Evcil Marketim
AkvaryumAkvaryum BalıklarıBalık Bakımı

Akvaryum Balık Türleri

Evlerde, ofislerde, hem dekor oluşturması hem de farklı bir hava katarak, ortama huzur vermesi için akvaryumlar kullanılmaktadır. Akvaryumda balık beslemek, birçok kişi tarafından hobi olarak yapılmaktadır. Akvaryum balık türleri sayısı çok fazladır ve büyük akvaryumlarda, birden fazla balık türü bir arada yaşayabilmektedir. Akvaryumda balık besleyebilmek için akvaryum yapısına göre gerekli malzemeleri ve doğru balık türlerini belirlemek gerekiyor. Akvaryum içerisine konulacak olan malzemeler, onlar için yaşam alanı olacaktır. Akvaryumda balık beslenmeye başlandığında, gerekli bakım işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Akvaryum Balığı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Akvaryum Balık Türleri
Akvaryum Balık Türleri

Akvaryum İçin Kullanılacak Malzemeler

Akvaryumda balık beslemek isteyenler, ilk önce akvaryumda kullanılabilecek ve mutlaka olması gereken malzeme türlerinin neler olduğunu bilmelidir. İyi bir akvaryum için filtre sistemi, ısıtıcı kaliteli olmalıdır. Akvaryum balık türleri belirli sıcaklıktaki suda yaşamaktadır. Bunun için akvaryum ısıtıcısı seçiminde akvaryum yapısına göre seçim yapmaya dikkat edilmelidir.

Akvaryum malzemeleri şunlardır;

 • Akvaryum kumu,
 • Çakıl taşı,
 • Arka dekor malzemeleri,
 • Filtre sistemi,
 • Dip süngeri,
 • Balık yakalama süzgeci,

Akvaryum sahibi olmak ve balık beslemek isteyenler, bu malzemelere ihtiyaç duyacaktır. Belirli ölçü üzerindeki akvaryum iç dekorunu herkes kendi zevkine göre yapabilir. Akvaryum iç malzemelerini seçerken, beslenecek olan balık türüne göre malzeme seçimi yapmalıdır. Bazı balık türleri, sürekli kayalar üzerinde ya da sığınaklarda durmayı sevmektedir. Bunun için deniz altı görüntüsü oluşturabilecek dekor seçimine dikkat edilmelidir.

Akvaryum Balıkları

Akvaryumda, balık beslemek isteyenler, farklı tür balıkları alarak, aynı akvaryumda besleyebilirler. Akvaryum balık türleri seçimi yaparken, hangi balıkların bir arada yaşayabileceği konusunda da bilgi sahibi olmak önemlidir.

Akvaryumda beslenebilecek balık türleri şunlardır;

 • Japon balığı,
 • Lepistes balığı,
 • Beta balığı,
 • Kılıçkuyruk balığı,
 • Plati balığı,
 • Melek balığı,
 • Çöpçü balığı,
 • Neon tetra balığı,
 • Sarı prenses balığı,
 • Siyah moli balığı,

Akvaryumlarda beslenebilecek balık türleri çok fazladır. Her birisinin, görüntüsü ve özellikleri farklıdır. Her balığın ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı da farklı olabilmektedir. Balıkların, büyüme ve boylarına göre seçim yapılmalıdır. Küçük akvaryumlarda, boyları, 6 cm ve daha fazla olabilen balıklar beslenmeye çalışıldığında, rahat hareket edemeyeceği için balık sağlığı olumsuz etkilenebilecektir.

Akvaryum Videosu İçin Tıklayın

Balıkların Beslenmesi

Akvaryum balıklarının, yaşam süresi ve gelişimi tamamen beslenme durumuyla alakalıdır. Balık türüne göre yem seçeneklerini kullanmak gerekiyor. Akvaryumda bulunan balık türlerinin, hangi besinlere ihtiyaç duyduğu bilinmeli ve beslenmeleri için yem seçimleri ona göre yapılmalıdır. Akvaryum balık türleri ve yem çeşitleri farklıdır.

Balık yem çeşitlerinden bazıları şunlardır;

 • Tropikal balık yemi,
 • Cichlid balık yemi,
 • Japon yemleri,
 • Pul yemler,
 • Tablet ve cips yemler,
 • Havuz yemleri,
 • Discus yemleri,

Akvaryumlarda daha çok sürü balıkları beslenmektedir. Balıklar için özel üretilen yem türleri, balıkların daha iyi beslenmelerini sağlamaktadır. Balık türüne göre doğru yem seçimi yapmak, hızlı gelişmelerini, dengeli beslenmelerini, üremelerinin desteklenmesini sağlayacaktır.

