Evcil Marketim
Akvaryum BalıklarıAkvaryumBalık Bakımı

Japon Balığı Bakımı Ve Özellikleri

Japon balıkları Akvaryum balıkları arasındaki en bilinen en popüler türlerden biridir , Sazangiller familyasından olan bu tür GOLD Fish olarak biliniyor. 1800 yıl süresince var oldukları bilinen Japon balıklarının, günümüzde en sevilen akvaryum balıkları arasında olduğu gözlemleniyor. Oldukça zeki balık türleri arasında olan Japon balıklarının hafızası oldukça kuvvetlidir. Hafızalarında 6 aylık bir süreyi akılda tutabilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda insanlarla iletişim kurması ve onları tanıması da zeki olduklarının göstergesidir. Peki, japon balığı bakımı ve özellikleri nelerdir?

Japon Balığı  Gold Fish  Özellikleri Nelerdir?

Japon balığının beslenme şekilleri, yaşam ortam koşulları özenle hazırlanmalıdır. Akvaryum balıkları içerisinde yer alan bu sevimli balık türleri, soğuk suda yaşayabilme özelliğine de sahiptir. Bu yönüyle özel bir ısıtıcıya gerek duymaz.

Japon Balığı – Gold Fish  Bakımı Ve Özellikleri

  • Dünya genelinde Çinli Altın balık adıyla bilinir
  • Soğuk su, yaşama ortamına uygundur
  • Isı değişimlerinden etkilenmez
  • Erkek japon balıklarında kuyruk uzunluğu, dişilere göre daha uzundur
  • 4-8 yıl ömürleri vardır
  • Saldırgan yapıya sahip değildirler
  • Bazı Japon balıklarında agresiflik olabilir
  • Japon balıkları daha küçük balıkları yiyebilir
  • Yüzeyinde bulunan pullar oldukça fazladır
  • Otçul ve etçil beslenirler
    Japon-Baligi-Bakımı-önemi
    Japon-Baligi-Bakımı-önemi

Fanus içerisinde yaşayabilir düşüncesi, soğuk suda yaşamasından kaynaklı olabilir. Bu düşünce elbette yanlıştır. Hiçbir balık fanus ortamında yaşayamaz. Bu durum balıkların sağlığı adına olumsuzdur.

Japon Balığı Gold Fish Fanusta Yaşar Mı?

Balıklar için uygun koşulların ve akvaryumun bulunması ömürlerini sağlıklı sürdürebilmeleri için önemlidir. Fanus içerisinde bulunan su seviyesi daha az olup, hızlı kirlenir. Kirli su ise balıklarda körlüğe neden olur. Japon balıklarının bulunduğu su sıcaklığı 20–21° olması yeterli bir ısı olacaktır. bunun altındaki ısılardada yaşayabilirler ama 18-21 derece arasında daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürecektir, akvaryuma sahip değilseniz fanusta haftada 2 kez su değişimi yaparak besleyebilirsiniz ,

Japon Balıkları İçin Akvaryum Nasıl hazırlanır?

Japon balıkları için hazırlayacağınız akvaryum suyunun her balık için 10 lt olması önemlidir. bu hacmin altındada yaşayabilirler fakat balık başı 10 litrelik bir alan daha mutlu sağlıklı olmalarını sağlayacaktır . Japon balıklarının fazla sayıda aynı ortamda olması yeterli oksijen tüketimini desteklemez, balık sayısı artarsa hava motoru ile hava desteğinde bulunmak gerekecektir .  Bu balık türleri beslenirken akvaryum içerisinde yer alan kumu ağızlarına alırlar. Bunun nedeni yem bulmalarıdır. Yemleri almak adına ağızlarına alıp bıraktıkları kumun ince yapıda olması gerekir. Keskin kumlar tavsiye edilemez. Alacağınız akvaryum kumu ince, yuvarlak ve yumuşak özelliğe sahip olmalıdır. kumlar, taşlar akvaryuma konulmadan sadece su ile güzelce durulanıp konulmalıdır,  Japon balıklarının sürekli kumlarla irtibat halinde olması nedeniyle bitki yetişmesi zordur. Akvaryumda filtre kullanarak, kum dışkı nedeniyle oluşan bulanıklığı çözebilir ve balıkların daha rahat nefes almalarınıda sağlayabilirsiniz .

En güzel Japon Balığı Videoları İçin Tıkla

Japon Balıkları Nasıl Beslenir? Japon Balığı Yemi Nasıl olmalı ?

 

Japon balıklarının etçil ve otçul olduğunu belirtilmiştir. Bu nedenle seçeceğiniz yemler tamamen ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olan yemler olmalıdır. japon balıkları yemleri ve diğer ihtiyaç duyulan ürünleri için evcilmartim’i ziyaret edebilirsiniz  Japon balıklarına özel olarak hazırlanmış yemler ile beslenme sorununu çözebilirsiniz. Balıkların midesi yoktur. Bu nedenle doyduklarını anlamazlar. Beslenme şekilleri tamamen sizin elinizde olup, kontrollü beslenmelidir. Beslenme alışkanlıkları da 6 aylık hafızası ile değişkenlik gösterecektir.

