Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilerde Dış Gebelik

İnsanların dostu olan kediler, gebe kaldıklarında bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu problemlerden birisi de kedilerde dış gebelik hastalığıdır. Günümüzde tedavileri yapılmaktadır. Kedimizin sağlığı için bu durumu erken fark edip hızlı bir şekilde onu tedaviye götürmeliyiz. Dış gebelik hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak kedinizi etkilemektedir. Kedinizde bu durumu fark etmek için onu sık takip etmeli ve de gözlemlemelisiniz. Karın bölgesinde çok fazla büyüme varsa kediniz yalancı bir gebelik geçiriyor olabilir. Kedinizin beslenme düzeni ve ne miktarda mama yediği önemli bir etkendir. Çünkü dış gebelik aynı zamanda iştah arttırır.

Kedilerde Dış Gebelik
Kedilerde Dış Gebelik

Kedilerde Dış Gebelikler Tam Olarak Ne Demektir?

Diğer bir adı da ektopik gebelik olan bu gebelik türü kedilerde önem verilmesi gereken bir olaydır. Dış gebelik döllenen yumurtanın kedinin rahminin dışında bir yere yerleşmiş olmasıdır. Aslında tam olarak kedilerde dış gebelik üreme problemleri arasındadır. Döllenmiş yumurta herhangi bir nedenden dolayı uterus dışında bir yere yerleşip orda gelişmeye başlamasıdır. Bu gelişme ve büyüme sonucunda yavrular tam olarak gelişemediği için sağlıklı bir doğum olmaksızın genelde doğum olayı gerçekleşmez. Dış gebelik kızgınlık dönemi olsun veya olmasın kedilerde gözlemlenebilen bir olaydır.

Kedilerde Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde bu tip gebelikler olduğunda bazı belirtiler gösterir. Ve böylece kedinizin gebeliği ile ilgili bir problemi olduğunu anlarsınız.

Dış gebeliğin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gizli bir yere gitme ve orada saklanma duygusu ortaya çıkar.
 • İştahta artış ya da azalış meydana gelir.
 • Kilo alımı gözlenir.
 • Memelerde hassasiyet başlar.
 • Memelerden süt biçiminde sıvı gelir.
 • Karın kısmının aşırı büyümesi.
 • Genelde hareket etmede azalma meydana gelir.
 • Kedilerde ısı arışı görülür. Özellikle meme kısmında.
 • Kedinizde hassaslaşma görülür.
 • Klinik açıdan progesteron oranında düşüş görülür.
 • Kediniz kendine doğum için uygun bir alan arayışına girer.

Eğer sizlerin kedilerinde de bu belirtilerden herhangi birisi varsa kediniz dış gebelik geçiriyor olabilir. Bu yüzden kedinizi dikkatli şekilde gözlemlemeniz gerekmektedir. Kedinizin beslenmesinin ve boşaltımının tam olarak karşılandığından emin olun.

Kedilerde Normal Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde hamilelik süreci bazı belirtiler ile seyreder.

Bu belirtileri aşağıdaki gibi sıralayacak olursak bunlar;

 • Üçüncü haftadan başlayarak meme uçlarında açık pembe ahaline döner.
 • Meme boyutlarında göz ile görülür bir artış olur.
 • Kedinin iştahında değişme olur. Genel olarak iştahında artış ortaya çıkar.
 • Kedide bazı davranış değişiklikleri ortaya çıkar.
 • Karakteri değişir. Yeni huylar edinir.
 • Önemli derecede bir kilo artışı olur.
 • Hırçınlaşabilir.
 • Kilo alımı ortaya çıkar.
 • Sakinleşmek için kendine yalnız alanlar arayabilir.
 • Sizi hep yanında ister. Sizden ilgi bekleyebilir.

Tüm bu belirtileri kedinizde gözlemlediğinizde muhtemelen gebe kalmıştır. Onu bir kliniğe götürerek gebelik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece gebelik süreci ve kedinizin doğumu kontrolünüz altında olabilir.

Kedilerde Dış Gebelik
Kedilerde Dış Gebelik

Kedilerde Dış Gebelik Tedavisi Var Mıdır? Varsa Nasıl Uygulanır?

