Evcil Marketim
Akvaryum BalıklarıBalık Bakımı

Palyaço Balığı Bakımı ve Özellikleri

Palyaço Balığı

Palyaço balığı Bakımı ve Özellikleri itibari ile kolay bir balık türüdür. Sahip olduğu, görüntülerinin muhteşemliği ile insanların tüm ilgisini üzerine çekmekte oldukça iyi olduklarını söyleyebiliriz. Enen belirgin özelliği olan renkleri sayesinde kendilerine bu isim verilmiştir.

Palyaço Balığı – Google’da Ara

Palyaço balıklarının otuza yakın çeşidi bulunmaktadır. Palyaço balıklarının bir diğer ismi ise Anemon’dur. Bilimsel ismi ise Botia macracanthus olarak bilinir. Sevimli ve renkli bir görüntüye sahiplerdir.  Boyutları küçüktür. Çok fazla büyümezler. Yaklaşık 6 santimetre boylarındadırlar. Birçok akvaryum içerisinde gördüğümüz bu Palyaço balığına birde yakından bakalım.

Palyaço Balığı Fiyatları Ne Kadar?

Palyaço Balığı Fiyatları Ne Kadar

Palyaço balığı fiyatları oldukça uygundur. Uygun olması sebebi ile birçok kişinin akvaryumlarının içerisinde yüzerken rastlamak büyük bir olasılıktır. Palyaço balığı fiyatları 25,00 TL olarak belirlenmiştir.

Balık beslemek isteyen her kişinin kolaylıkla alabileceği bir uygunluktadır. Üstelik beslerken de zorluk çekmeyeceğiniz bir balık türüdür.

Palyaço Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Palyaço Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır

Palyaço balıkları akvaryum içerisinde olan diğer balık türleri ile bir sorun yaşamazlar. Onlarla aynı akvaryum içerisinde yaşayabilirler. Fakat bu balık türleri de kendisi gibi sakin balık türleri olması gerekir.

Palyaço balığının içerisinde bulunduğu akvaryum suyunun oldukça berrak ve temiz olması gerekir. Ayrıca aydınlatmasının oldukça iyi olması gerekir.

Akvaryum ısısı 25 derece ile 28 derece arasında olması tavsiye edilir. Suyun pH derecesi ise 8.2- 8.5 arası olması gerekmektedir.

Palyaço Balığı Ne Yer?

Palyaço Balığı Ne Yer

Palyaço balığı ne yer diyecek olursanız en çok yedikleri besinler şunlardır: taze ve çiğ karides, midye, kalamar ya da bitkisel içerikli yemler rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Genel olarak palyaço balıkları beslenme sorunu yaşamayan balıklardır. Fakat arada bir yem değişikliği yapmak gerekir. Bunun sebebi ise bağırsakların düzenli çalışması için tavsiye edilmektedir.

Palyaço Balığı Nasıl Beslenir?

 

Palyaço Balığı Nasıl Beslenir

Palyaço balıkları beslenmesi bitkisel içerikli besinler ile olması gerekir. Sürekli aynı yem kullanmamak gerekir. Bu balığınızın sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Sürekli canlı yem ya da kuru yem kullanımı balıklarınızın sağlığını bozabileceği için aynı yem kullanımından kaçınmanız gerekir.

Palyaço Balığı Bakımı

Palyaço Balığı Bakımı

Palyaço balığı bakımı genel olarak çok zor olduğu söylenemez. Balığınızın içerisinde bulunduğu akvaryumun sorunsuz bir tasarıma sahip olması gerekir.

Palyaço balığı bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Akvaryumun içerisindeki ısının ortalama seviyede kalabilmesi için termostat kullanılması gerekmektedir. Bu alanda üşüme gibi bir husus meydana gelirse direkt olarak palyaço balığının sağlığının olumsuz yönde etkileneceğinin bilinmesi gerekir.
 • Akvaryum hazırlık aşamasında iken de dalga motoruna da dikkat etmeniz gerekir. Dalga motorunun balıkların bağırsak hareketlerinin sorun ile karşılaşmaması için özel bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.
 • Eğer motor kullanılıyor ise palyaço balığının yapısı küçük olduğu için debinin yüksek olmaması gerekir.

Palyaço Balığı Özellikleri

Palyaço Balığı Bakımı ve Özellikleri

Palyaço balığının özellikleri hakkında sizlere bazı önemli, bilmeniz gereken bilgiler vereceğim.

 • Tuzlu su balıklarıdır.
 • Yaşam alanlarında mercan kayalarının olmasını çok severler.
 • Palyaço balıklarının derilerinin üzerinde saydam bir tabaka vardır. Bu tabakanın özelliği zehirlere karşı koruma kalkanı oluşturmasıdır.
 • En ilginç özelliği ise hepsinin erkek olarak dünyaya gelmesidir.
 • Bazıları sonradan baskın rolü sayesinde dişi balığa dönüşebilirler.
 • Hiyerarşiye uygun olarak yaşarlar.
 • Üç beyaz çizgileri vardır. Bunların biri solungaçlarının arkasında, biri vücudunun ortasında, bir diğeri ise kuyruk yüzgecinin alt kısmında mevcuttur.
 • Yuvarlak yüzgeçlere sahiplerdir, bu yüzden çok iyi bir yüzücü olmadıklarını söylemek doğru olacaktır. Bundan ötürü palyaço balığının olduğu akvaryumların içerisine çok güçlü filtreler kullanılmak önerilmez.
 • Uzun gövdeleri ve sırt yüzgeçlerinde bir değil de iki yüzgeçleri varmış gibi görünmesini sağlayan bir çukur vardır.

Palyaço balıkları besleme konusunda kesin karar verdiyseniz bizlere WhatsApp butonu üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca patigen.com adresi üzerinden de bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Palyaço balıkları ve diğer balık türleri için sizlere yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz. Ayriyeten talep edebileceğiniz birçok evcil hayvanlarımızın da bulunduğunu dile getirmek isteriz. Diğer hayvanlar hakkında da bilgiler alabilir ve sahiplenebilirsiniz. Bu hayvanlarımızın sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Bu konuda bir şüphe duymanıza gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir: Koi Balığı (patigen.com)

Hayvanlarınızın yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları malzemelerimiz de mevcut olduğunu belirtmek isteriz. Hayvanlarınıza kaliteli ve konforlu bir yaşam sunmak istiyorsanız sizleri patigen.com adresine bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.