hastalıklarını araştırmaktadır.

Evde beslenen kuşlarda sindirim sistemi bozukluğu belirtileri şunlardır;

  • Kuşun karın altı damarları yeşil renk alır,
  • Karın altı bölgesinde kızarıklık meydana gelir,
  • Karın altı bölgesinde hafif kararma görülebilir.

Muhabbet kuşu türü evcil kuşlarda sağlıklı olmayan gıdaların verilmesi ve doğru beslenmeme gibi durumlar, sindirim sistemi bozukluğunun görülmesine neden olabilecektir. Yanlış besinler, kuşun yavaş yavaş hastalanmasına neden olacaktır. Kuş türlerinde görülebilecek hastalık türleri farklıdır ve her defasında veterinere muayene ettirmek doğru olacaktır.

Kafes Kuşlarında Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı

Kafes kuşlarında görülen enfeksiyonların asıl etmeni mantar hastalığıdır. Kuşların vücudunda oluşan mantar enfeksiyonları, vücudun bağışıklık sistemine zarar vermeye başlayacaktır. Kuşlarda bağışıklık sistemi bozulmaya başladığında, enfeksiyon durumları vücudu kaplamaya başlayabilecektir. Kuşlarda sindirim sistemi bozuklukları bu şekilde ortaya çıkmakta ve bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Temel nedeni, yanlış besinlerin kullanılmasına bağlıdır. Veteriner hekim muayenesi ile doğru teşhis konulduğunda bazı tedavi yöntemlerinin olumlu sonuç vermesi sağlanabilmektedir.

Kuşlarda Sindirimi Sistemi Hastalıkları Tedavisi

Evcil olmayan kuşlarda yaşanılan hastalıkların farkında olmayız. Ancak evimizde kafeste beslediğimiz kuşların tüm hareketlerini ve sağlık durumlarını takip ederiz. Kafes kuşlarında huzursuzluk ve sağlık sorunu gördüğümüzde, veteriner önerilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kuşlarda görülen sindirim sistemi hastalıklarının tedavileri için çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Veterinerler tarafından önerilen ilaç türleri şunlardır;

  • Mikostatin damla,
  • Andolor amp,
  • Polisamin fort,
  • Rif Ampercefurly kapsül,
  • Urfamycin amp,

Kuşunuzu muayene eden veteriner hekim, kuşun hastalık durumu ve yapısına göre hangi ilacı hangi oranda ve aralıklarda kullanmanız gerektiğini sizlere bildirecektir.

Kuşlarda Kursak ve Taşlık

Kuşların sindirim sisteminde, kursak ve taşlık en önemli organlardan birisidir. Kuşlarda sindirim işlemlerinin ilk aşaması kursakta başlar. Kursak depo görevi görmekte ve kuşların gagaları ile topladıkları besinler burada biriktirilmektedir. Kursakta biriken yiyecekler burada yumuşatılır ve yeni yem yendiğinde, yumuşayan besinler, mideye gönderilir. Sindirim sisteminin ikinci aşamasını taşlık oluşturmaktadır. Taşlık, kursaktan gelen yiyeceklerin iyice öğütülmesini sağlamaktadır. Öğütülen besinler, bağırsakları gönderilir ve sindirim sistemi bu şekilde devam eder. Sindirilmesi zor ve sağlıksız besinler, sindirim sisteminde bozulmaların olmasına ve hastalıkların oluşmasına neden olabilecektir.

Kuş Kumu

Kafes kuşlarının beslenmesinde, kuş kumlarının kuş sağlığı açısından çok önemli olduğu bilinmelidir. Kuş kumları, kuşların sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Kuşları beslerken, özel kuş kumunu ayrı bir kap içerisinde ya da yemleri ile karıştırılarak verilebilecektir. Kuşlar, kumu gıda olarak yemeyecektir. Sindirim sistemi bozukluğu yaşayan kuşlar, kuma ihtiyaç duyar ve yaşadıkları, sindirim sistemi sorunlarını giderebilmek için kumu kullanırlar. Kafeslere konulan kuş kumuna kuş uzun süre dokunmamış olabilir. Kuş bunu kullanmıyor diyerek almamak, her zaman kafeste bulundurmak gerekiyor. Kuş kumu, kuş kursağında depolanan yem çeşitlerinin daha kolay yumuşatılmasını ve taşlık tarafından öğütülmesini sağlayacaktır.

Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozuklukları
Kuşlarda Sindirim Sistemi Bozuklukları

Kuşlarda Sindirim Sistemi Tedavileri

Kafes kuşlarında görülen sindirim sistemi hastalıkları için farklı uygulamalar kullanılabilmektedir. Sempotik tedavi yöntemi ile çeşitli uygulamalar yapılabilecektir. Yapılacak bu uygulamalar, kuşlarda, vücut ısısının sürdürülmesi, enerji alımı, stresin azaltılması sağlayacaktır. Oral yolla sıvı sağaltımı yapılabilecektir. İştahsızlık görülen ve zayıf düşen kuşlarda sindirim sistemi hastalıklarını ortadan kaldıracak çeşitli ilaçlar kullanılmalıdır. Stresi azaltan ilaç türleri, kuşlarda rahatlama oluşturabilecektir. Kafes kuşlarına uygulanan tedavilerde, oral yolla ilaç verilmesi, damla, kokteyl çubukları ya da deri altı enjeksiyon ile gerçekleşebilecektir.

Kuşlarda İshal

Kuşlarda görülen ishal hastalığının iki nedeni vardır. Bunlar, gıdaya bağlı ya da mikrobik nedenlerdir. Kuşların sindirim sistemlerinde bir bozukluk meydana geldiğinde, ishal belirtisi görülebilecektir. Mikrobik nedene bağlı ishaller, sindirim sisteminde görülen sorunlar sonrası ortaya çıkar. Gıdaya bağlı ishal durumlarında, kuşlara, sade ve ince yem, yulaf türleri verilmektedir. Kafeste beslenen kuşun sağlığı ve sindirim sisteminin rahatlaması için kafesin sürekli temiz tutulması önemlidir. Yanlış yem kullanılması, sindirim sistemini olumsuz etkileyecektir.

Diğer Hastalıklar

Kuş türlerinde görülen hastalıklar, türlere göre farklılık gösterebiliyor. Kafeste beslenen, muhabbet ve kanarya türü kuşlarda sindirim sistemi bozuklukları dışında farklı hastalıklarda görülebilmektedir. Bu hastalıklar arasında, mantar hastalığı, çiçek hastalığı, ishal, bronşit, astım ve romatizma hastalıklarıdır. Solunum yolu hastalıklarında çoğu zaman kuş boğazına sert bir gıda ya da yutulan madde takılmış olabiliyor. Kuş nefes alamıyor gibi görünür ve sürekli ağzını açıp katacaktır. Tüm hastalık türlerinde ilk olarak veterinere götürülmesi gerekiyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.