Evcil Marketim
Köpek Bakımı

Yavru Köpekler Kuru Mamaya Ne Zaman Başlar?

Yavru köpekler, tıpkı bebekler gibidirler. Beslenmelerinden bakımlarına özen ister. Yavru bir köpeğin beslenme kalitesi ve beslenme düzeni oldukça önemlidir. Beslenme düzeninde ya da seçiminde yapılacak yanlışlar yavru köpeklerin sağlıklarını olumsuz etkiler. Söz gelimi; bağırsak sorunları neden olabilir, ishal problemine yol açabilir. Bu gibi sağlık sorunları daha büyük hastalıklara da sebebiyet verebilir. Bununla beraber, bir yavru köpeğin sağlıklı gelişimi için de beslenme çok büyük öneme sahiptir.

Beslenme konusunda yavru köpekler kuru mamaya ne zaman başlar? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Konu hakkında bilinmesi gereken pek çok nokta var. Bununla beraber doğru bilinen yanlışlarda mevcut. Bu konulardaki bilgi kirliliği ne yazık ki can dostlarının sağlıklarını tehdit edebilmektedir. Bu nedenle öncelikle doğru bilgiler edinilmelidir.

Yavru köpeklerin cinsi, ırkı, kilosu, kaç aylık olduğu ve genel sağlık durumu da beslenme üzerinde etkilidir. Her köpeğin yukarıdaki faktörlere bağlı olarak beslenme ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle; uzman veteriner hekim muayenesi sonrası beslenmeye dair net ve doğru bilgi alınabilir. Böylece yavru köpek için hekim önerileri doğrultusunda doğru bir beslenme düzeni oluşturmak mümkün olur. Aynı zamanda mama markası tavsiyeleri alınabilir. Böylece bilinçli olarak mama seçimi yapılır.

Yavru Köpekler Kuru Mamaya Ne Zaman Başlar?
Yavru Köpekler Kuru Mamaya Ne Zaman Başlar?

Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru köpeklerin beslenmesi özen ve dikkat ister. Sindirim ve bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle, beslenmeleri bu gelişime uygun şekilde yapılmalıdır. Gelişimlerini destekleyecek şekilde besin ve gıdalar tüketmeleri sağlanmalıdır.

Yavru Köpekler Hangi Mamaları Yemelidir?

Yavru köpeklerin gelişme süreçleri sağlıklı bir yetişkin olmaları için oldukça önemli. Diğer bir deyişle; bir yavru köpek sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenirse geleceği için sağlam temeller atılmış olur. Sağlıklı beslenme içinde doğru mama seçimi yapılmalıdır. Yavru köpeklere mama seçilirken mama içeriklerine bakılmalıdır. Gelişme döneminin ihtiyaçlarına yönelik mamalar seçilmelidir. Söz gelimi; bu süreçte kalsiyum ve fosfor çok önemli bir yere sahiptir. Yavru köpeğin bunların tüketimini yapması gerekir.

Yavru Köpeklerde Beslenme Düzeni

  • Yavru köpeklerde sağlıklı beslenme için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir.
  • Yavru köpekler 6.hafta itibari ile 3. Aya kadar günde 4 öğün beslenmelidir.
  • 3.aydan 6.aya kadar günde 3 öğün beslenmesi yeterli olacaktır. Üç öğünlük düzende öğünlerin sabah, öğlen ve akşam olarak düzenlenmesi önerilir.
  • 6. aydan 12. Aya kadar ise günde bir öğün beslenmesi gerekir.
  • 12.aydan sonra günde bir öğün yemesi yeterlidir.

Bu bilgiler doğrultusunda beslenme sağlanır.

Yavru Köpekler Kuru Mama Yiyebilir Mi?

Yavru köpekler kuru mama yiyebilirler. Yavru köpeklerin kuru mama tüketmeleri için bir alıştırma dönemi gereklidir. Bunun için kuru mama üzerine bir miktar ılık su dökülebilir. Böylece kuru mama biraz yumuşayacaktır. Bu noktada önemli bir noktaya dikkat çekilmesi gerekir. Genelde ılık su yerine ılık süt tercih ediliyor. Ancak; uzman veteriner hekimler bunu kesinlikle önermezler. Bu nedenle; önerildiği gibi kuru mama yumuşatma ılık su ile yapılmalıdır.

