Evcil Marketim
Akvaryum BalıklarıAkvaryum

Akvaryumun İdeal Balıkları: Cüce Vatozlar

Günümüzde birçok balık çeşidi mevcuttur. Bu balık çeşitlerinin çoğu akvaryum gibi yapılarda ev ortamında beslenebilir. Akvaryumlarda beslenebilen balık çeşitlerinden biri de akvaryumun ideal balıkları: cüce vatozlar olarak bilinir. Bu balık türü akvaryum içerisinde yer alan taşlara ve yosunlara tutunur. Ayrıca cüce vatozlar yosunların temizlenmesine yardımcı olur. Böylelikle akvaryumun daha temiz görünmesini sağlar.

Cüce vatozlar hepçil olarak bilinen türlerdir. Çoğu balık çeşidi gibi yumurta bırakarak üremelerini sürdürürler. Yumurtalara genel olarak erkek balık bakar ve yumurtaları dış etkenlerden korur. Çoğu balık çeşidi ile aynı akvaryum içerisinde yani karma akvaryumlarda beslenebilen bir türdür. Cüce vatozlar barışçıl bir balık türü olarak bilinir ve boyutları değişiklik gösterebilir. 10 cm boyutunda cüce vatozlar mevcut olup bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Akvaryumun İdeal Balıkları: Cüce Vatozlar
Akvaryumun İdeal Balıkları: Cüce Vatozlar

Cüce Vatozların Özellikleri Nelerdir?

Vatozların denizde yaşayan türleri genellikle zehirlidir ve elektrik yüklüdür. Fakat akvaryumun ideal balıkları: cüce vatozlar akvaryum içerisinde kolayca beslenirler ve zehirsizdirler. Bu tür balıkların daha çok sayıda özelliği mevcuttur.

Özellikleri şunlardır:

 • Çoğu balık çeşidi ile aynı ortamda yaşayabilir.
 • Fiziksel olarak normal balıklara benzemezler.
 • Estetik ve ilgi uyandıran bir dış görünüşe sahiptirler.
 • Kıkırdak yapısına sahip oldukları için kıkırdaklı balık sınıfında yer alırlar.
 • Gündüzlere oranla geceyi daha çok severler ve gece daha hareketlidirler.
 • Akvaryum içerisinde ki taşlara ve camlara tutunurlar.
 • Beslenmeleri kolay ve pratiktir.
 • Akvaryumun dibinde yer alan artıkları ve özel yemleri yerler.
 • Hepçil olarak bilinen türlerdir.
 • Çok sayıda yumurta bırakılırlar ve yumurtlayarak üremelerini sürdürürler.
 • Erkek cüce vatozlar yumurtaları korumak ile görevlidir.
 • 8 veya 10 cm boylarına kadar gelişip büyüyen türlerdir.
 • Köpek balıkları ile akraba olarak bilinirler.
 • Bulundukları ortamı temizleme özelliğine sahiptirler.
 • Gövdeleri geniştir.
 • Genelde dişi ve erkek cüce vatozları ayırt etmek zordur.
 • Dişi cüce vatozlar kısa bir gövde yapısına sahiptir.
 • Cüce vatozlar erkek ise kafalarında dikenimsi bir çıkıntı yer alır.
 • Dişilerin kafaları erkeklere oranla daha küçük ve kısadır.

Bu gibi özellikler sayesinde akvaryumun ideal balıkları: cüce vatozlar çok sık merak ediliyor. Bu balıkların bakımı da çok sık merak edilen konulardan biridir. Peki, bakımları nasıl olmalıdır? Bir inceleyelim.

Cüce Vatozların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cüce vatozlara bakmak isteyenlerin en sık merak ettiği konulardan biri bakım aşamalarıdır. Cüce vatozlar bakım ve dikkat isteyen türlerdir. Basınç ve sıcaklık değişimlerini sevmezler. Bunlara dikkat edilmediği taktirde de çabucak strese girebilirler. Bu yüzden seçilen akvaryuma dikkat edilmesi gerekir. Akvaryum çok yüksek olmamalıdır. Ayrıca bu tür balıklar saklanmayı sever.

