Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Meme Tümörleri Hakkında

Kedilerde karın çizgisinin iki tarafında meme bezleri bulunur. Meme bezleri hamilelik sonrası süt salgılanmasına yardımcı olur. Meme bezlerini besleyen damarlar vardır. Meme bezleri tümöre karşı duyarlıdır. Bu yüzden kedi ve köpeklerde çok fazla meme tümörleri meydana gelir. Meme tümörlerine dişi cinsiyet hormonlarının etkili olduğu düşünülüyor. Meme tümörü meme dokusunu hedef alır ve meme dokusunda kontrolsüz biçimde yayılım gösterir.

Kötü huylu tümörler tehlikelidir. İyi huylu olanlar ise kolay tedavi edilir ve hayvanı çok rahatsız etmez. Tümör bazen tek bir meme lobunda bazen ise bütün meme lobunda olabilir. Bütün memeyi ele geçiren tümörlerin en kısa zaman içinde tedavi edilmesi gerekir. Aksi taktirde hayvanda bazı olumsuz sonuçlar doğurur. Kedi dostlarımız için kedilerde meme tümörleri hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekir.

Kedilerde Meme Tümörleri Hakkında
Kedilerde Meme Tümörleri Hakkında

Kedilerde Meme Tümörü Neden Olur?

Meme tümörüne neden olan bazı unsurlar bulunur. Peki, kedilerde meme tümörüne neden olan unsurlar nelerdir?

Meme tümörüne neden olan unsurlar şunlardır:

 • Kedide görülen vitamin ve mineral eksikliği
 • Hijyenik olmayan çevre koşulları
 • Yetersiz beslenme
 • Aşırı ve düzensiz beslenme
 • Irk faktörü
 • Genetik unsurlar
 • Bilinçsiz verilen ilaçlar ve yapılan aşılar
 • Hormonlarda bozukluk
 • Yumurtalık kistleri
 • Endokrin hastalıklar
 • Doğum kontrol tabletleri
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Dişi cinsiyet hormonları

Bu gibi faktörler kedilerde meme tümörüne neden olan bazı faktörlerdir. Bu faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Düzenli beslenme ve sık veteriner kontrolü hastalığı erken dönemde fark etmek için önemlidir.

Kedilerde Meme Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Kedide meme tümörü mevcutsa kısa zaman içinde bazı klinik belirtiler boy gösterir. Kedinin beslenme düzeni değişir. İştahsızlık başlar. Buna bağlı olarak yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler beraberinde gelir. Bu süreçte kedinin meme dokusu daha hassastır. Meme dokusunda ağrı ve acı hissedilir. Kediler bu ağrıyı ve acıyı garip sesler çıkartarak dile getirir. Ayrıca meme dokusunda gözle görülür bir şişlik ve sert kitle tespit edilir. İlerleyen vakalarda meme uçlarında iltihaplar görülür. İltihapların içi sıvı ile doludur.

Meme uçları kanar ve meme ucu renginde de değişiklikler görülür. Tümörün akciğere yayılması sonucu ise kedide öksürük başlar. Göğüs kafesinde ağrı, nefes almada zorlanma görülür. Meme dokusu hassas ve kızarık olduğu için kapanmayan yaralar görülebilir. Meme dokusundaki ısı artışı da tümör belirtileri arasında yerini alır. Elle muayene esnasında sert kitlelere rastlanır. İyi huylu olanlar genellikle daha ovaldir. Fakat kötü huylu olanların şekli belirsizdir. Kötü huylu olanlar normalden daha büyük ve sağlık açısından tehlikelidir.

Kedileri Meme Tümöründen Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Kedilerin meme tümörüne yakalanma oranını bazı basit yöntemler ile en aza indirmek mümkündür.

