Evcil Marketim
Akvaryum BalıklarıAkvaryumBalık Bakımı

Neon Tetra Balığı Özellikleri Ve Bakımı

Küçük balıklardan biri olarak bilinen Neon Tetralar; renkleri, güzelliği ve sakin yapılarıyla en çok aranmakta olan akvaryum canlılarındandır. Kolombiya ve Brezilya’dan dünyaya yayılmış olan bu tatlı su balıkları üzerlerindeki parlayan şeritleriyle biliniyor. Dinlenmeye çekildikleri zaman bu parlak renk azalıyor. Küçük balıklar olmalarına rağmen hastalıklara dayanıklıdırlar. Bu da akvaryum hobisi olan kişiler için onları oldukça çekici kılıyor. Şaşırtıcı bir biçimde etobur canlılardır fakat açgözlü de oldukları için verilmekte olan her bir yemi hemen hızlıca mideye indirmeye çalışır. Peki, neon tetra balığı özellikleri ve bakımı nasıl yapılır?

Neon Tetra Balığı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Neon Tetra Balığı Genel Özellikleri Nelerdir?

Neon Tetra balığının belli başlı özellikleri vardır. Bunlar;

 • Parlak şeritleri vardır. Bu çizgiler zaman zaman kaybolabilir.
 • Sakin ve barışçıl balıklardır.
 • Sosyal canlılardır. Doğada sürü olarak yaşarlar.
 • Küçük balıklardır.
 • Çok dayanıklı canlılardır.
 • Suyun orta seviyelerinde ve yüzeye yakın yerlerde yüzerler.
 • Etçil balıklardır.
 • İyi bir bakımla 10 yıla kadar ömürleri vardır.
 • Çok hızlı ve çok sayıda ürerler.
 • Cinsiyet ayırımı yapmak zordur. Dişi Neon Tetra balıklar erkeklere göre daha iridirler ve daha yuvarlak hatlı gövdeleri vardır. Erkek Neon Tetraların ise gövdeleri incedir.
 • Dişiler bir defada yaklaşık 130 civarı yumurta bırakırlar. Yumurtadan yeni çıkan yavru Neon Tetralar 5 gün sonra yüzebilirler.

Şeklinde sıralanmaktadır.

Neon Tetra Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Neon Tetra Balığı
Neon Tetra Balığı

Neon Tetra Balığının bulundukları akvaryum sıcaklığı 22 derecenin altına asla düşmemelidir. Olacakları akvaryum, en az kırk litre olmalıdır. Neon Tetra Balıkları oldukça barışçıl canlılar oldukları için karma olan akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabilirler. Neon Tetra Balıkları, büyük ve etçil balıklar ile aynı akvaryumu hiçbir zaman paylaşmamalıdırlar. Yoksa büyük balıklara hızlıca yem olabilir. Sürüler halinde yaşamayı çok sevdikleri için en az altı tane alınmalıdırlar. Yalnız kaldıkları zaman strese girerek hastalanabilirler ve hastalıkları da ölümle sonuçlanabilir. Loş ışıktan ya da bol bitkili yaşam alanlarında olmaktan hoşlanırlar. Loş ışıkta bu parlaklıkları kaybolabilir. Saklanma, üreme ya da yumurtlama için bitkiye ihtiyaç duyarlar. İyi bakıldıkları zaman on yıla kadar yaşayabilen bu Neon Tetra balıklarının akvaryum temizliği de oldukça önemlidir. Bu balıkların doğal yaşam alanları yağmur alan nehirler olduğumdan su değişimini haftada bir suyun beşte biri olacak şeklinde yapılmalı ve suyu her daim temiz tutmalısınız.

Neon Tetra Balığı Beslenmesi

En sık şekilde Kolombiya ve Brezilya’da görülen Neon Tetra Balıkları, etçil balıklar olmalarına rağmen beslenme konusunda çok seçici değiller. Küçük balıklar olduklarından yiyebilecekleri büyüklükteki her bir şeyi yemek isterler. Neon Tetralarınızı gün içerisinde iki kez hazır ve kaliteli yemler ile besleyebilirsiniz.

Fakat etobur olmanın bir sonucu olarak da yüksek protein ihtiyaçlarını gidermek adına onlara haftada bir ya da iki kez olmak üzere camlı yem vermeniz gerekiyor. Düzenli yemleme planına sadık kalmanız durumunda Neon Tetra Balıkları adına hayati önemler taşır. Dayanıklı balıklar olsalar bile yemek konusunda ölçüsüzler ve vereceğiniz her yemi yeme eğilimdeler. Bu durumlar hayatlarını riske atabilirler.

