Evcil Marketim
Akvaryum BalıklarıAkvaryumBalık Bakımı

Amano Karidesi Bakımı ve Özellikleri

Çok rastlanan bir tür olmayan amano karidesler genellikle Caridina Japonica bilimsel adı ile bilinir. Bu tür canlılara adalar da ve bataklık alanlarda rastlamak mümkündür. Amano karidesler doğal ortamlarında yaşayabildiği gibi akvaryum ortamlarında da yaşamlarını devam ettirebilen canlılardır. Dış görünümü ve gizemli yapısı nedeniyle akvaryum içerisinde beslenmek için tercih edilir.

Ayrıca tercih edilme nedenlerinden biri sahip olduğu ilginç özelliklerdir. Amano karides beslemek için amano karidesi bakımı ve özellikleri bilinmesi ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Bu karideslerin özelliklerinin ve bakımının bilinmesi daha doğru bir beslenme alışkanlığı ve yaşam alanı yaratmak açısından önemlidir. Aksi taktirde akvaryum içerisinde çok uzun zamanlar yaşayamazlar.

Amano Karidesi Bakımı Ve Özellikleri
Amano Karidesi Bakımı Ve Özellikleri

Amano Karides Özellikleri Nelerdir?

Karides çeşitlerinden amano karidesi bakımı ve özellikleri çok sık merak ediliyor. Amano karidesler fiziksel ve işlevsel olarak çok sayıda özelliği içerisinde barındırır. Peki, bu özellikler nelerdir?

Sahip olduğu özellikler şunlardır:

  • Kahverengi renk tonuna sahiptir ve transparan bir yapıdadır.
  • Üzerinde desenler ve şeritler yer alır. Bu şeritler genellikle sarı renge sahiptir.
  • Amano karideslerin karın bölgesinde nokta şeklinde oluşumlar mevcuttur.
  • Akvaryum içerisinde yetişen ve uyum sağlayabilen türleri mevcuttur.
  • Bakımı ve beslenmesi oldukça kolaydır.
  • Dişi ve erkek amano karidesler bazı fiziksel özelliklere dikkat edilerek kolay şekilde ayırt edilebilir.
  • Boy olarak 5 cm’e kadar uzayabilen canlılardır.
  • Japonya ve uzak doğu ülkelerinde daha sık görülür ve yaşamlarını devam ettirirler.
  • Su tankları içerisinde rahatça bakımları yapılabilir.

Bu gibi bilgiler eşliğinde amano karidesi bakımı ve özellikleri daha ayrıntılı şekilde bilinmiş olur. Sahip olduğu özellikler karidesleri besleme konusunda daha avantajlı olmayı sağlayan unsurlardır. Bu karides tütününün bakımı da oldukça dikkat edilmesi gereken ve önem arz eden bir konudur.

Amano Karides Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amano karideslerinin bakımı için gerekli bilgiler bilindiği taktirde bu canlılar daha uzun süre yaşamlarını devam ettirir. Bu yüzden akvaryum içinde beslenen amano karidesi bakımı ve özellikleri çok önemlidir. Bakımı için öncelikle rahat hareket edebileceği ve yaşamını devam ettirebileceği bir yaşam alanı oluşturmak gerekir. Amano karidesler genellikle 25 litrelik su tanklarında yaşarlar. Suyun ısısı normal olmalıdır. Tatlı suları da severler bu yüzden suyun ph değeri 6 veya 7 olabilir.

Amano karideslerin bir miktar tuzu tolere edebildiği biliniyor. Fakat çok fazla miktarda tuzu sevmezler ve bakımlarında çok fazla miktar tuz kullanmak yapılan yanlışlar arasındadır. Akvaryum ve su tankları içerisinde bitkilerin ve yosunların yer alması gerekir. Bitki ve yosunlar karideslerin korunmasına ve saklanmasına yardımcı olur. Ayrıca amano karidesler yosunları sever ve tüketirler.

Akvaryum içinde taşlar ve bitkiler kullanmak aynı zamanda akvaryumun daha hoş ve estetik görünmesine yardımcı olur. Amano karideslerin suyunun kirlenmesi bazı hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden suyun kirlilik oranına dikkat edilmeli ve kirlenmesi önlenmelidir. Sular kontrollü ve aşamalı şekilde düzenli olarak değiştirilmelidir.

