Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedilerin doğduktan sonra korunmalarını sağlayan antikorlar anne sütünden gelir. Anne sütü yeni doğan kedinin yaklaşık 45 gün gibi bir süre sonuna kadar korunmasına yetecek durumdadır. Bu süreden sonra kedinizin düzenli bir takvime bağlı kalarak aşılanması önerilir. Veterineriniz ile birlikte oluşturacağınız takvime göre aşıların eksiksiz tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Bazı kedi sahipleri kedilerinin evden bile çıkmadığını düşünerek aşı konusunda çekimser kalabilir. Ama aşıların amacı hem kedinizin bazı önemli hastalıklara karşı antikor geliştirmesini sağlamak hem de etrafındaki insanları güvenceye almaktır.

Aniden tırmalama veya ısırma ile karşı karşıya kaldığınızda kediniz için bu durum sadece sizinle oyun oynama istediğinden ileri gelse de zarar oluşturabilir. Bunu yaptığı kişinin bir yabancı olması durumunda ise sağlık kuruluşu ilk olarak aşılarının tamamlandığını kanıtlamanızı isteyecektir. Aşıları uygulayan veteriner hekimin verdiği çizelge bunun için yeterlidir. Kedilerde aşı durumu sadece bu yönüyle de sınırlı değildir.

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?
Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedilerden Hastalık Bulaşması

Kedilerden hastalık bulaşması hem insanlar hem de diğer kediler olarak iki farklı açıdan ele alınmalıdır. Kedilerin yakalandıkları bazı hastalıklar kediler arasında bulaşıcılık riski çok yüksek olan hastalıklardır. Bunun için de oldukça dikkatli olunması gerekir. Bulaşıcılık riskinin fazla olmasının yanında ölüm oranı yüksek olan tabloların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Bunun için kedinizin ve diğer hayvanların sağlığı için kedilerde aşı yapılmamasının sonucunu tecrübe edinmekten kaçınmalısınız.

İnsanlara Zararı Olur Mu?

İkinci seçenek de kedilerden insanlara bulaşan hastalıklardır. Bu durum hem kediler hem de insanlar için oldukça sıkıntılı zamanların yaşanmasına neden olur. İnsanlara aynı hastalığın bulaşmasının yanında bazı hastalıkların tetiklenmesini de beraberinde getirebilir. Virüs ve mikroorganizmaların insan bedenine zarar vermesi kedilerden gelen hastalıklar nedeniyle olabilir.

Bunun için enfekte olmuş bir kedinin insan sağlığı için de olumsuz bir etmen olabileceği gözden kaçırılmamalıdır. Kedinin hayatını ve yaşam standardını düşüren, ölüme kadar gidebilen tabloların ortaya çıkmasını istemeyenlerin veteriner gözetimi ve bilgisi dahilinde aşı programlarına uyması beklenir. Kedinizin hastalanması ve sağlığını kaybetmesi de olasılıklar arasında olacağından aşı konusu üzerinde önemle durulmalıdır.

Aşının Koruduğu Hastalıklar

Merak edilen kedilerde aşı ve koruduğu hastalıklar bilgisinin temelde daha detaylıca bilinmesi kedi sahipleri ve severleri açısından önemlidir. Bu hastalıkların ne kadar ciddi olduğunu fark ettiklerinde aşılamanın ne kadar gerekli olduğunu da anlamaları mümkün olur. Aşılamanın mümkün olduğunca doğumdan kısa süre sonra başlanması önerilir. Ama bu zaman dilimi kaçtıysa yine de geç kalınmış sayılmaz.

Aşı ile önlem alabileceğiniz olası hastalıklar:

  • Gençlik hastalığı viral ve kediden kediye bulaşan önemli, ölümcül bir hastalıktır,
  • Kedi nezlesi adı verilen ve üst solunumu etkileyen hastalık dokunmayla bile geçebileceğinden aşı ile önlem alınmalıdır,
  • Kedi lösemisi adı verilen hastalık içinde ölüm oranı çok yüksek olduğundan aşı yapılması gerekir,
  • Kuduz hastalığına karşı her hayvan için olduğu gibi kediniz için de aşı uygulaması zorunludur.

