Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

İnsanlara arkadaş olması sebebiyle sahiplenilen kedilerin yakalanabileceği onlarca hastalık vardır. Bu hastalıklar arasında karaciğer yetmezliği de bulunur. Kediler için ölümcül olabilecek özelliğe sahip olan karaciğer yetmezliğinin vakit kaybetmenden tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda insanların kedilerindeki rahatsızlığın karaciğer yetmezliği olduğunu anlayabilmesi gerekir. Peki, kedilerde karaciğer yetmezliği nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

Kedilerde Görülen Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Kedilerde bulunan karaciğer organı vitaminler ile minerallerin üretilmesini ve depolanmasını sağlayan bir organdır. Ayrıca karaciğer kanda yer alan zararlı toksinlerin vücuttan atılması görevini üstlenir. Bunun dışında vücuda enerji sağlayacak protein ve glikozun üretimini gerçekleştirir. Besinlerin sindirilmesi, besinlerin emilimi, bakterilerin yok edilmesi ve vücudun enfeksiyonlara karşı direnç göstermesini sağlamak gibi görevleri vardır.

Birden fazla görevi olan karaciğer zaman içerisinde görevlerini yerine getiremez hale gelir. Bu durumda da ortaya karaciğer yetmezliği rahatsızlığı çıkar. Kediler için tehlikeli rahatsızlıklar arasında bulunan karaciğer yetmezliğinin ölümcül sonuçlar doğurmaması için zamanında tedavi edilmesi gerekir.

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri
Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde karaciğer yetmezliği belirtileri kedi sahiplerinin araştırdıkları konular arasında yer alır. Tehlikeli hastalıklar arasında bulunan karaciğer yetmezliğine karşı kedi sahipleri önlem alarak dostlarının daha uzun süreli yanlarında kalmasını sağlamak isterler. Ayrıca kedilerinde birtakım semptomlar gördüklerinde de bulunun karaciğer yetmezliği belirtisi olup olmadığını bilmek isterler.

Kedilerde karaciğer yetmezliğinin en yaygın belirtileri şunlardır;

  • İştahsızlık
  • Kusma
  • Kilo kaybı
  • Halsizlik
  • Salya artışı
  • Sarılık
  • İshal
  • Sinirlilik
  • Karın şişmesi

Kedilerde bu belirtilerin birisinin veya birkaçının görülmesi ciddi bir durumun ortada olduğunu gösterir. Bu nedenle kedilerinde bu belirtilere rastlayan kişilerin vakit kaybetmeden kedilerini veterinere götürerek hastalığın teşhis edilmesini sağlamaları gerekir.

İştahsızlık

Kedilerde karaciğer yetmezliğinin en önemli belirtileri arasında iştahsızlık problemi yer alır. İştahı yerinde olan ve yemeğini zamanında yiyen bir kedi birden yemeğini yememeye veya beğenmemeye başlamışsa bunun sebebinin araştırılması gerekir. İştahsızlığın devam edip etmeyeceği kedinin sahibi tarafından birkaç gün gözlenir. Problemin mama değişimi veya diğer yöntemlere rağmen geçmediği durumlarda kedinin mutlaka veterinere götürülerek iştahsız olmasının neden kaynaklandığının araştırılması gerekir. Bu araştırmalar sayesinde karaciğer yetmezliği varsa erken teşhisle kedinin hayatının kurtulması sağlanabilir.

Kusma

Kedilerde yaşanan kusma pek çok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu belirtiler tehlikeli olmayan rahatsızlıklara ait belirtiler olabileceği gibi karaciğer yetmezliğinin de belirtisi olabilir. Bakımını üstlendiği kedisi kusan kişiler kedinin kusma sebebini öğrenmeye çalışmalıdır. Kusmanın uzun süreli olarak devam etmesi durumunda sorunun ciddi olduğunu anlayabilirler. Bu durumda veteriner çağırabilir veya vakit kaybetmeden kedileri en yakında bulunan veterinere götürerek muayene edilmesini sağlayabilirler.

Sarılık

İnsanlar tarafından beslenen kedilerde karaciğer yetmezliği sarılık semptomuna da sahiptir. Kedilerin gözlerinde ve tenlerinde gözle görülür şekilde ortaya çıkan sarılık bir problemin olduğunun işaretidir. Sarılığın günlerce devam etmesi durumunda neden kaynaklandığının araştırılması gerekir. Böylelikle eğer sebep karaciğer kaynaklı ise tedaviye başlanabilir. Sarılığın sebebi başka ise onun tedavisi gerçekleştirilebilir. Kedi sahiplerinin sarılık semptomunun karaciğer yetmezliğinin en önemli belirtisi olduğunu da bilmeleri gerekir.

