Evcil Marketim
Kuş

Kuşların Türlerine Göre Kullanılması Gereken Yemler

Konu çeşitli kuş türleri olduğunda birçok kişi bu konuyu öğrenmek ya da duymak istemez. Fakat aslında oldukça önemli bir konudur. Kuşların türlerine göre kullanılması gereken yemler hakkında bilgi öğrenilmezse kuş bakma konusunda sorunlar yaşanabilir. Tüm bunların gerçekleşmemesi adına makalenin devamını okuyarak yeni bilgileri öğrenebilir, bunu çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz.

Kuşların Türlerine Göre Kullanılması Gereken Yemler
Kuşların Türlerine Göre Kullanılması Gereken Yemler

Hangi Kuş Türlerine Hangi Yemler Verilir?

Elbette sorulması gereken en önemli soru kuşların türlerine göre kullanılması gereken yemler sorusudur. Bu kuşların kendilerine has bir görünüşleri olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmesiyle bilinirler. Ayrıca yavru ve yetişkinken kullanılması gereken yemler farklılık gösterir. Yine de bakılmaları diğer hayvanlara göre bir hayli kolaydır.

Şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Muhabbet kuşu: Tozsuz ve taze yemleri tercih edebilirsiniz. %50 aspur , %50 ak darı ya da
  • %35 aspur, %35 akdarı, %25 diğer darı türleri ile olan karışımları tercih edebilirsiniz.
  • Papağan: Versele lega, Vita craft ve Gold wings gibi pareket yemlerini tercih edebilirsiniz. Her papağan türüne göre değişiklik gösterecektir.
  • İspinozlar: Finch yemi ya da tropikal finch yemi olarak geçen bu yem çeşidinde dikkat etmeniz gereken nokta internetten satın alınmasıdır. Çünkü birçok yerde doğrudan bulunmaz.

Bu ve buna benzer kuş türlerinde kullanılan yemler çeşitli kategorilere ve besleyicilik seviyelerine ayrılır. Üreticiden tavsiye istemeniz en mantıklısıdır.

Hangi Yemler En İyileridir?

Kuşların türlerine göre kullanılması gereken yemler oldukça çeşitlilik gösterebilir. Fakat belli başlı tercihler neredeyse çoğu kuş türünün beslenmesine fayda sağlar. Örneğin dal darı, son derece faydalı olduğu için haftada bir kere verilebilir. Besin değerleri; %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 yağ, %1,5 selülozdur. Diğer bir seçenek ise kuş kumudur. Bu kum kuşların hazım problemini engellemeye yarar.

Ballı ya da meyveli kraker ise zengin vitamin içeriği ile kuşların ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaya yarar. Bu kadar farklı yemlerin kuşlar için üretiliyor olması elbette hepsinin satın alınması anlamına gelmez. Öncelikle veteriner gibi teknik bilgiye sahip birinden yardım alınmalıdır.

Kuşlar İçin Yemler Hangi Besinleri İçermeli?

Kuşların türlerine göre kullanılması gereken yemler aynı zamanda çeşitli besin değerleri de içermelidir. Örneğin bir kanarya yeminin içermesi gereken besin değerleri yaklaşık Protein %11,9 yağ %4,5 karbonhidrat %50 mineral %6 olmalıdır. Besinlerin birçoğunda doğal şekilde protein, vitamin, mineral, yağ ve karbonhidrat bulunur. Bununla birlikte düşünülmesi gereken şey ise kuşlara her çeşit yemin verilmemesi gerektiğidir.

Kuşların Türlerine Göre Kullanılması Gereken Yemler
Kuşların Türlerine Göre Kullanılması Gereken Yemler

Yavru Kuşlara Farklı Yem Verilir Mi?

