Evcil Marketim
Kedi Bakımı

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kedilerin dünyayı görüşüne dair en çok merak edilen hususlardan belki de en önemlisi görüş açısıdır. İnsan gözünün görüş açısı tam 180 derecedir. Kediler ise sağ ve sol gözlerinden onar derece olmak üzere toplamda 20 derece kadar fazla bir görüş açısı ile dünyayı görür. Bu de çevresinde olup bitenden daha fazla haberdar olması, insan ile aynı hizada bir yere bakmasına rağmen daha fazla şey görebilmesi manasını taşır.

Görüş Açısının Geniş Olmasının Sebebi

Elbette kedilerin doğal ortamları da göz önüne alındığı zaman bu husus pek şaşırtıcı kabul edilemez. Ne de olsa doğada kendilerini koruyabilmek ve gelecek tehlikeleri önceden fark edebilmek için görüş açılarının çok daha geniş olması gerekir. Bunun yanında kedilerin insanlara kıyasla daha çevik canlılar olduğu da ihmal edilmemelidir. Bu sayede bir bölgenin tamamını taramak kediler açısından çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Kediler dünyayı nasıl görür sorusunun öncelikli cevabı işte budur.

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?
Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kediler Uzağı Nasıl Görür?

İnsanlar açısından belirli durumlar ve hastalıklar haricinde uzak ya da yakını görmede zorlanma benzeri bir zorluk söz konusu değildir. Elbette doğal olarak mesafe uzadıkça görmek de zorlaşacaktır. Ancak kediler uzak dahi kabul edilmeyen bazı alanları görmekte son derece zorlanabilir. Başka bir deyişle her ne kadar görüş açıları insanlara kıyasla daha geniş olsa dahi insanlardan çok daha kısa bir mesafeyi görebilirler. Pek çok insanın uzak dahi demeyeceği bölgeleri kedilerin yaklaşmadan görmesi çok zordur.

Kediler miyop benzeri bir doğal özelliğe sahiptir demek bu yönüyle çok da yanlış bir nitelendirme olmayacaktır. Ancak kedilerin yakını görebilmeleri, tehlikeleri fark edememeleri ve avlanmada zorlanmaları manasına gelmeyecektir. Ne de olsa kediler çok keskin bir duyma yetisine sahiptir. Kaldı ki kedilerin görüş mesafesi de avlanmalarını engelleyecek kadar kısa değildir.

Gece Görüşü ve Kediler

Yukarıda da ifade edildiği üzere kediler pek çok zaman insanlardan nispeten daha yetersiz olabilir. Ancak gece görüşü konusunda aynı durum söz konusu değildir. Kediler gece görüşü yönünden insanlardan kat kat daha başarılıdır. Öyle ki bir kedinin geceleri gördüğü netlikte, bir insanın aynı cismi aynı ışıkta görebilmesi için en az 6 veya 7 kat daha fazla ışık gerekmektedir.

Bunu sağlayanlar ise çubuksu retina adı verilen hücrelerdir. Üstelik bu hücreler sadece gece görüşünü değil kedinin gözündeki görüş açısını da artırır. Kedilerin insanlara kıyasla daha geniş bir açıyı görmesi de işte bu şekilde olur. Kediler dünyayı nasıl görür sorusunun gece vakti yönünden de cevabı budur.

Kediler Renkleri Nasıl Görür?

Kedilerin dünyayı görüşü yönünden merak edilen bir diğer unsur da renklerin tonlarıdır. Pek çok insanın kafasında kedilerin dünyadaki renkleri ne kadar canlı gördüğü sorusu vardır. İnsanlar ile kıyaslama yapıldığı zaman kedilerin dünyadaki renkleri çok daha soluk gördüğü bilinen bir gerçektir. İnsanlar pek çok rengi parıltılı veya canlı görebilir. Ancak kedilerde pek çok zaman parıltılı ve canlı renk diye bir kavram mevcut değildir. Başka bir deyişle kediler dünyadaki renkleri neredeyse her zaman pastel tonlarında görür. Ton farklılıklarının da insanlar kadar geniş bir yelpazeye sahip olmadığını ifade etmekte yarar vardır. Yani insanlar çok daha fazla renk tonunu görebilir ancak kedilerin görebildiği renk tonu sayısı insana kıyasla çok daha azdır.

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?
Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kediler Siyah ve Beyaz Dışında Bir Rengi Görebilir mi?

Bazı insanlar ise kedilerin siyah ve beyaz haricinde bir renk göremediğini ifade etmektedir. Hatta bazıları köpekler açısından da aynı durumun geçerli olduğunu söyler. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Renk yönünden kediler dünyayı nasıl görür öncelikle kediler siyah ve beyazdan çok daha fazlasını görebilir. Sadece renk seçmek yönünden biraz daha zayıf olabilir. Örnek olarak bazı renkleri daha soluk görebilir ve bazı renkleri seçmekte hayli güçlük çekebilirler.

Yani kedilerin gözlerindeki algılayıcılar insanlardaki gibi olmasına rağmen daha az renk seçebilir. Örnek olarak kırmızı ile pembe veya mor gibi renkleri birbirine karıştırmaları son derece normaldir. Bunun yanı sıra mor veya koyu kırmızı tonlarındaki renkleri de mavi ya da lacivert benzeri görürler.

Kedilerin Işığı Daha Verimli Kullanmasının Sırları

Kedilerin gözünde yer alan retina tabakasında insanlarda bulunandan farklı bir organ bulunmaktadır. Bu organ sayesinde kediler ortamda yer alan ışığı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirler. Hatta loş ve karanlık alanlarda kedilerin çok daha net görebilmesinin sebeplerinden bir tanesi de budur. Üstelik bu organ sadece net görüşle de sınırlı değildir. Buna ek olarak kedilerin daha detaylı görmesini de sağlar. Ne de olsa yoğunlaşma çok daha fazla olacaktır.

Kedilerin Gözleri Neden Parlar?

Bazı insanlar kedilerin gözlerinin neden parladığını merak eder. Özellikle karanlıkta ya da ışığın çok fazla olmadığı yerlerde kedilerin gözü adeta ışık yansıyormuş gibi parlar. Bu benzetme pek de hatalı sayılmaz zira kedilerin gözlerinin parlaması aslında yukarıda bahsedilen ve tapetum adı verilen organ sayesindedir. Yani kedilerin retina tabakasında yer alan ve adeta bir ayna işlevi gören bu organ kedilerin gözlerinin parlamasına neden olmaktadır. Yoksa kedilerin gözlerinin parlaması herhangi bir göz yanılması ya da fosfor benzeri doğuştan gelen bir durumdan kaynaklı değildir.

Detayları Görmek Yönünden Durum Nasıldır?

Kediler dünyayı nasıl görür sorusunun bir diğer unsuru ise netliktir. İnsanlarla kediler kıyaslandığı zaman insan gözünün çok daha net gördüğünü ifade etmek yanlış olmayacaktır. Ancak net görmek ile detaylı görmek de aynı şey değildir. Yani kediler daha detaylı görmesine rağmen netlik açısından aynı şey söz konusu olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.