Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri

Köpeklerin en önemli iç organlarından birisi karaciğerdir. Karaciğer kanın pıhtılaşması, kırmızı kan hücresi üretimi, besinlerin sindirimi, yiyeceklerin proteine dönüştürülmesi, safra üretimi ve toksinlerin atılması gibi görevleri yerine getirir. Bu görevleri yerine getiren karaciğerin görevlerini yerine getirememeye başlaması karaciğer rahatsızlığının ve ilerleyen rahatsızlıkta köpeklerde karaciğer yetmezliği sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda köpeklerin hayatlarının tehlike altına girmesini önlemek için karaciğerin iyileştirilmesi yönünde tedavilerin uygulanması gerekir.

Karaciğer yetmezliğinin zamanında tedavi edilebilmesi için yetmezliğin belirtilerinin bilinmesi ve bu belirtilerle karşılaşılması durumunda da tedavinin gerçekleşmesi gerekir.

Köpeklerdeki karaciğer yetmezliğinin en yaygın belirtileri;

 • Sarılık
 • Kusma
 • Letarji
 • Anoreksi
 • Şişmiş karın
 • Nöbetler
 • Kan pıhtılaşması sorunları

Bu belirtiler karaciğer yetmezliği de dahil pek çok rahatsızlık için belirti olarak kabul edilebilir. Bu nedenle belirtileri görenlerin köpeklerini veterinere götürerek belirtilerin sebeplerini öğrenmeleri gerekir. Belirtiler karaciğer yetmezliğine aitse vakit kaybetmeden köpekler tedavi altına alınır. Hastalığın erken teşhis edilmesi köpeklerin yaşamlarını kurtulmasını sağlar.

Köpeklerde Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri
Köpeklerde Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri

Sarılık

Köpeklerde karaciğer yetmezliği belirtilerinin en yaygın görüleni sarılıktır. Sarılık kanda bilirubin isimli bileşiğin karaciğer tarafından sindirilemediği durumlarda görülür. Sarılığın ortaya çıkmasıyla köpeğin tüy rengi ve derisi sarı tona bürünür. Sarılığın olduğu karın bölgesine, kulak içine, diş etlerine ve gözlerin beyaz bölümüne bakılarak anlaşılır. Çünkü buralar sarı renk almıştır. Bunun dışında sarılık köpeklerin idrarından da anlaşılabilir. Çünkü sarılıkla birlikte idrar koyu sarı hale bürünür. Sarılık görüldükten sonra herhangi bir önlem alınmazsa köpeğin tüyleri ve derisi daha net bir şekilde sararmaya başlar.

Kusma

Kusma köpeklerde karaciğer yetmezliğinin belirtilerinden birisidir. Karaciğer besinlerin sindirilmesi görevi vardır. Bu görevin karaciğer tarafından yerine getirilememesi kusma olayının meydana gelmesine neden olur. Karaciğer yetmezliğine bağlı kusma olaylarında kan görülme olasılığı da yüksektir.

Letarji (Uyuşukluk)

Letarji veya uyuşukluk karaciğer yetmezliği belirtileri arasında yer alır. Karaciğerinden rahatsız olan köpek uyuşuklaşır. Bu nedenle yerinden kalkmaz, hareket etmez veya tamamen tepkisiz hale gelebilir. Karaciğerde zararlı asidin belirmesi köpeğin hareketlerinin zorlaşmasın neden olabilir.

Anoreksi (İştahsızlık)

Karaciğer yetmezliği için aranacak belirtiler arasında anoreksi veya iştahsızlık görülebilir. İştahsızlık sorunu yaşayan köpekler yemek yemek istemez veya yemeğini yese bile kusarak yemeği reddeder. Buna bağlı olarak köpeklerde kilo kaybı yaşanabilir. İştahsızlık belirtisi ile karşılaşıldığında köpeklere farklı mama veya ek gıdaların verilerek iştahsızlığın ortadan kalkması sağlanabilir. Ancak iştahsızlığın günlerce devam etmesi durumunda karaciğer yetmezliğinden şüphe edilebilir. Bu şüphe üzerine veterinere gidilerek bu rahatsızlığın olup olmadığına dair tetkikler yapılır.

Şişmiş Karın

Karaciğer yetmezliğinde karında sıvı veya diğer ismiyle asit birikimi görülür. Bu asit karnın şişmesine neden olur. Sıvı birikimiyle kocaman karna sahip olan köpekler rahat hareket edemezler hatta zaman içerisinde nefes alıp vermekte zorlanmaya başlarlar. Köpeklerin bu sorundan kurtulabilmesi için veteriner kontrolünde sıvının karından boşaltılması için çalışmak gerekir. Ancak şişmiş karın her zaman köpeklerde karaciğer yetmezliğinin belirtisi değildir. Diyabet, obezite ve yüksek tansiyon da şişmiş karna sebep olabilir.

