Evcil Marketim
AkvaryumAkvaryum BalıklarıBalık Bakımı

Axolotl

Aksolotl

Axolotl ya da Aksolotl olarak bilinen ana vatanı Meksika olup kaplan semenderi grubuna giren bir deniz canlısıdır. Suda yaşayan ve solungaçları bulunan Aksolotl deniz canlısının kafaları vücutlarına oranlar çok büyüktür. Göz kapakları olmamasından dolayı şaşkın bir görünüme sahiptirler.

Axolotl ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

AXOLOTL ALDIMMM ! ( Yeni Bebeğim ) – VLOG 01 – YouTube

Meksika gölü ve Meksika dağ göllerinde yaşayan Axolotl fazla yaygın bir tür olmamasının yanı sıra yapıları itibariyle benzersiz bir görünüme sahip olan deniz canlısıdır. Larvadan yetişkin hale geçerken metamorfoza uğramazlar ve solungaçlı larva olarak büyüyerek ürerler.

Kendilerini yenileme kabiliyetleri oldukça gelişmiş bir canlıdır. Vücutlarından bir parça kopsa dahi kendilerini iyileştirerek tekrar kopan parçalarını hızlı bir şekilde oluştururlar. Bakımlarının iyi yapılarak iyi bakılmaları durumunda 10-15 yıl gibi bir yaşam ömürleri bulunur. Deri ve solungaçları çok duyarlı olmasından mümkün olduğunca ele alınmaması önerilmektedir.

Axolotl deniz canlısının kurumaması önemli olmasından suyun üzerinde ve karada fazla yaşayamazlar. Büyük olan türleri bir arada olmasına rağmen küçük olanlar sert olmalarından bir arada büyütülmemelidir.

Larvaların büyümesinin ardından üremeleri ve suya bağımlı bir şekilde yaşamaları söz konusudur. Suyun üzerinde canlı kalamamalarından dolayı vücutlarının sürekli ıslak olması önem taşır. Büyük ve küçük olanların bir arada olabilmeleri ya da olamamaları söz konusu olmasından öncesinde iyi bir bilgi sahibi olunarak satın alınması gereken deniz canlısı türüdür.

Axolotl Fiyat 2023

Axolotl Fiyat

Aksolotl deniz canlısı veya su semenderi evde uygun ortam sağlanması durumunda kolay bir şekilde beslenebilen bir türdür. Maliyetleri genel olarak öncesinde araştırılmalıdır.

Uygun ortamların sağlanabilmesi, bakımlarının doğru yapılarak beslenme düzenlerinin doğru bir şekilde sağlanması semenderler için önemli detaylardır. Soyu tükenmekte olan Axolotl deniz canlısı için mutlaka fiyat araştırması yapılırken karada ya da suda yaşayan ve yavru olup olmadığının bilinmesi gerekir ; 2023 yılı. ortalama fiyatları 300 tl ile 2.500 tl arasındadır .

Axolotl Minecraft

Axolotl Minecraft

 Mağaralarda yaşayan bu deniz canlısı gerçek adıyla amfibidir. Nadir görülen bir tür olup yaşamları ve soyları tehlike altında olmasıyla bilinirler. Bütün türleri ve çeşitleri Meksika vadisine özgü olup anavatanları bu bölgedir.

Minecraft içerisinde 5 farklı renkleri bulunur ve bebek olanların rengi miras kalmıştır. Minecraft içerisinde sahip olduğu benzersiz özellik ise ölü rolü yapabilmektir. Hasar almaları durumunda ölü taklidi yaparak çetelere saldırmayı bırakması söz konusu olur.

Minecraft Aksolotllar sadece tropikal balıklarla beslenirken havuç ya da buğday gibi kaynaklarla beslenmeleri mümkün değildir. Minecrafttaki Axolotllar her 5 dakikada bir doğurma özelliğine sahip olup yetişkin olmaları için gerekli süre 20 dakika kadardır.

Axolotl Semender

Axolotl Semender

Bu semender deniz canlısı az bilinen ve kolay üretilen bir tür olup özellikleri itibariyle diğer deniz canlılarından ayrılmaktadır. Vücutlarının çeşitli bölümlerini kolaylıkla yeniden üretebilme özelliğine sahiptirler. Bu kopan uzuvların üretilmesi yanı sıra beyin hücrelerini bile tekrar oluşturabilen canlılar olup yeniden üretme konusunda denizyıldızı ve kertenkelelerden daha hızlıdırlar.

Embriyolarının büyük olması ve kolay bir şekilde üreyebilme özelliklerinden bilimsel araştırmalarda sıklıkla tercih edilen bir tür olmuşlardır. Ortalama olarak 15 yıl kadar yaşam süreleri olan bu deniz canlısı yetişkin olduklarında boyları 25-30 cm civarına ulaşır. Kafaları vücutlarına göre oldukça kocaman olan Axolotlların göz kapakları bulunmaz. Bacakları ve ayak yapıları güçsüz olup kafalarının yanında 3 adet solungaç yer alır.

Axolotl deniz canlılarının yaşadıkları suda suyun sıcaklığı 10 derece altına düşer ise kış uykusuna yatarlar. Su semenderlerinin bazı türleri zehirli olduğuyla bilinmektedir. Diğer canlılara zarar vererek tehlikelidirler.