Planlı bir beslenme düzeni belirleyerek sorunu çözebilirsiniz. Toz mama türleri Japon balıkları için uygun değildir. Kuru yemler vererek beslenmesini düzenli ve kontrolü olarak sağlayabilirsiniz. Haftada bir olmak üzere canlı balık verebilirsiniz. Sebzeler arasında yer alan ıspanak, brokoli ya da bezelye gibi gıdaları vererek beslenmesini sağlayabilirsiniz. Haşlanan sebzeleri parçalara ayırarak vermeniz tavsiye edilir. Akvaryum içerisinde yer alan küçük balıklar beslenme sürecinde ihtiyacını karşılayabilir.

Japon Balıkları – Gold Fish Kaç Türde Bulunur?

Japon balığı türleri ve cinsiyetleri farklı olabilir. Özellikle cinsiyet ayrımı yaparken dikkat etmeniz gereken kuyruk, gövde ve karın bölgesidir. Erkeklerin kuyruğu daha uzun olup, dişi Japon balıklarının daha kısa kuyruğu bulunur. Dişi balıklarda gövde uzunluğu erkeklere göre daha fazladır. Karınları erkeklere göre şiştir.

Japon Balığı – Gold Fish Türleri;

  • Tül Kuyruğa sahip Aslanbaş Japon Balığı
  • Oranda diğer adı  Altınbaş Japon balığı
  • İnci Gövde japon Balığı
  • Torba Gözlü Japon Balığı
  • Kelebek Kuyruk Japon Balığı
  • Tül Kuyruğa sahip Peçeli Kuyruk Japon Balığı
  • Panda Japon Balığı
  • Shubunkin Japon Balığı japon balığı bakımı ve özellikleri
  • Teleskop Japon Balığı
  • Ryukin Japon Balığı
  • Ranchu balığı
  • Beyza Ranchu Japon Balığı
  • Siyah Kırmızı Japon Balığı
  • Yelpaze Kuyruğa sahip Japon Balığı

Bakım için bu türleri bilmeniz önemlidir. Isı değişikliğine karşı dayanıklı olsa da oksijen seviyesi için su dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Kendi türlerinde anlaşan Japon balıklarını diğer türlerle bir arada tutmamak gerekir. Küçük balıklarla geçinemez, saldırarak öldürür ve yiyebilirler. Peki, yumurtlama döneminde japon balığı bakımı ve özellikleri nelerdir?

Japon-Baligi-Bakımı
Japon-Baligi-Bakımı

Japon Balığı Yumurtası

Dişi Japon balığının karnı normalde şiş olsa da hamilelik durumunda gözle görülen bir şişliğe sahip olurlar. Hamile olduklarında anüs kısmında içeri çökme meydana gelir. Üreme dönemlerinde erkek Japon balıklarında gözlemlenen bazı belirtiler arasında kafanın vücutla birleştiği bölgede kabarcıkların olmasıdır. Cinsiyeti belirlemede kabarcık görünümünden yararlanılır.

Yumurta alımı için akvaryum bakımında ısı derecesine dikkat edilmelidir. Yıl boyunca yumurta alınabilmesi için akvaryum suyunun sıcaklığı 22–25° olmalıdır. İlkbahar aylarında dış mekân havuzlarda da bu durum oluşur. Yumurtanın çıkması ise 5–6 gün içerisinde gerçekleşir. Hamilelik döneminde beslenmesine dikkat etmeli tek çeşit yem vermelisiniz.

Japon Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

Japon balıkları evinizin bir üyesi olarak sizlerle uzun süre beraber olur. Ömürleri bakımı ile daha uzun süre olabilir. Beslenme, akvaryum koşulları, ısı ve yaşam şartları ömrünü belirleyici etkenler arasındadır. Akvaryum suyunun hijyenik olması, günlük olarak güneşten dolaylı olarak yararlanırsa sağlıkları için önemlidir. Güneşim zararlı ışınlarına direkt maruz kalmamalıdır.

Normal şartlarda 4–8 yıl yaşayan Japon balıkları arasında en uzun yaşayan Japon balığının 44 yaşında öldüğü biliniyor. Bu da beslenme ve akvaryum bakımının canlı ömründe ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Canlıların yaşamını sağlayabilmeleri insan hayatına benzer. Kısa süreli yaşayan hayvanların, iyi bakımı sonrası uzun yaşadıkları gözlemleniyor. Bulundukları şartları kendi yaşam alanınız kadar özenli hazırlamanız, beslenme düzenini takip etmeniz bu anlamda oldukça önemlidir.

Diğer Balık Türleri için tıklayın

Japon Balıkları Neden Ölür?

Japon balıklarını ömrünü uzatmak da kısaltmak da bakımını üstlenen sizlere bağlıdır. En fazla ölüm nedenleri arasında aşırı besleme vardır. Mideleri olmayan balıkların günde 1–2 kez yemlenmesi yeterlidir. Bunun yanı sıra aşırı soğuk, sıcak ya da güneşe maruz kaldıkları ortamlar ölüm nedenidir.

japon-baligi

Japon Balığı Fiyatları

Japon Balığı – gold Fish türünün 2022 yılı fiyatları çok değişkenlik göstermektedir, Japon Balığı Fiyatları  5 lira dan başlayıp 3500 liraya kadar çıkmaktadır bu değişimin sebebi, türleri, renkleri ve üreticisinin değişikliği gibi bir çok etkenden oluşmaktadır .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.