Evcil Marketim
Kuş

Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?

Kuşlar hayvan türleri arasında yer alan yumurtlama yoluyla üreyen, gagalara sahip olan ve kanatları sayesinde uçabilen canlılardır. Bu kuşlar zaman içerisinde insanlar tarafından kullanılmış veya doğada varlık sürdürmüştür.

Dünya genelinde varlık sürdürmeye devam eden çok sayıda kuş türü vardır. Bu kuş türleri arasında egzotik kuşlar da yer alır. Egzotik kuşlar yabancı ülkelerde bulunan ve görünümleri sayesinde sıradanlıktan uzaklaşmış olan kuşlardır. Bu nedenle de insanlar egzotik kuş türleri nelerdir? Merak etmektedirler.

Görünümleriyle dikkat çeken egzotik kuş türlerinden bazıları şunlardır;

  • Fregat kuşu
  • Uzun kuyruklu dul kuşu
  • Kral sinekkapan
  • Saksonya kralı cennet kuşu
  • Pala bıyıklı deniz kuşu
  • Cassowary kuşu
  • Quetzal kuşu
  • Guyanalı kaya horozu
  • Palmiye kakadusu
  • Macaw papağanı

Bu kuş türlerinin özelliklerini, hangi ülkelerde bulunduğunu ve türlere dair merak ettiklerinizi Patigen üzerinden öğrenebilirsiniz.

Fregat Kuşu

Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?
Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?

Fregat kuşu tropikal bölgelerde bulunan küçük adalarda ve deniz kıyılarında yaşam süren egzotik bir kuş türüdür. Balıkçıl kuşlarla beslenen bu kuşlar hava korsanı olarak da anılırlar. Fregat kuşlarının gagaları ve kanatları uzun iken ayakları ve bacakları oldukça kısadır.

Deniz kuşları arasında yer alan bu kuşların en önemli özellikleri çok hızlı uçmalarıdır. Uçmada gösterdikleri bu hızlılık ayaklarının küçük olması nedeniyle yüzmede yavaşlığı getirir. Fregat kuşlarının yaygın olarak görüldüğü yerler ise Kaliforniya Körfezi ve Amerika kıyılarıdır.

Uzun Kuyruklu Dul Kuşu

Tropikal kuşlar arasında yer alan uzun kuyruklu dul kuşu ismini sahip olduğu uzun kuyruğundan almıştır. Bu kuyruk erkeklerde 40 cm’e kadar çıkabilmektedir. Bu kuşların tüy rengi siyahtır ve uzun kuyrukları sayesinde oldukça görkemli bir görünüm sergilerler. Nemli çayırları tercih eden bu kuşların en çok görüldüğü yer Güney Afrika’dır. Bu kuşlar eklembacaklıları ve doğadaki tohumları yiyerek varlık sürdürürler.

Kral Sinekkapan

Kral sinekkapan egzotik kuşlardan bir tanesidir. Bu kuş türü başlarında bulunan taç sayesinde kral olarak anılır. Söz konusu taç kuşların çiftleşme zamanlarında ve rekabet gerektiren durumlarda yelpaze şeklinde açılarak farklı bir görüntü sergiler. Yaşam alanları Amazonlar olan kral sinekkapanların erkek mi dişi mi oldukları sahip oldukları tüylerin rengine bakılarak anlaşılabilir. Eğer bu kuşların tüy renkleri sarı ya da turuncuysa dişi renkleri kırmızıysa erkektir.

Saksonya Kralı Cennet Kuşu

Saksonya kralı cennet kuşu tropikal kuş türlerinden birisidir. 50 cm’e kadar uzayan kaş tüyleriyle dikkat çeken bu kuşların anavatanı Yeni Gine’dir. Türün Saksonya kralı cennet kuşu olarak isimlendirilmesi ise 1894 yılında kuş bilimci Adolf Bernhard Meyer sayesinde olmuştur. Uzun kaşlarıyla dikkat çeken bu kuşların gövde uzunlukları ise yaklaşık olarak 22 cm’dir. Bu kuşların erkeklerinde görülen tüy renkleri ise yaygın olarak siyah ve sarıdır.

