Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Karma Aşı Gereklimi?

Tüm canlılarda görülen çeşitli hastalıklar için aşılar geliştirilmiştir. Köpekler içinde insanlar gibi çeşitli aşılar üretilmekte ve oluşturulan aşı takvimine göre yapılmaktadır. Yapılacak olan aşılama işlemleri, köpekleri çeşitli hastalıklara karşı koruyacaktır. Köpeklerde karma aşı yapılması gerekli olan bir aşı türüdür. Karma aşı, köpeklerde görülebilecek en az 5 hastalığın önlenmesini sağlamaktadır. Bunun için köpekleri, yılda bir defa karma aşı yapılmalıdır. Yeni doğan köpekler, anne sütü aldıklarında, bağışıklık sistemlerini güçlendirmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda bağışıklık sistemlerinin güçlü tutulabilmesi için karma aşının yapılması gerekiyor.

Köpeklerde Karma Aşı Gereklimi?
Köpeklerde Karma Aşı Gereklimi?

Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde karma aşı yetişkin köpeklere yılda bir defa yapılır. Yavru köpeklere 45 günlük olduklarında, parvo aşısı yapılmaktadır. Parvo aşısı yapıldıktan 21 gün sonra ilk karma aşıları yapılabilecektir. İlk karma aşıdan sonra her yıl bir defa karma aşı tekrarı yapılır. Yavru ve yetişkin köpeklere yapılacak olan tüm aşılar için mutlaka veteriner hekime danışılmalı ve köpekler, muayene ettirilerek aşı takvimi oluşturulmalıdır. Köpekleri yılda bir defa karma aşının yapılması, bulaşıcı olan viral virüslere karşı bağışıklık kazanılmasını sağlayacaktır.

Karma Aşının İyi Geldiği Hastalıklar

Köpeklerde karma aşı yapıldığında, 5 önemli hastalığa karşı koruma sağlanmış olmaktadır.

Yapılacak olan karma aşıların yavru ve yetişkin kedileri korudukları hastalık türleri şunlardır;

 • Gençlik hastalığı,
 • Hepatitis,
 • Parainfluenza,
 • Parvovirus,
 • Leptospirosis,

Köpeklerde görülen hastalık türleri, köpeklerin bağışıklık sistemini doğrudan etkilemekte ve tedavi olunmadığında ölüme neden olabilmektedir. Bunun için karma aşının aksatılmaması, aşı takvimine göre yapılması gerekiyor. Yavru köpeklerde, hastalıkların neden olduğu ölüm oranı daha yüksektir. Onun için ilk karma aşı gerekli tedavi işlemlerinden sonra hemen yaptırılmalı ve devamı yıllık olarak takip edilmelidir.

Yavru Köpeklerde Aşılama Zamanı

Yavru köpeklerin bağışıklık sistemini güçlü tutmak, hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir. Köpeklerde karma aşı mutlaka veteriner takibinde yapılmalıdır. Yavru köpeklerde aşılama zamanı 1 – 1,5 aylık olduklarında başlamaktadır. İlk aşıları, parvo köpek aşısı ya da karma aşı olabilecektir. İlk karma aşısı yapıldıktan ve üzerinden 3 hafta geçtikten sonra 2. Karma aşısı yapılır. Karma aşısı 2. Dozundan sonra köpeklerin bağışıklık sistemi istenilen düzeyde güçlendirilmiş olacaktır. Yavru köpekler, yaşını doldurmadan önce kuduz aşıları da yapılmalıdır. Yapılması gereken aşılar yapıldıktan sonra her yıl aşılar yapılır ve köpeklerin bağışıklık sistemleri güçlü tutulmuş olunur.

Köpek Aşılarının Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklere yapılacak olan aşılar hakkında doğru bilgilere sahip olabilmek için veterinerlere danışmak ve bilgi almak gerekiyor. Karma aşı ve diğer hastalık aşıları köpeklerde, vücut ısısının yükselmesine ve ateşe neden olabilecektir. Bu vücudun aşıya karşı göstermiş olduğu bir tepkidir ve kısa sürede geçecektir. Yüksek ateş olduğunda ve kısa sürede düşmediğinde hemen veteriner hekim ile görüşülmelidir.