Bu hastalıklar kediden kediye veya insana bulaşan, ölümle sonuçlanma oranı %85’e ulaşabilen hastalıklardır. Bundan dolayı karma aşılarla önlem almak birçok açıdan koruma sağlar.

Hangi Aşılar Yapılır?

Kedinizi bahsedilen olumsuz hastalık tablolarına karşı korumak için aşı yaptırmaya karar vermek en doğrusu olacaktır. Yasal olarak sorumluluklarınız olduğunu da unutmamalısınız.

Kedilerde aşı denilince akla gelen bazı aşı türleri vardır:

  • Kedilerin parazitlere karşı korunması için iç parazit aşısı,
  • Gerekli olması durumunda dış parazit aşısı,
  • Bahsedilen hastalıklara karşı karma aşılar,
  • Kedi lösemisini engellemek için kedi lösemisi aşısı,
  • Kuduz aşısı şeklinde sıralamak mümkündür.

Bunların düzenli şekilde yapılması önemlidir. Aynı zamanda bazılarını evde kendiniz bile yapabileceğinizden son derece kolay olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Aşı Yaptırılmamasının Sonuçları

Oldukça önemli ve koruyuculuk sağlayan aşılar konusunda hala kafa karışıklığı yaşayan hayvan severlerin aklına takılan bu kararın sonuçları olacaktır. Kedinizin sayısız hastalığa, parazite ve lösemiye bile açık hale gelmesini istemeniz demektir. Evden bile çıkmadığını düşündüğünüz kediye hastalığı kedinin sahibi bile getirebilir. Parazit hastalıkları genelde sadece farklı bir kediyi sevmekle bile bulaşabilir. Hastalığın ne zaman ve kimden geleceği belli olmayacağı gibi sonuçlarını tahmin etmek de zordur. Ölüme kadar gidebileceği gibi ağır sonuçlar doğurması olasılığını da değerlendirmeler arasına eklemek gerekir.

Yaşam Kalitesinin Düşmesi

Bazı insanlar sokaklarda yaşayan ve aşıları bile olmayan kedileri gördüklerinde bile aşı fikrinin maliyet olduğunu düşünebilir. Kedinizin aşı yapılmaması halinde öleceğini veya kötü bir durumla karşı karşıya gelebileceğini düşünmek tamamen karamsarlık olur. Ama olası hastalıklara karşı kedinizi korumaya almak yaşam kalitesini artırmanız anlamına gelecektir. Hastalanması halinde vereceğiniz tedavi masraflarının yanında kedinizin çekeceği sıkıntıları da hesaba katmak önemlidir. Yaşam standardının düşmemesi için aşılarla alakalı bir veterinerden bilgi almalısınız.

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?
Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Aşı Yapılırken Kediniz

Aşıların uygulanması için kedinizin yavru olması daha etkili sonuç alınmasında önemlidir. Ama yine de geç kalınmış sayılmaz. Aşı yaptırmak için kedinizi veterinere götürdüğünüzde kedinizin normal vücut sıcaklığında olduğuna emin olmalısınız. Kedilerin normal sıcaklık değerleri 39 dereceye kadar normal kabul edilir. Aşının diğer canlılarda olduğu gibi ateşli iken vurulmaması önemlidir.

Aşıdan Sonra

Yapılan aşıdan sonra ateş, ishal veya halsizlik gibi olası yan etkiler ile karşılaşılabilir. Bunlar korkulacak seviyede olmadığında aşının olası etkileridir. Veterinerin önerilerine dikkat ederek aşıdan sonraki birkaç günü dikkatli ve mümkün olduğunca kedinizi kontrol ederek geçirmelisiniz. Ardından kedinizin daha sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Zorunlu olmamakla birlikte sağlıklı olmasını ve bu şekilde kalmasını istediğiniz hayvanınız için uygulanması uygulanmamasından daha iyidir. Maliyet olarak da yüksek bütçeler ayrılmasını gerektirmeyecek düzeyde ekonomik sayılan işlemlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.