Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedilerin sevimli hayvanlar olması ve insanlara arkadaşlık etmeleri onların insanlar tarafından beslenmesini sağlıyor. Günümüzde insanlar tarafından beslenmek için tercih edilen pek çok kedi türü bulunuyor. Bu kedi türleri arasında Balinese kedileri de yer alıyor.

Balinese kedilerinin kökeni Amerika’ya dayanıyor. İlk olarak 1800’lü yıllarda ortaya çıkan bu kedi ırkı insanlara arkadaş olmasının yanı sıra enerjik yapıları insanlar tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Bu kedi türü hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler ise balinese kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu kedilerin özelliklerini ve bakım detaylarını öğrenmeleri kedilere bakmaları konusunda kişilere yardımcı oluyor.

Balinese Kedisi Fiziksel Özellikleri

Balinese kedileri fiziksel özellikleri nedeniyle siyam kedilerine benzerlik gösterirler. Bu da ırkın siyam kedileriyle karıştırılmasına neden olur. Balinese kedileri uzun tüylü kedilerdir. Tüy yapıları yumuşak olan bu kediler uzun tüyleri olmasına rağmen tüy dökme oranları düşüktür. Bu kedilerin ağırlıkları ortalama olarak 2,5-5 kg arasında değişiklik gösterir. Bu ağırlıkları sebebiyle de orta ağırlıklı kedi türleri arasında yer alırlar.

Balinese kedilerinin tüy renkleri yaygın olarak beyaz ve krem rengidir. Nadir olarak kızıl ve kahve tonlarında da görülürler. Bu kedilerin göz renkleri ise mavi ve mavinin tonlarındadır. Bu da kedilerin gözlerinin dikkat çekmesine neden olur. Kaslı vücut yapısına sahip olan bu kedilerin yüzleri üçgen şeklindedir ve çeneleri geniştir. Bu türdeki kedilerin kulakları ise sivri ve büyük yapıdadır.

İlginizi Çekebilecek Burmilla Kedisi Özellikleri için tıklayın

Balinese Kedisi Karakteristik Özellikleri

Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Amerika kökenli Balinese kedilerini evlerinde beslemek isteyen kişiler kedilerin fiziksel özelliklerinden çok karakteristik özelliklerini merak ederler. Çünkü bir kedinin bakımının doğru yapılması ve sorunla karşılaşılmaması için karakterinin iyi bilinmesi gerekir.

Balinese kedilerinin karakteristik özellikleri ise şöyledir;

  • Balinese kedileri enerjisi yüksek kedi türlerindendir. Bu nedenle ev içerisinde rahat hareket etmeleri ve enerjilerini atabilecekleri ortamın olması önemlidir.
  • Amerika kökenli bu kedi ırkı sosyalleşmeyi seven bir ırktır ve bunun etkisiyle çok kolay arkadaşlık ilişkisi kurabilir.
  • Yalnız kalmayı sevmezler. Bu neden evde uzun süre yalnız bırakılmamaları gerekir.
  • En zeki kedi türleri arasında yer alırlar ve zekaları bazı durumlarda eğitim konusunda sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir.
  • İnsanlarla vakit geçirmekten hoşlanan bu kedi türleri uyuma zamanında da sahibinden uzak kalmayı istemezler.
  • Kedi ırkı karmaşık oyunlar oynamaktan çok hoşlanır.
  • Balineseler ilgi ihtiyacı yüksek olan bir ırktır. Bu nedenle sürekli olarak ilgi görmek ister. İlgi görmediği durumlarda sorun çıkartabilir.
  • Oyun oynamayı seven bu ırkın yalnız bırakılacağı zaman yanında oyuncakların olmasına dikkat edilmelidir.

Balinese kedilerinin sahip olduğu bu karakteristik özelliklere uyum sağlayabileceğinizi düşünüyor ve kediye gerekli ilgiyi verebilecekseniz sahiplenmekten çekinmemelisiniz. Bu kedileri sahiplendiğinizde kendinize iyi bir arkadaş edineceğinizden emin olabilirsiniz.