Yavru muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi çeşitli kuş türlerinin yavrularına farklı yemler verilmesi gerekebilir. Bunun sebebi ise yetişkin kuşlardaki vitamin, protein gibi besleyici içeriği yüksek olan enerji kaynaklarının yavrularda daha az bulunmasıdır. Örneğin yavru muhabbet kuşlarına sarı, beyaz ve kızıl darı, aspur, nijer tohumu ve ballı mama verilebilir. Bunların temin edilmesi için ise petshoplara bakılabilir. Papağana ise Psittacus, Wunder Vogel, Bonnie, Benelüx, Euro Gold gibi yüksek besin değerlerini içeren yemler verilebilir.

Kuşlar İçin Yem Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kuşlarda yem tercihi için dikkat edilmesi gereken belli başlı şeyler var. Bu noktalar gözden kaçırıldığında kuşların bakımı ve sağlığı açısından pek hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Yulaf tercihi birçok kuşun sindirimi açısından son derece önemli bir tercih olabilir. Kuşların kas ve iskelet yapısına göre yem tercihi yapılmalıdır.

Bunun anlamı lif değeri yüksek yemler kuşlar için sağlıklı bir ortam hazırlayabilir. Ayrıca muhabbet kuşu, papağan ve kanarya gibi evde bakılan birçok kuş meyveli yemleri diğer yemlere tercih eder. Bu yüzden kuşun sevdiği yemleri tüketmesine izin vermelisiniz. Bunun için Vitakraft Menü Jod Vital ballı kuş yemini, Gardenmix platini, Fizzy premium kuş yemini tercih edebilirsiniz.

En İyi Papağan Yemleri

Günümüzün en akıllı ve zeki kuşlarından biri de papağanlardır hiç şüphesiz. Öyle ki konuştuğunuz şeyleri anlaması yetmezmiş gibi konuşmaya da başlar. Bu özel papağanlar için kullanılması gereken özel yemler vardır. Bol bol taze meyve ve sebze içeren yiyecekleri tercih etmelidirler. Nar verilebilir fakat avakado asla tüketmemelidir.

Ispanak sapları, havuç, salata gibi yiyeceklerin yanında çeşitli besin değerlerini içeren yemleri de tercih etmeleri gerekir. Çeşitli tohum karışımları tüketmesi gereken bu kuş türünün normal beslenmesinin %20’sini bu karışım oluştururken geri kalanı ise taze meyve ve sebze oluşturmalıdır.

Yemler Haricinde Kuşlara Verilmemesi Gereken Besinler

Elbette yemlerde olduğu gibi günlük yiyeceklerin birçoğu da kuşlara zarar verebilir. Örneğin çok faydalı olduğunu düşündüğümüz armut, üzüm, kivi, dut, kavun, çilek, ayva, ananas gibi besinler çok tüketildiğinde kuşun kemik gelişimine zarar verebilir. Zararlı yiyecekleri şu şekilde sıralamak mümkün: çikolata ve kakaolu yiyecekler, tuzlu yiyecekler, süt, hurma, limon, greyfurt, soğan ve sarımsak, yer fıstığı, sodalı ve karbonatlı besinler. Elbette bütün bunların yanında bilinmeyen çok fazla besin var. Bu sebeplerden dolayı da veterinerden yardım almalısınız.

Kuşlara Yem Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Birçok kuş türü besin değerlerinin fazla olduğu ve aromalı yemleri tercih eder. Bu sebepten sade bir yem tercihi yapmak istemeyebilirsiniz. Genel olarak içme sularının değiştirilmesi, vitamin takviyesi, tüy bakımı gibi eksik etmemeniz gereken noktalar bir yana yem seçimi de bol vitaminli olmalı. Sindirim sistemi yavru iken hassas olduğundan çekirdeksiz yem kullanmalısınız. Bu noktada birçoğu kuru meyve tercihi yapmak istemez.

Yavru kuşlara bu konularda yetişkinlerden daha nazik davranmalısınız. Bu durum kuşlarınızın ömrünün kısalmasına, sağlığının bozulmasına ve git gide huzursuz olmasına sebebiyet verebilir. Veteriner kontrolünde sürdürmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.