Bu yüzden akvaryum içerisinde taşlar ve bitki türleri yer alırsa onlar için daha iyi olacaktır. Suları belirli aralıklarla değiştirilmeli ve ısı değişimlerine dikkat edilmelidir. Isı farkları onları rahatsız eder. Ayrıca balıkların beslenmesi de önemlidir. Besleme sırasında özel yemler tercih edilebilir. Karma bir akvaryum içerisinde balıklardan kalan artık yemleri de tüketirler. Akvaryum içerisinde dekor ürünler kullanın ve bakımı için gerekli hijyeni sağlayın.

Cüce Vatozlar Nelerle Beslenir?

Merak edilen diğer bir konu akvaryumun ideal balıkları: cüce vatozlar ne ile beslenir? Konusudur. Bu balıklar eğer akvaryum içerisinde beslenecekse akvaryum ile beraber özel yemleri de temin edilmelidir. Balıklar özel yemler ile yaşamlarını devam ettirebilir. Ayrıca bu balıklar hem et hem ot ile beslenebilen türlerdir. Et yani protein onları zorlayabilir. Fakat yeşil yapraklı gıdalar ve bitkisel ürünler onlar için faydalı olacaktır. Salatalık gibi birçok yeşil bitkiyi tüketebilirler. Ayrıca dipte kalan yem artıkları onlar için büyük bir ziyafet olacaktır.

Cüce Vatozların Sağlıklı Şekilde Üremesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu tür balıklar yumurta ile kolay şekilde ürerler. Fakat saldırgan olmadıkları için yumurtalarını diğer balıklardan koruma konusunda zorluk yaşarlar. Bu yüzden yumurtaları korumak ve sağlıklı üremeleri için balık sahibine çok iş düşer. Akvaryum içinde balıkların sağlıklı şekilde üremesi için saklanacak yerler olmalıdır. Bu sayede yumurtalar güvenli şekilde korunmuş olur.

Cüce Vatozların Bakımında Yem Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu türlerde yem seçimi oldukça önemlidir. Seçilen yemler balık için besleyici olmalıdır. Ayrıca cinsine, yaşına ve ırkına uygun balık yemleri seçmek gerekir. Bağışıklık yükseltici yemler onları daha uygun şekilde korur. Ayrıca sindirimi kolay yemler olması çok önemlidir. Otçul yemler daha sık tercih edilmeli ve zengin içeriklere sahip olup olmadığı bilinmelidir. Zengin içerikli yemler balıkların bakımı için gereklidir. Sağlıklı balıklar için sağlıklı ve doğru yemler tercih edilmelidir.

Cüce Vatozların Ölümüne Neden Olabilecek Unsurlar Nelerdir?

Cüce vatozlar hassas balıklardır. Yetersiz ve sağlıksız beslenme sonucu yaşamları son bulabilir. Bu yüzden beslenmesine dikkat etmek gerekir. Ayrıca stres ve çevresel etkenlerden dolayı yakalandıkları hastalık çeşitleri balıkların ölüm nedenleri arasında yer alır. Beyaz benek pamukçuk hastalığına yakalanan cüce vatozlar genellikle ölürler. Bu hastalığa neden olan en önemli unsur ise su ısısının sabit tutulamamasıdır. Ani ısı değişimlerini sevmezler ve bu durumlardan olumsuz etkilenirler.

Akvaryumun İdeal Balıkları: Cüce Vatozlar
Akvaryumun İdeal Balıkları: Cüce Vatozlar

Cüce Vatozlar Tuzu Sever Mi?

Cüce vatozların ölüm nedenlerinden biri de tuzdur. Bu yüzden cüce vatozlar tuzu sevmezler. Belirli bir büyüklük ve hiç de yapısına sahip vatozlar tuza karşı tolerans gösterebilir. Fakat yavrular savunmasız ve korunmasız olduğu için tuzdan olumsuz şekilde etkilenir. Bu yüzden cüce vatozların yer aldığı akvaryumlar içerisine tuz atmak yanlış bir davranış olacaktır.

Cüce Vatozlar Ne Kadar Yaşar?

Doğru ve sağlıklı bir ortamda yaşayan ve yeterli beslenen cüce vatozlar çok uzun süreler yaşamlarını devam ettirebilir. Yaşama süresi birçok etkene göre değişiklik gösterse de 12 sene kadar uzun yaşayabilen cüce vatozlar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.