Kedileri koruma yolları şunlardır:

 • Kedinizi düzenli ve dengeli şekilde besleyin. Ev yemeklerinden uzak tutun.
 • Kedi mamalarını seçerken vitamin ve mineral değerini göz önünde bulundurun.
 • Kedinizi kısırlaştırın. Erken dönemde yapılan kısırlaştırma işlemi meme tümörüne yakalanma riskini ortadan kaldırır.
 • Hayvanın meme muayenesini aksatmayın. Düzenli olarak meme dokusunu kontrol edin ve yumurtalık kistlerine karşı erkenden önlem almak için veterinere danışın.
 • Küçük meme yapısına sahip kedi ırklarında diğer ırklara oranla meme tümörü daha sık görülür. Büyük memeli ırklara sahip evcil hayvan seçmeye özen gösterin.
 • Kedinin kulübesini düzenli olarak temizleyin. Çevre koşullarının hijyenik olmasına özen gösterin.
 • Doğum kontrol tabletlerini veterinere danışmadan kullanmayın. Bilinçsiz kullanılan tabletlerin yan etkisi olarak meme tümörleri görülür.

Kedinizi meme tümöründen korumak için bunlara dikkat edin. Meme tümörüne karşı bilgili olmak ve önlem almak hayvanın daha uzun yaşamasını sağlar.

Kedilerde Meme Tümörleri Hakkında
Kedilerde Meme Tümörleri Hakkında

Kedilerde Meme Tümörü Teşhisi

Memede ki sert lezyonlar ve şişlikler fiziksel muayene sırasında fark edilir. Bu oluşumlar genellikle meme dokusu ve çevresinde görülür. Meme tümörü teşhisi koymak için fiziksel muayene yeterli değildir. Meme dokusundan biyopsi örneği alınır. Aynı zamanda meme çevresindeki lenf düğümleri de kontrol edilir. Tümörün yayılma ihtimaline karşı akciğer, karın ve göğüsten röntgen istenir. Alınan tüm numuneler veteriner hekim tarafından incelenir ve meme tümörü tanısı konulur.

Kedilerde Meme Tümörü Tedavisi

Meme tümörünü ortadan kaldırmak için farklı yöntemler tercih edilir. Öncelikle hayvan detaylı şekilde incelenir. Röntgeni çekilir ve patolojik örnekler alınır. Ardından alınan patolojik örnek incelenir ve tedavinin seyri belirlenir.

Sonuçlara göre tedavide kemoterapi ve immunoterapi adı verilen işlemler uygulanır. Meme tümörünün tedavisinde radyoterapi ve çeşitli cerrahi operasyonlar da uygulanır. Kötü huylu tümörlerin yayılmasını önlemek için cerrahi işlem şarttır. İyi huylu olanlar ise ilaç tedavisi sayesinde yok edilir. Tedavide uygulanması gereken işleme hayvanın detaylı olarak incelenmesi sonucu karar verilir.

Kedilerde Meme Tümörü Ameliyat Fiyatları

Meme tümörü ameliyatlarının yetkili kişiler tarafından, steril koşullar altında ve ekipman kullanarak yapılması gerekir. Ameliyatın fiyatını etkileyen faktörler vardır. Bu faktörlerden biri tümörün türüdür. Kötü huylu tümörleri ameliyat etmek riskli ve maliyetlidir. Meme dokusundaki tümörü uzaklaştırmak için tercih edilen yönteme göre de fiyat faktörü değişir. Bu tür işlemler için kesin bir fiyat vermek mümkün değildir. Genel bir fiyat verecek olursak 800 ve 1800 TL arası fiyatlar verilebilir. Bu fiyat işlemin yapıldığı yere göre farklılık gösterir. En doğru fiyat bilgisi için işlemin yapıldığı alanlar ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Kedilerde Meme Tümörü Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür?

Meme tümörleri dişi kedilerde çok sık görülür. Meme tümörü için riskli yaş grubu 10 ve 12 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında meme kanseri riski artış gösterir. Erken yaşlarda kansere yakalanma riski yüksek olan kedi türleri vardır. Bunlardan biri siyam kedileridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.