Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Davranış Problemleri

Köpeklerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi çeşitli davranış problemleri gözlemlenmektedir. Bu davranış problemleri genellikle köpeklerin yaşamış oldukları travmalardan kaynaklı olmaktadır. Örneğin köpeğin sahibinden görmüş olduğu fiziksel ve psikolojik şiddet bu travmalara örnek gösterilmektedir. Genellikle şiddet görmüş olan köpekler depresyon ve kontrolsüzlük gibi davranış problemleri gözlemlenmektedir. Köpeklerde davranış problemleri daha farklı şekilde de gözlemlenebilmektedir.

Köpeklerde Davranış Problemleri
Köpeklerde Davranış Problemleri

Köpeklerde En Sık Görülen Davranış Problemleri Nelerdir?

Köpeklerin yaşamış oldukları psikolojik sorunlar genellikle davranış problemlerine yol açmaktadır. Köpeklerin çevreleriyle ilişkilerinin bozulmasına sebep olan bu problemlerin en sık olarak görülenleri de mevcuttur. Psikolojik sorunlar yaşayan köpeklerde sık görülen davranış problemleri, hayvan uzmanları tarafından belirtilmektedir.

En sık olarak görülen köpeklerde davranış problemleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çok sık bir şekilde havlama.
 • Tuvalet tutamama ve hatalı yerlere tuvalet ihtiyacını giderme.
 • İnsanlara çok sık bir şekilde saldırganlık.
 • Bitkilere, diğer hayvanlara ve nesnelere saldırma.
 • Bulunduğu ortamı dağıtma ve ortamda bulunan nesneleri parçalama.
 • Kendi vücudunda yaralar oluşturma.
 • Her şeyden korkma ve çeşitli fobiler edinme.
 • Uygunsuz bir şekilde cinsel davranışlarda bulunma.
 • Kendisine ait ya da başka dışkıları yemek.
 • Beslenmesinin bozulması ve düzensiz yemek yemeye başlaması.
 • Aşırı derecede kontrolsüz hareket etme.
 • Düzensiz bir şekilde uyumaya başlaması.

Köpeklerde oldukça sık bir şekilde görülen davranış problemleri bu şekilde sıralanmaktadır. Bu şekilde problem yaşayan köpekler için çeşitli psikolojik tedaviler mevcut olmaktadır. En doğru şekilde tedavi olan köpekler, kısa süre içerisinde düzelmeye başlamaktadır.

Köpeklerde Davranış Problemleri Neden Olur?

Evinde köpek besleyen ve davranış problemlerini gözlemleyen köpek sahipleri, köpeklerinin neden davranış problemi yaşadığını merak etmektedir. Genellikle köpeklerde davranış problemleri çevresel ve medikal sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. İki farklı şekilde ortaya çıkan köpeklerde davranış problemleri köpeklerin yaşamış olduğu psikolojik sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Köpeklerin çevresinden görmüş oldukları psikolojik etkiler, köpeklerde aşırı derecede davranış bozukluğuna neden olur. Çevresine ya da kendisine zarar vermeye başlayan köpekler, psikolojik olarak düşüşe geçmektedir. Bu da davranışlarında bozukluklara sebep olmaktadır. Bir köpeğin davranışında meydana gelen problemlerin ve bozuklukların en temelinde ise köpek sahibi yatmaktadır.

Köpek sahibi, beslemiş olduğu köpeğine psikolojik veya fiziksel bir şiddet uyguladıysa, bu olay köpekte davranış problemi doğuracaktır. Köpeğin eski haline gelmesi içinde çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

Köpeklerde Davranış Bozukluğun Sıklığı

Köpeğin psikolojik ve fizyolojik sağlığını etkilemekte olan davranış bozuklukları ve problemleri, tüm dünya çapının %80’inde gözlemlenmektedir. Köpeklerin eve getirildiklerinden 6 ay sonra barınağa verilmesi ya da sokağa atılmasının temel neden köpeklerde bulunan davranış problemleridir.

Genel olarak insanlar besledikleri köpekleri insan gibi görmeye başlarlar ve onlara insan muamelesi yaparlar. Köpekleri kendilerini tedavi etmeye bırakan insanlar, içinden çıkılamaz bir hale getirirler. Oysa bir köpeğin tedavisi, insanlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Köpeklerde Davranış Problemleri
Köpeklerde Davranış Problemleri

Davranış Problemi Düzelir Mi?