Balinese Kedisinin Bakımı

Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi sahiplenmek isteyenlerin kedilerin fiziksel ve karakteristik özelliklerini öğrenmeleri kadar bakımları konusunda da bilgi sahibi olmaları önemlidir. Balinese kedileri bakım konusunda sıkıntı yaşanmayacak kediler arasında yer alır. Uzun tüy yapısı bulunan bu kedilerin tüy dökme oranı kedi ırklarının geneline göre azdır. Ayrıca bu kedilerin tüyleri topaklanma ve karışma gibi sorunlar yaşamaz. Bu nedenle haftada 1 veya 2 kere taranması tüylerinin bakımı için yeterlidir.

Balinese kedilerinin kulak, tırnak ve göz bakımlarının zamanında ve dikkatle yapılması önemlidir. Kedilerin kulaklarının kirli olup olmadığı günlük olarak kontrol edilmelidir. Kulaklarda görülen kirler pamuk yardımıyla kolay bir şekilde temizlenebilir. Kulak pamuğunun kedinin kulağına zarar verme ihtimali olduğundan kulak pamuğu tercih edilmemelidir. Bu kedilerin tırnakları ise birkaç hafta içinde uzarlar. Bu nedenle 2-3 hafta aralıklarla tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Kedi türlerinin genelinde olduğu gibi Balinese kedilerinde de göz akıntısı görülmesi mümkündür. Göz akıntısı ile karşılaşılması durumunda temiz yumuşak bir bez kullanılarak gözde bulunan akıntı temizlenebilir. Akıntının iki gözde de bulunması durumunda mikrop kapma olasılığına karşın gözler için ayrı bez kullanımı yapılmalıdır. Balinese kedilerinin diş bakımlarının günlük olarak yapılması diş sorunlarının yaşanmasını engeller. Ancak bu kediler dişlerinin fırçalanması konusunda sıkıntı yaratabilirler ve bu durum günlük olarak fırçalamayı imkansız kılabilir. Bu durumda diş fırçalama işleminin haftada 1-2 kereyle sınırlanması mümkündür.

Balinese Kedilerinin Beslenmesi

Balinese kedileri yaklaşık olarak 13-17 yıllık bir yaşam sürerler. Yaşam sürelerinin 17 yıla kadar çıkmasında beslenmelerinin ve kedilerin sağlıklı olmasını etkisi büyüktür. Balinese kedileri beslenirken kedinin yetişkin ve yavru olması göz önünde bulundurularak kedi maması tercih edilmesi gerekir. Bu sayede kediye verilen mama kaynaklı sağlık sorunlarının yaşanması önlenmiş olur. Bu kediler kuru mama veya konserve mamayla beslenmeye uygundur.

Mama seçerken kaliteli olmasına ve kedinin yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda mama seçiminde kedinin sağlık durumuna göre seçim yapılmalı ve bu konuda veteriner desteği alınmalıdır. Mama yanı sıra kedilerin su tüketimi de önemlidir. Bu nedenle kedilerin su kapları her gün kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Bu sayede kedilerin temiz su tüketmesi sağlanmalıdır.

Balinese Kedilerinin İnsanlarla İlişkisi

Balinese kedisi özellikleri ve bakımı dışında kedi ırkını sahiplenmek isteyen insanlar bu kedilerin insanlarla ilişkisini öğrenmek isterler. Bu ırktaki kediler insanlarla anlaşma oranı yüksek olan kedilerdendir. İnsanlarla ve çocuklarla oynamayı, onlarla sohbet etmeyi ve vakit geçirmeyi severler. Ayrıca sahiplerinin onlara sürekli olarak ilgi göstermesini isterler ve bu isteklerini miyavlayarak ortaya koyarlar.

Balinese kedileri insanlar ve çocuklar yanı sıra diğer kedi ırklarıyla da iyi ilişkiler kurarlar. Bu sayede kişilerin farklı kedi ırklarıyla birlikte bu kedilerin beslenmesi de mümkündür. Ancak anlaşma konusunda sorun yaşanmaması adına ilk günlerde kedileri sahiplenenlerin kedileri gözlemlemesi ve alışma için süre vermesi gerekir.

Balinese Kedi Fiyatları

Bu cins kedi fiyatları 2022 yılında ülkemizde ortalama 8.000 lira ,le 14.000 lira arasındadır, zor bulunan değerli bir ırktır .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.