Evcil Marketim
Balık Bakımı

Pengasus Köpek Balığı Bakımı ve Özellikleri

Pengasus Köpek Balığı Bakımı ve Özellikleri

Pengasus Köpek Balığı, Pangasius sanitwongsei ve Pangasius pangasius olmak üzere iki yaygın türe sahiptir. Tatlı suda yaşayan tür, akvaryumlara çabuk uyum sağlar. Saldırgan olmaması, uzun ömrü, ideal fiziksel boyutları avantajlıdır.

Pengasus Köpek Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı(Pengasus Balığı Pengasus Yemi Pengasus Cinsiyet Ayrımı) – YouTube

Sakin köpek balığı tercih etmek, akvaryumdaki balıkların ve aksesuarların sağlığı için önemlidir. Pengasus köpek balığı özellikleri zararsız besleme süreci sunar. Türün nitelikleri şunlardır:

 • Köpek balığı olmamasına rağmen, görünümü ve büyüme hızıyla bu sıfatı taşır.
 • Yetiştiriciliği Çin ve Hindistan’da yaygındır. Balıklar Türkiye’ye çoğunlukla yavruyken getirilir.
 • Uzakdoğu mutfağında gıda olarak kullanılır.
 • Pangasius sanitwongsei 20 yıl, Pangasius pangasius 10 yıl yaşayabilir.
 • Sanitwongsei, pangasiustan büyüktür. Geniş yüzme alanına ve bol yeme ihtiyaç duyar.
 • Türlerin boyu 7 – 20 santimetre arasındadır. Sonitwongsei hızlı gelişir. Uygun koşullarda 10 yaşını dolduran bir Sonitwongsei 1 metreye ulaşabilir.
 • Balıklar uzun ömürlüdür. Bakımlarının aksatılmaması ve uygun şartların sağlanması gerekir. Süreç, bakım tecrübesi bulunmayanlara zahmetli olabilir.

Pengasus alırken sık yapılan hata, hazırlıksız olmaktır. Balığın yaşam alanını önceden hazırlamak gerekir. Uygun olmayan akvaryumlarda bekletilen balığın psikolojisi bozulabilir.

Pengasus Köpek Balığı Beslenmesi

Pengasus Köpek Balığı Beslenmesi

Pengasus etçil bir türdür. Akvaryumun orta ve üst kısımlarında yüzer. Atılan yemleri çabuk kapar. Birlikte yaşayacağı türlerin doğru seçilmesi gerekir. Aksi halde dipteki balıklar yeterli yeme ulaşamayabilir.

Görme yetisi düşük olan pengasuslar, titreşim algılamada gelişmiştir. Acıktığında huzursuzlanır ve çabuk yüzer. Yemleme sıklığı değişkendir. Cama sık çarpan pengasusların acıktığı anlaşılabilir.

Pengasus Köpek Balığı Ne Yer?

Pengasus Köpek Balığı Ne Yer

Pengasus köpek balığı yemleri et içeriklidir. Acıktığında, öteki balıklara atılıp dipte kalmış yemleri yiyebilir. Çözünerek su rengini bozan yemleri tüketmesi avantajlıdır.

Artemia, kıl kurdu, cırcır böceği, pelet yemler ve pul yem çeşitleri uygundur. Günde 2 – 3 kez yem verilebilir. Yaşlı Pengasusların dişleri zayıflar. Bitkisel yem ileri yaşlı balıklara uygundur.

Pengasus Köpek Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Pengasus Köpek Balığı Hangi Balıklarla Yaşar

Pengasus, uysal bir akvaryum köpek balığı türüdür. Saldırgan olmayan birçok türle yaşayabilir. Midas, Oscar, Jack Desemby, Arowana, Papağan Ciklet beraber yaşayabileceği balıklardır.

Küçük balıklar Pengasus ile uyumlu sayılmaz. Büyük oluşu, içgüdüsel davranmasına yol açar. Acıkması veya tedirgin olması halinde küçük komşularını yiyebilir. İri balık seçimi, hayvan kaybını engeller.

Pengasus Köpek Balığı Nerede Yaşar?

 

Pengasus Köpek Balığı Nerede Yaşar

Pengasus köpek balığı tatlı su nehirlerinde sürüyle yaşar. Barışçıl özelliklere sahip olması, sürü yaşamıyla bağlantılıdır. Hindistan ve Çin nehirlerinde boldur.

