Evcil Marketim
Kemirgen Sağlığı Ve bakımıKemirgen TürleriKemirgenler

Hamster Özellikleri ve Bakımı

Hamster

Hamster kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardan olup en çok tercih edilen canlılardandır. İletişim kurulması açısından sabır gerektiren bu hayvanlar, diğer evcil hayvanlara oranla daha uyumlu ve sakin olmalarından dolayı evde beslenmesi ideal olan canlılardır. Bakım ve temizlik malzemeleri oldukça uygun fiyatlı olup çok masum olmalarından kolaylıkla evde bakılabilirler.

HAMSTER NASIL BAKILIR? | MİSKİN’İN ANISINA… – YouTube

Farelere benzeyen bir yapıları bulunsa da oldukça kendine has bir tür olan farelerin görme yetenekleri zayıftır. Koklama ve işitme duyuları gelişmiş olmasının yanı sıra ön ayaklarını el gibi kullanabilirler.

Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmağı bulunan bu hayvanların yanakları depolama görevi görerek yiyecekleri bu kısımlarda tutabilirler. Kesilmiş gibi duran küt kuyrukları 1 cm olup genellikle vücutları sarı ya da kahverengi tonlardadır.

Son derece meraklı olan hamster türleri dayanıklı olup dirençli bir bünyeleri bulunur. Bu nedenle kolay bir şekilde hastalanmazlar. Keskin olan ön dişleri sayesinde iyi bir kemirgendir ve ön dişleri sürekli büyüme halindedir. Gündüz uyumayı seven gece aktif olan canlılardan olup dişileri daha agresif bir yapıdadır.

Tek başlarına yaşamayı severlerken cüce hamsteer türü olanlar toplu halde yaşarlar. Ürkek ve tedirgin canlılardan olan bu hayvanlar, insanlara alışmaları için zaman gerekli iken yüksek sesten pek hoşlanmazlar.

Hamster Ne Yer?

Hamsterlerin beslenmeleri diğer canlılara göre daha kolaydır ve hazır yemlerle beslenebilirler.

Hamster Ne Yer

Hazır yemlerin yanı sıra taze gıdaların da tüketilmesi beslenmelerinde fayda sağlayacaktır. Yeşillik ve sebzeleri çok sevmelerinden dolayı beslenmelerinde bulundurabilirsiniz. Salatalık, brokoli ve ıspanak gibi sebzelerin taze olarak verilmesi gereklidir.

Elma, muz ve armut gibi meyveleri severler ama fazla miktarda verilmesi sindirim sistemlerine zarar verebilir. Gıdalardan su ihtiyaçlarını karşılamaları yeterli olmaz ve bu nedenle günlük taze su tüketmeleri önemlidir.

Mısır, yulaf ve arpa gibi yiyecekleri de sevmelerinden dolayı bu ihtiyaçlarını hazır yemlerle karşılaması önerilir. Hazır yem verilmesindeki bir diğer fayda ise günlük ihtiyacı olan vitamin, mineral ve takviyeleri bu yemler sayesinde alabiliyor olmasıdır.

Hamster Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  1. Hamsterler çok iyi bir kemirgen olmasından dolayı mutlaka yaşam alanları olan kafeslerin sağlam malzemeden yapılmış olması gereklidir. Bulundukları ortamın direk güneş ışığı alması ya da soğuk olması sağlıkları açısından zararlı olabilir. Kafesler diğer eşyalara uzak bir şekilde konumlanarak ortam ısının uygun olması önemlidir.Hamster Bakımı Nasıl Olmalıdır
  2. Hamsterlerin bakımları diğer evcil hayvanlara göre daha kolay ve zahmetsiz olup suluk, kafes ve mama dışında bazı bakım malzemeleri yer almalıdır. Bunlar yatak, tuvalet, ev ve çarktır. Bu ürünlerin sağlanması durumunda hem bakımları kolay bir şekilde gerçekleşir hem de kafesleri içerisinde huzurlu bir yaşam alanı sağlanmış olur.
  3. Hamsterlerin bakımlarının ve temizlenmesinin kolay bir şekilde gerçekleşmesi için yaşam alanlarının konforlu olması önem taşır. Yaşam alanlarında yer alan eşyaların hijyeni oldukça önemlidir.

Hamster Kafesi Özellikleri

Kemirgen olan bu türler, düzenli ve tertipli olan bir yaşam alanına ihtiyaçları vardır. Bu yaşam alanlarını sağlayabilmek, konforlu ve temiz bir alan sunabilmek için hamster kafesi edinilmelidir. Kafes içerisinde oyun oynayacak, hayati tüm fonksiyonlarını yerine getirecek olmasından dolayı seçimlerin doğru bir şekilde yapılması önem taşır.

Kafes seçimleri yapılırken öncelikle fare boyutları dikkate alınmalıdır. Hamsterlerin tek ya da çift yaşamasına bağlı olarak boyutları belirlenmeli ve uygun bir yaşama alanı sunularak konforlu zamanlar geçirmesi sağlanmalıdır.

 

Hamster Kafesi Özellikleri

Hamsterlerin davranışlarını inceleyerek kendilerine yaşam alanları içerisinde vakit geçireceği malzemeler edinmesi sağlanmalıdır. Borular, tüneller, yatak ve oyuncaklar kafes içerisine konulabilecek malzemelerden olup bu hayvanların ilgi alanlarına yönelik olmalıdır. Kafesin tercih edilmesi aşamasında hamsterlerin renk körü olmasından dolayı kendi zevkinize göre seçimler yapabilirsiniz.

Evcil hayvanlardan olmasından dolayı yanınızda taşımak isteyeceğinizden kafesin taşınabilir bir şekilde olmasına özen göstermeniz gereklidir. Kemirgen olmalarından dolayı kafeslerin sağlam bir yapısı olmalıdır. Telleri ve plastikleri sağlam olan kafeslerin taşıma esnasında devrilmemesi için oyuncakların ve içine konan malzemelerinde sabitlenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Plastik, ahşap, cam ve demir gibi çeşitleri bulunan bunların kafeslerinin ev tipi olanları da mevcuttur. Bu nedenle seçimler yapılırken kendi zevkiniz ve bu hayvanın ilgi alanlarına yönelik doğru ve sağlam seçimler yapılmalıdır.

Hamster Fiyatları

Hamster beslemesi kolay ve bakımları zahmetsiz olan evcil canlılardandır. Hamster fiyatları türlerine göre değişiklik göstermekte olup 30 TL den başlayan ve türüne göre yükselen bir fiyat skalasına sahiptir.

Hamster Fiyatları

Bu nedenle türüne göre seçim yaparken kendi bütçenize en uygun olan canlıyı satın almanız ya da sahiplenmeniz önem taşır.

Yaşam alanı sunacağınız ve konforlu bir şekilde zamanlarını geçirmesini sağlayacağınız hamster kafesi fiyatları içinde durum aynıdır.

Bu da İlginizi Çekebilir: Munchkin Özellikleri ve Bakımı – Munchkin Kedisi Fiyatları (patigen.com)

Tercih edeceğiniz kafesin cinsine, boyutlarına ve kullanılan malzemesine göre farklı fiyatlandırmalar mevcut iken içerisine konulan oyuncaklar ve eşyalarda ekstra maliyete sahip olacaktır.

Tel, akrilik ya da ahşap gibi seçeneklere göre maliyetler değişiklik gösterirken en uygun olan tercihi bütçenize göre yapabilmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.