Nöbetler

Köpeklerin vücutlarında bulunan zararlı toksinleri karaciğer sayesinde dışarı atılamaz hale gelebilir. Bu durumda toksinlerden kaynaklı olarak beyin hasarı meydana gelir ve bu hasar köpeklerde nöbetlerin yaşanmasına neden olabilir. Zararlı toksinlerin vücuttan atılamaması karaciğer yetmezliğinin nedenlerinden birisi olduğu için sürekli olarak yaşanmaya başlayan nöbetler yetmezliğin belirtisi olarak kabul edilebilir.

Kan Pıhtılaşması Sorunları

Karaciğerin kanın pıhtılaşmasını sağlama görevi vardır. Karaciğerde yetmezliğin ortaya çıkması kanın pıhtılaşmamasına ve bu nedenle yaşanan kanamaların uzun süreli olmasına neden olur. Köpekte yaralanmaya bağlı olan kanamaların uzun süre geçmemesi kanın pıhtılaşmadığını ve dolayısıyla karaciğerin görevini yerine getiremediğini gösterir. Bu da köpeklerde karaciğer yetmezliği geliştiğini gösterir.

Karaciğer Yetmezliğinin Nedenleri

Kanın pıhtılaşması, kan hücrelerinin oluşumu ve besinlerin sindirimi gibi sayısız görevi olan karaciğerde görülen yetmezliğin birden fazla sebebi bulunur. Bu sebeplerin bilinmesi köpek sahiplerin karaciğer yetmezliğinin gelişmesini önlemelerini sağlayabilir.

Köpeklerde görülen karaciğer yetmezliğinin nedenleri şöyledir;

 • Karaciğer veya diğer kanserler
 • Zararlı toksin ve zehirler
 • Virüs, parazit ve diğer bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar
 • Kan pıhtıları
 • Karaciğer yağlanması
 • Kan damarlarında görülen bozukluklar
 • Zehirlenme olayları
 • Yaşanan travmalar
 • Antibiyotik ilaçların fazla kullanılması
 • Obezite rahatsızlığı
 • Şeker hastalığı
 • Beslenme yetersizliği

Karaciğer yetmezliği bu nedenlerden ortaya çıkabileceği gibi yaşanan kazalar sebebiyle de karaciğerin hasar görmesiyle ortaya çıkabilir. Ayrıca köpeklerde karaciğer yetmezliğinin nedeni genetik yatkınlık ta olabilir. Bu sebeple köpeğe sahip olan kişilerin köpeklerinin hayatlarını kurtarabilmeleri için karaciğer yetmezliğine neden olan faktörlerin ortaya çıkmaması için çaba harcamaları gerekir.

Köpeklerde Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri
Köpeklerde Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri

Karaciğer Yetmezliğinin Teşhisi

Köpeklerde görülen karaciğer yetmezliğinin teşhis edilmesi mümkündür. Teşhis için başvurulabilecek en yetkili kişi veterinerdir. Yaşanan şikayetler sebebiyle köpeğin veterinere götürülmesi yapılan tetkikler sayesinde karaciğer yetmezliğinin teşhisini sağlar. Veteriner teşhis için önce köpeği fiziki olarak muayene eder. Sonrasında köpeğe kan testi, idrar testi ve ultrasonla görüntüleme yapar. Fiziki muayene ve yapılan testlerin sonuçları sorunun köpeklerde karaciğer yetmezliği olup olmadığını ortaya koyar.

Karaciğer Yetmezliğinin Tedavisi

Köpeklerde karaciğer yetmezliğinin tedavisinde veteriner ve köpek sahipleri birlikte çalışır. Köpeklerin sahiplerinin veterinerin verdiği talimatlara harfiyen uymaları dostlarını kurtarmalarını sağlayabilir. Karaciğer yetmezliğinin tedavi edilmesi için antibiyotik ilaçlardan yararlanılır. Ayrıca kilo kaybı veya iştahsızlık gibi sorunların ortadan kalkması için vitamin takviyesi uygulanır. Bunun dışında serum tedavisi uygulanabilir. Serum tedavisinin tercih edilmesi durumunda köpek klinikte yatırılır ve serumla beslenmesi sağlanır.

Karın şişmesi gibi belirtiler varsa karnın içinde biriken zararlı sıvının boşaltılması için çalışmalar yapılır. Karaciğer yetmezliğine bağlı olarak kan basıncının düşmesi ve kan pıhtılaşma sorunlarının görülmesi durumunda sorunların ortadan kaldırılması için çalışılır. Köpekler nöbet geçiriyorsa nöbet geçirmeleri önlenmeye çalışılır. Bunlara ek olarak köpeklerin kilo problemi varsa diyet uygulanabilir. Karaciğer yetmezliğine karşı uygulanan tüm tedavilerin başarısız olması veya tedavinin uygulanamaması gibi durumlarda köpeklere operasyon yapılır ve hasar onarılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.