Akvaryum Balık Türleri
Akvaryum Balık Türleri

Japon Balığı

Akvaryumların olmazsa olmazı olan japon balığı, görüntüsü ile akvaryumlarda en iyi süsü oluşturmaktadır. Küçük ve hareketli bir balık türüdür ve turuncu renk tonlarına sahiptir. Akvaryum içerisinde her zaman mutlu görünür ve hareketli olması, kişilerin akvaryumu keyifle seyretmesinin sağlar. Japon balığı beslemek isteyenler, özel yem ve mamalar ile beslemelidir. Her türlü akvaryum tipinde rahatlıkla yaşayabilmektedir. Japon balığı için akvaryum su sıcaklığı 18 °C ile 24 °C arasında olmalıdır. Doğru bakım ve beslenme yapıldığında, japon balıkları 7 yıl yaşayabiliyorlar.

Melek Balığı

Akvaryum sahibi olmak ve balık beslemek isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi melek balığı olacaktır. Güney Amerika bölgesi balıklarından birisidir ve daha çok sakin ve sessiz yerleri tercih etmektedir. Akvaryumlar için en iyi süs balıklarından birisidir ve barışçıl bir yapıya sahiptir. Melek balığı, akvaryum içerisinde bulunan kendisinden küçük balıkları yeme özelliğine sahiptir. Aynı akvaryum içerisinde, çiklet balıkları varsa birbirlerine saldırabilecektir. Melek balığı için akvaryum iç ısısı 25 °C ile 28 °C olmalıdır. Yaşam süreleri uzundur ve tamamen bakıma bağlıdır.

Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı
Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı

Lepites Balığı

Evlerdeki akvaryumlarda beslenebilecek en iyi akvaryum balıklarından birisi lepites balığıdır. Yaşam alanı Güney Amerika’nın kuzey doğusudur ve her balık sever akvaryumunda olmasını ister. Her türlü ekolojik koşula kolay uyum sağlayabilen bir balık türüdür. Daha çok sert kireçli akvaryumlarda yaşamayı sevmekte ve akvaryum sahipleri ona göre yaşam alanı oluşturmalıdır.

Sağlıklı barınabilmesi için 19 litrelik akvaryumlarda beslenmelidir. Aynı akvaryumda birlikte bulundurulacak balık türleri seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Lepites balığı ile melek balığı, xiphoprorus gibi balıklar ile bir arada olduğunda, agresif davranışlar gösterebilecektir. Lepites balığı genelde sakin, zararsız bir balık türü olarak bilinmektedir. Lepites balığı için akvaryum suyu sıcaklığı 25 °C ile 28 °C olmalıdır.

Çöpçü Balığı

Çöpçü balığını her akvaryum sahibi, iç temizliğin yapılması için bulundurmak ister. Corydoras balığının bilen adı çöpçü balığıdır. Akvaryum içerisinde, camlara yapışır ve cam yüzeyinde biriken atıkları temizlemektedir. Akvaryum temizliği için çöpçü balığı tercihini kullanmak yanlıştır. Çöpçü balığı, akvaryum dibine çöken yemleri yiyerek beslenmekte ve akvaryum suyu dengesinin korunmasını sağlamaya çalışmaktadır. Çöpçü balıkları, 7 yıl yaşayabilmektedir. Akvaryum büyüklüğüne göre çöpçü balığı sayısı belirlenebilecektir.

Sarı Prenses Balığı

En popüler akvaryum balıkları arasında yer alan sarı prenses balığı, görüntüsü ile akvaryumlara renk katmaktadır. Doğal yaşam alanı, Malavi Gölüdür. Afrika bölgesi balığı olduğu için daha çok sığ kayalık bölümleri sevmektedir. Akvaryum iç malzemelerini seçerken, sarı prenses balığı için kayalık dekor oluşturmalısınız. Sarı prenses balığı için her akvaryumda, kayalar ve mağaralar olmalıdır. Sağlıklı gelişmesi ve doğru beslenebilmesi için su sıcaklığı 25 °C olmalıdır. Akvaryum suyunun ph seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.