Sinirlilik

Kediler genellikle sakin olan hayvanlardır. Ancak birden sinirlilik göstermeye başlamaları, sahiplerine veya çevrelerine sinir kaynaklı zarar vermeleri onların ciddi bir probleminin olduğunu ortaya koyabilir. Sinirlilik gelip geçici bir durum olduğundan sinirlenen kedinin sinirli kalma süresi, sinirliliğin tekrar etmesi ve şiddeti kedi sahipleri tarafından takip edilmelidir. Sinirliliğin günlerce geçmemesi ve artış göstererek devam etmesi durumunda mutlaka nedenin ne olduğu öğrenilmelidir. Bu sayede sebep karaciğerse zaman kaybetmeden öğrenilmiş olur ve kedi ilaç veya serum tedavisiyle sorunundan kurtulabilir.

Karın Şişmesi

Kedilerde karaciğer yetmezliğinin ilerlediğini gösteren belirti ise karın şişmesidir. Karaciğerin zararlı toksinleri dışarıya atamamasına bağlı olarak karında şişme görülür. Bu durumda hemen kedi veterinere götürülür ve karında toplanan sıvının boşaltılması için tedavi başlar. Sıvının boşaltılmasıyla kedinin yaşam kalitesi artarken karaciğerin eski fonksiyonunu kazanabilmesi adına gerekli tedaviler yapılır. Rahatsızlığın ilerlediğinin tespit edilmesi durumunda ise karaciğer operasyonu gerçekleştirilir.

Kedilerde Karaciğer Yetmezliğine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

İştahsızlık, kusma, ishal, kilo kaybı ve pek çok belirtiyle ortaya çıkan karaciğer yetmezliğine neden olan bazı faktörler vardır. Bu faktörlerin varlığı karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine dolayısıyla da yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Karaciğer yetmezliğine neden olan faktörler şunlardır; zehirlenme, travma, ilaç kullanımı, yaralanma, yaşlılık, stres, beslenme yetersizliği, obezite, diyabet, bulaşıcı hastalıklar, kimyasal faktörler ve genetik yatkınlıktır. Bu rahatsızlıklar yaşayan kedilerde karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkabileceği sahipleri tarafından bilinmeli ve belirtiler takip edilerek erken tedaviye başlanması sağlanmalıdır.

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri
Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde Karaciğer Yetmezliğinin Tedavisi Nedir?

Kedilerde karaciğer yetmezliği tedavisine başlanabilmesi için öncelik veteriner tarafından karaciğer yetmezliğinin bulunduğuna dair tanının koyulması gerekir. Bunun için semptomlar görülen kedinin vakit kaybı yaşanmadan veterinere götürülerek gerekli testlerin yapılması sağlanmalıdır. Veterinerin muayene ve test yapması sonrasında tanı koyulursa tedavi başlar. Ayrıca bu hastalığın neden kaynaklandığı da araştırılarak tedavi takvimi belirlenir.

Karaciğer yetmezliği için ilk olarak antibiyotik ilaç ve vitamin tedavisi uygulanır. Bu tedavi sayesinde karaciğerde ortaya çıkan hasarın giderilmesi ve karaciğerin işlevini yeniden yapmaya başlaması sağlanır. Karaciğerde su toplanması durumu varsa sıvının sağaltılması işlemi gerçekleştirilir. Serum tedavisine ihtiyaç duyulursa kedinin ağızdan beslenmemesi sağlanır ve serum takviyesiyle hasar giderilmeye çalışılır.

Ayrıca obezite gibi sorunlar varsa kediye diyet uygulanır. Operasyon dışındaki tedavilerin süreci kedinin cinsine, yaşına, hastalığın ilerleme durumuna ve hastalığın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. İlaç, serum ve vitamin tedavilerinin işe yaramayacağı durumlarda ise operasyona karar verilir. Operasyon geçiren kedilerin kurtulma ihtimali oldukça zayıftır. Bu nedenle karaciğer yetmezliğinin semptomlarına rastlandığında hemen veteriner kontrolü ve tedavi aşamasına geçilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.