Türkiye’de doğal yaşam alanı gözlenmez. İdeal şartların sağlandığı balık çiftliklerinde yaşayabilir. Akvaryumu paylaştığı türler aynı şartlara uygun olmalıdır. Suyun sertlik derecesi 20’yi geçmemelidir.

Pengasus Köpek Balığı Ömrü

Pengasus Köpek Balığı Ömrü

Uzun ömürlü balık arayanlara Pengasus doğru tercihtir. Türün küçük mensubu olan Pangasius pangasius 5 – 10 yıl yaşar. Orta büyüklükteki bir balık için yaşam süresi idealdir. Evde köpek balığı beslemek isteyenlerin ilk tercihlerindendir.

Üst düzey bakım ve bilgi gerektiren Pangasius sonitwongsei 15 – 20 yıl yaşar. Balıkların yaşam süresi, yem kalitesine ve akvaryum koşullarına bağlıdır. Pengasuslar hızlı büyüdüğünden yem ihtiyacı yoğundur.

Pengasus Köpek Balığı Özellikleri

Pengasus Köpek Balığı Özellikleri

Pengasus özellikleri, çeşitler arasında değişkendir. Ülkemizde Pengasius pengasius yaygındır. Türün özellikleri şöyledir:

 • Gövde ve yüzgeçler gri tonundadır. Albino Pengasus çeşitlerinde sarı ve açık turuncu öne çıkar.
 • Sırttaki yüzgeç sivri uçludur.
 • Pangasius pangasius çene altında bıyığa benzer çıkıntıya sahiptir.
 • Türe dahil olan Challanger, evde beslemeye uygun sayılmaz. En az 2000 – 3000 litre akvaryum gerektirir.
 • Etçil olduklarından metabolizmaları hızlı çalışır. Akvaryum suyu çabuk kirlenebilir. Hijyen için periyodik su değişimi şarttır.
 • Pengasus yavaş hareket eder, beraberindeki balıklarla iyi geçinir.
 • Tek kalmak yerine çoklu yaşamdan hoşlanır.
 • Pengasus köpek balığı pirana türleriyle anlaşamayabilir. Yırtıcı balıkların kendi türleriyle yaşaması sağlanmalıdır.

Pengasus Köpek Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Pengasus Köpek Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Düşük sıcaklık balığı etkiler. Su en az 20 en fazla 30 derece olmalıdır. Birçok balık akvaryundaki sivri taşları görür ve uygun manevra yapar. Pengasus köpek balığı zayıf gözlere sahiptir.

Balığın yaralanmaması için, küt uçlu taş dekor uygundur. Sığınak tarzındaki oyuklar, balığın güvende hissetmesini sağlayabilir. Aynı türdeki birkaç balıkla yaşaması idealdir. Suyun 6.5 – 7.5 pH aralığında olması gerekir.

Çabuk büyümesi, geniş akvaryum gerektirir. Yavrulara 200 – 300 litre uygundur. Yetişkin Pengasus köpek balığı 500 litre ve üzeri suya gereksinim duyar. Görme kabiliyeti az olduğundan, karanlık yerler balığı sıkabilir. Loş ışıklandırma konfor yaratır.

Pengasus Köpek Balığı Fiyatı

Pengasus Köpek Balığı Fiyatı

Pengasus köpek balığı fiyatları 2022 yılında uygun seçeneklerdendir. Yavru ve yetişkinler arasında fark bulunur. İthalatçılar çoğunlukla yavru satar. Yetiştiriciler, büyümüş balıklar sunabilir.

Piyasadaki balıklar genelde küçüktür.Pengasus köpek balığı ne kadar sorusunun yanıtı 20 – 100 TL’dir. Bakım harcamaları, diğet türlerinkine göre fazla olabilir. Çoklu alım fiyatları 200 – 500 TL arasındadır.

Pengasus Köpek Balığı Nerede Satılır?

Pengasus Köpek Balığı Nerede Satılır

Pengasus sahibi olmak için petshoplara uğramanız yeterlidir. Orijinal balık temininde dikkat esastır. Olumsuz ihtimalleri önlemek isterseniz, doğru mağazayı tercih etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Balığı Bakımı ve Özellikleri (patigen.com)

Sitemiz aracılığıyla Pengasus Köpek Balığı satın almak güvenli ve basittir. Tür hakkında bilgi edinmek ve gereken malzemelere ulaşmak için doğru yerdesiniz! WhatsApp butonuna tıklayarak bize ulaşabilir, akvaryumunuza yeni bir tür kazandırabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.