Fakat su semenderleri genel anlamda bakıldıklarında evde kolay bir şekilde beslenebilen ve zehirsiz olan türlerinin bulunmasıyla bilinirler. Bakımlarının ve beslenme düzenlerinin olması gerektiği gibi yapılması sonrasında uzun ömürleri olan deniz canlılarıdır.

Axolotl Satın al

Axolotl Satın al

 Bu deniz canlısı sahibi olmak isteyen kişilerin mutlaka öncesinde diğer deniz canlılarından farklı özelliklere sahip olduklarını bilmeleri önem taşır. Axolotl deniz canlısı akvaryum ortamları, beslenme düzenleri ve görünümleri itibariyle diğer türlerden farklıdır. Bu nedenle şartlarını sağlayarak bakımlarının üstlenilmesi önemlidir. Aksi halde ölerek yaşam süreleri kısalacak olup kolay bir şekilde strese girebilirler.

Kolay üreme özellikleri olmasına rağmen türleri tehlike altına olup doğada soyu tükenmektedir. Bazı ülkelerde yemek olarak kullanılmaları, yırtıcı olan hayvanların yaşam alanlarına sokulmaları ve doğada yaşanan kirlilikler soylarını tehlike altında bırakmıştır. Bu nedenle Aksolotl satın alınacaksa maliyetleri göz önünde bulundurulmasının yanı sıra uygun yaşam alanları oluşturulması önem taşır.

Aksolotl Ne Yer?

Aksolotl Ne Yer

 Axolotl deniz canlısı beslenmesinde neyi sevdikleri ve neyle beslenmesi gerektiğine göre beslenme düzenlerini çeşitlendirmek gerekir. Doğada bulunan salyangoz, kurt, kabuklular, küçük balıklar ve böcekler gibi birçok farklı türle beslenmeleri mümkündür.

Akvaryum içerisinde bakılan türleri ise kuru yem, kan kurtları, palet yemler, ince kıyılmış ciğer ve yürek gibi besinlerle düzenli bir şekilde beslenebilir. Bu yiyeceklerin yanı sıra akvaryumda bakılan Aksolotl için özel olarak kültür ortamında yetiştirilmiş olan solucanların beslenmelerinde yer alması faydalı olur.

Beslenmelerinde çeşitlilik yaratılması önemli olup her zaman tek tip beslenmeden uzak durulmalıdır. Her kalan ve yenilmeyen yem mutlaka akvaryumdan alınarak uzaklaştırılmalıdır. Etçil olan Axolotl deniz canlısı türleri kolay doymayan yapıdadır. Yavrular minik organizmalarla beslenebilirken koku duyularının gelişmiş olmasından dolayı dillerini kullanarak avlarını kolay bir şekilde yakalarlar.

Axolotl Nerede Yaşar?

Axolotl

 Axolotl deniz canlısı genel olarak su içerisinde, doğal ortamlarda ve akvaryumlarda yaşama özelliğine sahiptirler. Vücutlarının kuru kalması yaşayamamalarına neden olurken bazı türleri karada yaşayarak metamorfoza uğramayan türler olarak adlandırılır. Karada yaşayan Aksolotl türleri için metamorfozun oluşturduğu şartlar uygun olmaz. Kendilerini yenileme özellikleri olmasından dolayı laboratuvar ortamlarında üzerlerinde çalışılan türler haline gelmişlerdir.

Vahşi olan türlerinde olması ve yırtıcıların bulundukları alanda yer alarak soylarının tehlikeye düşürmesi söz konusu olmasından kolayca üretilen bir canlı türü olması önem taşır.

Anavatanları Meksika olan Aksolotl türlerinin Meksika’daki dağ göllerinde yaşadığı ise bilinen bir gerçektir.

Axolotl Akvaryumu Nasıl Olmalı?

 Axolotl deniz canlısı akvaryumlarda beslenebilirken büyük boyutlara ulaşabilmeleri göz önünde tutulmalıdır. Bu nedenle mutlaka en az 80 litrelik bir akvaryumda bakılması önerilir. Akvaryumun tamamının suyla dolu olmasına gerek yoktur ve büyüklüğü kadar yüksekliğinin olması yeterlidir.

Filtreli olan akvaryumlarda bakımlarının kolay olmasından Axolotl deniz canlısının bu akvaryumlarda bakımlarının yapılması önerilir. Filtreli bir akvaryum değil ise günlük mutlaka %20 kadar suyun değişimi yapılmalıdır. Kullanılan filtrelerin kuvvetli akıntı yaratmıyor olması gerekir. Eklenen sularda bulunan klor bekletilerek havalandırılmalıdır. Akvaryuma konacak olan sular için klor giderici ürünler kullanılması da öneriler arasında yer alır.

Akvaryum tabanında herhangi bir kum kullanımı olacaksa mutlaka iri taneli kum tercih edilmelidir. Kumsuz bırakan kişilerde olduğu gibi kum olmayan akvaryumların Axolotl deniz canlısını strese sokacağını da düşünenler bulunur. Serin ve doğrudan gün ışığı almayan bir yerde akvaryumlar bulunmalıdır. Suyun sıcaklığı 24 dereceyi geçmemeli ve 14-20 derece arasında olmalıdır.

Liginizi Çekebilir: Kiraz Barb Balığı | Patigen

Akvaryumları içerisinde özel bir ışıklandırma yapılmasına gerek duyulmaz iken ışık olmadan daha mutlu oldukları görülmüştür. Akvaryumda üzerinde dinlenmeleri için büyük ve keskin olmayan bir taş konulabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.