Eklembacaklıları ve meyveleri yiyerek beslenen cennet kuşları Yeni Gine halkı tarafından ayin için kullanılırlar. Bu nedenle avlanmakta olan kuşların tükenme tehlikesinin bulunmadığı bilinmektedir.

Pala Bıyıklı Deniz Kuşu

Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?
Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?

Egzotik kuş türleri listemizde pala bıyıklı deniz kuşu da bulunur. Inca Term olarak da bilinen bu kuşlar isimlerini sahip oldukları pala bıyıkları nedeniyle almışlardır. Görünümüyle ilgi gören kuşların yaşadıkları yerler ise Peru ve Şili sahilleridir. Kedi miyavlamasına andıran bir sese sahip olan pala bıyıklı deniz kuşları küçük balıkları yiyerek beslenmektedirler. Kuşlar üzerinde yapılan araştırmalar bıyık uzunluğunun çiftleşmeye eğilim için olumlu etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu kuşların gagalarının rengi ise kırmızıdır.

Cassowary Kuşu

Cassowary kuşu egzotik kuşlar arasında yer alması yanı sıra aynı zamanda dünyanın en tehlikeli kuşları arasında da yer alan bir kuş türüdür. İri görünüme sahip olan bu kuşların uçma özellikleri yoktur ancak buna rağmen çok hızlı koşabilirler. Uzun ve kıl benzeri tüye sahip olan bu kuşlar yaygın olarak siyah renkli olarak görülürler.

Görünümleri itibariyle devekuşunu andıran cassowary kuşları tepeli devekuşu olarak da anılırlar. Yaşam süreleri 50 yıla kadar çıkabilen kuşlar dünya genelinde yaşam süresi en uzun olan kuşlar arasında yer alırlar. Cassowary kuşlarının görüldüğü yerler ise Yeni Gine ormanları ve Avustralya’dır.

Quetzal Kuşu

Qouetzal kuşu ormanlık alanlarda yaşam süren tropikal bir kuş cinsidir. Bu kuş cinsinin en önemli özelliği kemirgen gaga yapısına sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra bu kuş cinsi dikkat çekici yeşil ve kırmızı tüy renklerine sahiptir. Bu kuşların anavatanları ise Guatemala’dır.

Guyanalı Kaya Horozu

Guyanalı kaya horozu Güney Amerika’da yaşam sürdüren egzotik bir kuş türüdür. Horoz familyasından olan bu kuşun normal horozlardan farklı olan yarım daire şeklinde ve sürekli açık bulunan bir ibiği vardır. Bu kuş türünün kertenkele, böcek ve kurbağa gibi canlılar yanı sıra çok sayıda meyve türüyle beslendiği bilinmektedir.

Palmiye Kakadusu

Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?
Egzotik Kuş Türleri Nelerdir?

Palmiye kakaduları kakadugiller ailesine bağlı olan egzotik kuşlardır. Bu kuşlar yalnız yaşamalarıyla ünlüdürler. Palmiye kakadularının uzunlukları genel olarak 65-75 cm arasında değişir. Yüzleri kırmızı renkli ve çıplak iken heyecanlanmaları durumunda mavi renk alır. Palmiye kakaduları aynı zamanda uzunluk ve görünüm bakımından en iri yapıya sahip kuşlar arasında gösterilirler. Palmiye kakadularının yaşadıkları yerler ise Aru Adası, Yeni Gine Adası ve Avustralya’dır.

Macaw Papağanı

Egzotik kuşlar arasında yer alan macaw papağanı dünya genelindeki en büyük papağan olarak kabul edilen bir türdür. Ara olarak da bilinen bu papağanların tüy renkleri kırmızı, mavi ve yeşildir.

Evcil hayvan olarak beslenebilen bu papağanlar 30 yıla kadar yaşam sürerler. Bu kuşların anavatanı ise Güney Amerika’dır. Ayrıca Meksika ve Orta Amerika gibi tropikal alanlarda da yaşamaktadırlar. Konuşabilen papağanlar arasında bulunan Macaw papağanları insancıldırlar. Bu nedenle beslenme amacıyla farklı ülkelere götürülebilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.