Dış gebeliğin elbette ki tedavisi vardır. Tedavi muhtemelen gebeliğin sonlanmasıdır. Kediler bu süreçte gösterdikleri belirtilerle tesit edilir. Fakat tespit edilmesi biraz zordur. Ya da sahipleri bu durumu fark etmezler. Bu yüzden düzenli kontrol ve bakım önemlidir. Böylece kediniz acı çekmemiş olur. Tedavisinin uygulanması ise muhtemelen karnın cerrahi ile açılıp gebeliğin sonlandırılmasıdır. Ayrıca tedavide iki günde bir uygulana hormon da uygulanabilir.

Tedavi Sürecinin Kediye Olumlu Veya Olumsuz Etkileri Var Mıdır?

Tedavi süreci kediler için olumlu sonuçlanmaktadır. Tedavi kedinin olası tehlikelerden ve sorunlardan kurtulmasına yardımcı olur. Olumsuz etkileri yoktur fakat ilaç uygulamasına karşı halsizlik belirtisi olabilir. Olumlu sonuçları ise kedinizin yeniden sağlıklı bir biçimde üreyebilmesi ve sağlıklı olmasıdır.

Kediler Dış Gebelik Geçirdikten Sonra Tekrar Gebe Kalabilir Mi?

Kediler dış gebelik geçirdikten sonra sağlığı açısından herhangi bir problem olmadığı sürece gebe kalabilirler. Tabi ki hemen çiftleşme gerçekleşmemelidir. Bu süreç ardından belirli zaman aralıkları geçmelidir. Kedinin kendini toparlaması gerekir. Dış gebelik geçiren kedilerin uterus bölgesinin yapısı değişikliğe uğradığından belirli bir süre sonra gebelik oluşabilir.

Kedilerde Üreme Nasıl Olmaktadır?

Kedilerde üreme, dişi ve erkek kedi cinsel açıdan yeterli olgunluğa ulaştığında gerçekleşir. Çiftleşme sürecinden sonra ise yumurtlama gerçekleşir. Bu yumurtlama süresi çiftleşmeden yaklaşık 24 ila 36 saat arasında değişmektedir. Genelde üretilen yumurta sayısı 3 ve 6 sayıları arasında olabilir. Yumurtlama süresinden sonra ise yaklaşık 58 ila 62 gün arasında bir gebelik dönemi gerçekleşir. Bu zaman sonunda ise doğum eylemi her an gerçekleşir. Bu yüzden zaman dolduğunda kedinizi yalnız bırakmamalı ve her daim onu gözlemlemelisiniz.

Kedilerde Bu Tür Gebelik Süreci Nasıl Seyreder?

Dış gebelik süreci döllenmiş yumurta tam olarak yerleşmesi gereken kısma yerleşemediği için bazı anormallikler ortaya çıkar. Döllenmiş yumurtanın yerleştiği alan abdominal bölge yani karın boşluğu olabilir. Genelde de kedilerde dış gebelik karın boşluğuna yerleşim olur. Ve de döllenmiş yumurta yerleşmiş olduğu karın boşluğunda yumurta gelişir fakat tam olarak gelişemez. Bu teşhis ise kedide gözlemlenen belirtiler ile tespit edilebilir. Doğan yavru kediler ya ölü doğar ya da doğmadan gebelik sonlandırılır.

Özetle kedinizde gebelik süresi boyunca herhangi bir anormal durum sezerseniz kedilerde dış gebelik ihtimalinden şüphelenebilirsiniz. Eğer zamanında bir kliniğe gidilmez ise veya gereken tedavi uygulanmazsa kedinizin hayatı tehlikeye girer ve bu tehlike ölüm ile de sonuçlanabilir. Fakat kedinizi düzenli zamanlarda kontrol ettirirseniz ani gelişen olaylar olmaz ve kediniz her daim sağlıklı ve huzurlu olur. Ayrıca kedilerde köpeklere göre dış gebelik görülme ihtimali daha az olabilir. Gerekli tedavi ve bakım uygulandığında kediler bu dönemi kolaylıkla atlatacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.