Köpeğin davranışında problemlere yol açan etken doğru bir psikolojik muayene ile tespit edilmektedir. Bu tespit işleminin hemen ardından ise köpeğin travmasına göre tedavi uygulanmaya başlar. Bu tedavi ile köpeğin davranışları normale dönerek, tüm problemler ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Kısacası bir köpekte meydana gelen davranış bozukluğunu çözecek kişi insanlardır. Düzgün ve doğru bir muayene ile köpeğin tüm davranış problemleri ortadan kısa süre içerisinde kaldırılabilmektedir. Davranış problemi yaşayan bir köpeğin sokağa atılması veya barınağa verilmesi, o köpeğin daha çok psikolojik sorun yaşamasına sebep olmaktadır.

Köpeklerin Arabaları Kovalaması Davranış Bozukluğudur

Sokakta yaşayan köpekler genellikle arabaları, bisikletleri ve motorları sürekli olarak kovalamaktadırlar. Hatta bazen insanları bile kovalamaktadırlar. Bu davranış bozukluğunun altında yatan en temel neden, köpeğin küçük yaşlarda kovaladığı nesnelerden zarar görmesinden kaynaklı olmaktadır. Örneğin daha küçük yaşta annesini trafik kazası sonucu kaybetmiş olan bir köpek, ilerleyen zamanlarda tekerlekli araçlara saldırmaya başlar. Çünkü o araçların kendisine zarar vereceğini düşünür ve otomatik olarak savunmaya geçer.

Pozitif Eğitim İle Davranış Problemleri Düzeltme

Pozitif eğitimler, davranış problemi gösteren tüm köpeklerin düzelmesine ve psikolojik olarak kendilerini güvende hissetmelerine neden olmaktadır. Örneğin 3 aylık ya da 5 aylık köpeklerde davranış problemi görülüyor ise kesinlikle pozitif eğitim verilmelidir. Pozitif eğitim sayesinde köpeklerin karakterleri en doğru şekilde yerine oturmaya başlar. Bu eğitim sayesinde köpekler kendileri daha iyi tanır ve psikolojik olarak çok rahat hissederler.

Rehabilitasyon İle Davranış Problemleri Düzeltme

Yaşı büyük olan köpeklerde çoğu zaman davranış problemleri gözlemlenebilmektedir. Bunun sebebi küçük yaşta davranış bozukluğu gösterirken, pozitif eğitime verilmemesidir. Kısacası köpeğin karakteri tam bir şekilde yerine oturmuyor. Bu da köpeklerde, davranış problemlerine neden oluyor ve daha saldırgan bir hale getiriyor.

1 yaşından büyük olan köpeklerin davranış problemleri, rehabilitasyon ile düzene sokulmaktadır. Rehabilitasyon eğitimi ile köpekler itaat eğitimi alırlar ve başka köpekler ile kaynaşmaları sağlanır. Diğer köpekler ile kaynaşarak ve itaat eğitimi alarak tüm davranış bozuklukları ortadan rahat bir şekilde kaldırılmaktadır.

Davranış Problemi Tekrar Görülür Mü?

Davranış problemi, köpeğin psikolojisine bağlı olarak ortaya çıkan bir çeşit olumsuz unsurdur. Küçük yaşlarda ya da büyük yaşlarda davranış problemi yaşamış ve tedavi olmuş olan köpeklerde tekrardan davranış bozukluğu görülmesi mümkündür. Tedavi olmuş olan köpeğin psikolojik şiddete maruz kalması, tekrardan davranış problemlerini doğurmaktadır. Ancak bu davranış problemi geçici olmaktadır.

Köpeğe düzgün bir şekilde yaklaşılması ve onunla en iyi şekilde anlaşılmaya çalışılması, bu köpeğin davranış problemini düzene sokacaktır. Köpek sahiplerinin davranış problemi yaşayan köpeklerine oldukça hassas bir şekilde yaklaşması gerekmektedir. Davranış problemi yaşayan tüm köpeklerin sokağa atılması veya hayvan barınağına verilmesi, o köpeklerin daha fazla davranış problemi yaşamasına neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.