Yavru köpeği kuru mamaya alıştırma sürecinde ikinci bir yöntemde mevcuttur. Bir iki tane kuru mama, yavru köpeğin yaş mamasına karıştırılır. Öğünlerde köpeğin kuru mamayı tüketmesi sağlanır. Böylece yavru köpek kuru mamaya alışmaya başlar.

Yavru Köpekler Kuru Mamaya Ne Zaman Başlar?
Yavru Köpekler Kuru Mamaya Ne Zaman Başlar?

Yavru Köpekler Ne Zaman Kuru Mama Yiyebilir?

Yavru köpekler anne sütüyle beslendikten sonra kuru mamayla tanışabilirler. Ancak; yavru köpeklerin dişleri tam olarak çıkmadığı için kuru mama tüketmekte zorlanırlar. Kuru mama ıslatılarak verilebilir. Yavru köpeğin diş çıkma süreci tamamlandığında yani dişleri tamamen çıktığında rahatlıkla kuru mama yiyebilir.

Yavru Köpekler için Kuru Mama Zararlı Mı?

Yavru köpek sahipleri için yavru köpekler kuru mamaya ne zaman başlar? Sorusu kadar kuru mamanın yararı ve zararı merak edilmektedir.

Öncelikle diş gelişimi tamamlanmamış yavru köpekler için kuru mama sakıncalı olabilir. Bunun için kuru mamanın ıslatılarak verilmesi önerilir. Böylece olabilecek olumsuzlukların önüne geçilir. Diğer önemli husus ise mama seçimidir. Yavru köpeğin sağlığını ve gelişimini destekleyecek özel ve kaliteli kuru mamalar seçilmelidir.

Piyasada pek çok yavru köpek kuru mama markası mevcut. Ancak; bunlardan bazıları gerekli olan besin değerine sahip. Bazı mama türleri ise besin değerleri oldukça düşük olmakla birlikte hayvan sağlığını da tehdit edebilir. Bu nedenle; markalara dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra; mamaların içerikleri hakkında da bilgi edinilmesi gerekir. Bunların dışında kuru mamalarda bir yavru köpeğin ihtiyaç duyabileceği besinler vardır. Dolayısıyla köpekler ömürleri boyunca kuru mama tüketebilirler.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edildiği sürece kuru mama tüketiminin her hangi bir sakıncası yoktur.

Yavru Köpekler Kuru Mamaya Hemen Alışır Mı?

Kuru mama, köpeklerin en sevdikleri yiyeceklerden bir tanesidir. Yavru köpekler kuru mamaya ne zaman başlar? Konusu kapsamında belirtilmelidir ki; kuru mama köpekler için vazgeçilmezdir. Elbette, yavru bir köpek için kuru mama yeni bir besindir. Dolayısıyla bu yeni besine alışma süreci olacaktır. Bu süreç hızlı bir şekilde ilerler. Yukarıda belirtilen adımlar atılarak kısa sürede bu süreç tamamlanır.

Yavru Köpeklerde Beslenmeyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpekler kuru mamaya ne zaman başlar? Konusunda önemli bir noktaya değinilmelidir. Genel olarak beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut. Yavru köpeğin sağlıklı olması ve sağlıklı gelişimi için bu oldukça önemli.

Yavru köpeklerin beslenmesi kadar uyku düzeni de oldukça önemli. Bu nedenle; o uyurken mama için uykudan uyandırılmamalıdır.

Köpeğin yemek yediği yerin değiştirilmemesi önerilir. Yani mama yeri olabildiğince sabit kalmalıdır. Mama kabının yerinin değiştirilmesi yavru köpeğin mamasını tüketmemesine yol açabilir.

Bunların yanı sıra; mama ve su kapları her gün düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Mama ve su kapları için plastik kap önerilmez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.