Aşı yaptırılacağı zaman aşıların son kullanma tarihlerine, soğuk zincir korumasına dikkat edilmelidir. Köpeklere yapılacak olan aşıların mutlaka özel buz bataryaları içerisinde taşınması ve muhafaza edilmesi gerekiyor. Köpeklere aşı yapıldığında, aşı karnesine kayıt ettirilmeli ve aşı takvimi takip edilmelidir. Köpekler, aşı yaptırılmadan, sokağa çıkartılmamalı ve diğer köpeklere yaklaştırılmamalıdır

Köpeklerde Karma Aşı Gereklimi?
Köpeklerde Karma Aşı Gereklimi?

Köpeklere Yapılabilecek Aşılar

Köpeklere yapılması gereken aşılar, hastalık türlerine göre belirlenmektedir. Köpeklerin hastalıklara karşı korunabilmesi için hastalığa yapılmadan önce yapılması ve bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekiyor.

Köpeklere yapılabilecek aşı türleri şunlardır;

 • Köpek karma aşısı,
 • Köpek kuduz aşısı,
 • Paraifluenza aşısı,
 • Coronavirus aşısı,
 • Mantar aşısı,
 • Leptospirozis aşısı,

Köpeklere yapılacak olan aşı türleri, yavru köpek ve yetişkin köpeklere göre değişmektedir. Bazı aşılar, tüm köpekler için uygulanabilirken, bazı aşılar yetişkin köpeklere, hastalık ortaya çıktığında yapılmaktadır.

Köpek Karma Aşısı Koruyuculuğu

Köpek karma aşıları, iki doz halinde yapılmalıdır. İki doz olarak yapıldıktan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Bağışıklık sistemi güçlendiğinde, çeşitli aşılara karşı koruyucu etki oluşturacaktır. Köpeklere 10. Haftalık olduklarında karma aşının 2. Dozu yapıldığı için erken yaşta hastalıklara karşı koruma önlemleri alınmış olacaktır.

Köpekler 16 haftalık olana kadar tüm aşıları, belirlenen aşı takvimine göre yapılmalıdır. Diğer köpeklerle bir araya getirilmek istenildiğinde de tüm köpeklerin aşılı olmasına dikkat edilmelidir. Karma aşısı, anne sütünden sonra bağışıklık sistemini en güçlü tutan aşı türüdür. Köpeklerde en sık görülen hastalıklara karşı koruma sağlayacak ve köpeğin hastalığa yakalanmasının önüne geçecektir.

Yavru Köpek Aşı Takvimi

Köpekler, doğduktan sonra sürekli veteriner kontrolünde geçirilmelidir. Köpeklerde görülen hastalıkların çoğu bulaşıcı hastalıklardır ve hem köpeklere hem de insanlara bulaşabilecektir. Yavru köpeklere yapılacak aşılarla ilgili aşı takvimi, veteriner tarafından hazırlanacaktır.

Aşı takvimi şu şekildedir;

 • 6. Hafta: Puppy DP,
 • 7. Hafta: iç ve dış parazit tedavileri,
 • 8. Hafta: 1. Karma aşı,
 • 9. Hafta: İç parazit uygulama tekrarı,
 • 10. Hafta: 1. Coronavirüs aşısı,
 • 11. Hafta: 2. Karma aşısı,
 • 12. Hafta: 1. Lyme aşısı,
 • 13. Hafta: kuduz aşısı,
 • 14. Hafta: 2. Coronavirüs aşısı,
 • 15. Hafta: 2. Lyme aşısı,

Yavru köpekler için tüm aşılar önemlidir ve zamanında yapılması gerekiyor. Aşılama döneminde görülebilecek bazı yan etkiler bilinmelidir. Yanlış yapılacak aşılamalar, köpeklerin acı çekmesine neden olabilecektir.

Doğru Aşılama

Köpek karma aşıları, aşı takviminde belirtilen sıraya ve zamana göre yapılmalıdır. Aşılama işlemlerinin doğru yapılabilmesi için aşının veteriner tarafından yapılması gerekiyor. Yavru köpekler, 7 haftalık olduktan sonra aşı yapılmalıdır. Veteriner gözetiminde yapılması ve aşılama öncesinde iç ve dış parazit temizliğinin yapılmış olması önemlidir. Aşıla yapılacağı zaman köpeğin vücut ısısı ölçülmeli ve 38,5 ile 39.5 derece arasında olmasına dikkat edilmelidir. Aşılama öncesi 3 gün, aşı sonrası 3 gün köpeğe banyo yaptırılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.