Boyları oldukça küçük olan balıkların uzunluğu 3-4cm’ye kadar ulaşabilir ancak genellikle akvaryumcularda tutulanları 2cm dolaylarındadır. Vücutlarının en güzel olan renkli olan kısmı vücudun alt kısımlarındaki kuyruktan anüs bölgesine dek devam eden koyu kahverengi olan bölgedir.

Neon Tetra Balığı Türleri

Neon Tetra Balığı
Neon Tetra Balığı

Tetra Balıklarının pek çok türü bulunmaktadır. Tetraların alt türleri mevcuttur. Neon Tetra Balıklarının oldukça farklı renkte ve özellikler gösteren alt türlerinden bazıları;

 • Gold Neon Tetra
 • Long-Fin Neon Tetra
 • Siyah Neon Tetra
 • Green Neon Tetra
 • Diamond Head Neon Tetra

Şeklinde sıralanır.

Neon Tetra Balığı

Neon Tetra balığı türü, akvaryum balıkları arasında en tanınmış olan ve aranılan türlerden biridir. Küçük olan akvaryumların en güzel balıklarından biri şeklinde belirtilebilir. Amazon nehrinin Peru’da bulunmakta olan kısımlarında yaşamaktadırlar. Zaman zaman yüzlerce sürü halinde bu doğal ortamlarda çoğaldıkları görülüyor. Bu sebeple bu bölgelerde yaşayanlar ve çocuklar her gün pek çok balık yakalayarak bunları mahalle bakkallarına ya da balık toplayıcı kişilere satıyorlar. Bu sayede her yıl milyonlarca toplanarak diğer tüm ülkelere ihraç edilmekte olan balıklar bu yolla kolayca sağlanır. Tutulacakları akvaryum çok iyi bir şekilde bitkilerle donatılmalıdır. Kullanılacak kumun siyah olması balığın da parlak renklerinin daha belirgin biçimde göze çarpmasını sağlar.

Tetra Balığı Akvaryum Seçimi

Tetra Balığı Akvaryum Seçimi
Tetra Balığı Akvaryum Seçimi

Tetra balığı için uygun olan bir akvaryum seçmeniz onların hayatı ve sağlıklı mutlu yaşamaları için çok önemlidir. Tetra balığında akvaryum seçimi yapacakken genellikle en az kırk litre hacminde olan akvaryumlar seçilmelidir, küçük balık diye küçük olan akvaryumda bu balıkları beslememelisinizdir. Tetra balıklarının akvaryumu yüksek şekilde aydınlatılmalıdır ve akvaryumlar tercih etmemeniz gereklidir çünkü bu balıklar loş ortamları severler. Acemi dönemlerde bakımları çok daha kolay olan balık türlerini sıkça tercih etmekte fayda vardır.

Tetra Balığı Akvaryum Koşulları

Tetra balığı adın uygun olan akvaryum koşullarını sağlamanız gereklidir. Tetra balığına akvaryum koşullarında su sıcaklığını mutlaka 23 – 28 santigrat derecede tutmanız gereklidir. Aynı zamanda su 7,0 ph derecesinde bulunmalıdır. Tetra balığının yaşaması adına uygun koşulları sağlamanız gereklidir aksi hallerde sağlıklı balıklar elde etmeniz zorlaşacaktır.

İyi bakıldıkları zaman 10 seneye kadar yaşayabilen Neon Tetra balıklarının yaşadıkları akvaryumların temizliği önemlidir. Bu balıkların doğal yaşam alanları da oldukça bol yağmur alan nehirler olduğundan su değişimini haftada bir kez suyun beşte biri şeklinde yapmalıdır ve suları çok temiz tutulmalıdır. Üreme dönemlerinde Neon Tetra’yı ayrı bir tank içine almasınız. Yumurtalar atıldığındaysa etobur olan annelerden ve babalarından korumak adına yumurtaları bu tankta bırakmalısınız.

Neon Tetra Hangi Türlerle Yaşar?

Bu tür balıklar genel olarak tropikal balık türleri ile uyum içerisinde yaşayabilirler, aynı akvaryuma balık seçimi yaparken seçeceğimiz balık türleri çok büyük boyutlarda olurlarsa tetraları yutabilirler buna dikkat etmeliyiz,

lepistes türü ile iyi anlaşılar, discus akvaryumlarınında vazgeçilmez renk katan türlerindendir, akvaryumun litresi 60 litreden büyükse beta türü ilede güzel görsel bir şölen sunabilirler , Danio Zebra ırkıda boyut ve beslenme yakınlığıyla Neon tetra ile beslenebilir . Temizlik içinde çöpçü balıklarını unutmayalım .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.