Amano Karidesler Ne Yer?

Amano karidesler çoğu bitki türü ile beslenebilen canlılardır. Yaprak gibi yeşil gıdaları beslenmelerine dahil ederler. Ayrıca yosunları ve balıkların yeminden kalan artıkları yemekten zevk alırlar. Bu karidesleri hem hayvansal içerikler hem ot ile beslemek mümkündür. Hepçil olarak bilinirler.

Kendilerine özel olarak tasarlanmış zengin içeriklere sahip yemler de tüketirler. Bu yemler sayesinde bakımları daha doğru şekilde gerçekleştirilir. Yemleri verilirken ölçülü davranılmalı ve fazla yemlemeden kaçınılmalıdır. Bataklık, vadi, ova gibi alanlarda yaşayan amano karidesler genellikle kendi besinlerini kendileri bulur. Alanda yer alan ufak böcek çeşitleri ve çeşitli yapraklı bitkiler onların besin kaynağı olarak bilinir.

Amano Karideslerin Cinsiyeti Nasıl Ayırt Edilir?

Bu karideslerin cinsiyet ayrımını yapmak tecrübe ister. Dişi ve erkek amano karidesleri birbirinden ayıran fiziksel farklılıklar vardır. Bu farklılıklardan biri dişilerin erkeklerden boyut olarak daha büyük olmasıdır. Ayrıca dişiler karın bölgesinde yer alan çıkıntıda yumurtalarını taşır. Yumurtalar dikkatli şekilde bakıldığı taktirde gözle görülebilir. Ayrıca erkeklerin karın bölgesinde nokta şeklinde çizgiler yer alır. Dişi bir amano karidesinin karın bölgesi ise çizgi şeklinde görünür. Bu yüzden erkek ve dişilerde cinsiyet faktörü için dikkatli gözlem yapmak gerekir.

Amano Karidesler Nasıl Ürer?

Dişi amano karideslerin yumurta bırakması sonucu belirli olgunluğa gelen yumurtalar larva şeklinde dünyaya gelir. Amano karidesler başkalaşım geçiren canlılardır. Yani belirli bir zaman içerisinde amano karides görünümüne kavuşur. İlk olarak larva şeklindedir ve giderek ayakları ve vücut yapısı şekillenir. Larvalar korunmasız olduğu için çeşitli balıklar tarafından yem olma ihtimali yüksektir.

Üretimi artırmak ve larvaları korumak için amano karidesler farklı akvaryum içerisinde beslenebilir. Ayrıca tanklar içerisinde yeşillik ve aksesuar kullanmak saklanmayı kolaylaştırır. Bu yöntem ile de larvaların saklanacağı ve tutunacağı alanlar elde etmeniz mümkündür.

Amano Karidesi Bakımı Ve Özellikleri
Amano Karidesi Bakımı Ve Özellikleri

Amano Karidesler Niçin Besleniyor?

Amano karidesler üretim amacı ve nesillerinin devamı için beslenilebiliyor. Ayrıca bu türler akvaryum içerisinde temizleme görevini yerine getirerek akvaryumların daha temiz olmasına yardımcı oluyor. İzlemesi keyif veren amano karidesler hobi amacıyla da çok sık besleniyor. Farklı renk yapıları ve ilgi uyandıran hareketleri tercih edilme nedenlerinden sadece bazılarıdır. Beslenmesinin ve bakımının kolay olması da yetiştirilmesinde önemli bir konuma sahiptir.

Amano Karides Fiyatları

Amano karidesler çeşitli pet shop mağazalarından satın alınabilen türlerdir. Fiyatları değişiklik gösterebilir. Cinsi, miktarı, olgunluk derecesi, fiziksel görünümü fiyatın değişmesine neden olabilecek birkaç unsurdandır. Bu yüzden kesin bir fiyat vermek doğru değildir. Fakat bütçeye uyan ve uygun fiyat seçeneğinde çok sayıda amano karides mevcuttur. Bu karidesleri satın alarak su tankları içerisinde kolay şekilde yetiştirmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.