Evcil Marketim
Kemirgen TürleriKemirgenler

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

Hollanda Lop Tavşanı

Hollanda lop tavşanı tavşan türlerinden bir tanesi olup anavatanı Hollanda’dır. Fransız lop tavşanı ve Hollanda cüce tavşanının melezlenmesi sonucu ortaya çıkan bir tür olup en sevilen tavşan ırkı olarak beslenir.

Lop tavşanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

HOLLANDA LOP TAVŞANI | BAKIMI – YouTube

Cüce tavşan ırkları arasında yer alan Hollanda lop tavşanı farklı ve ilginç karakteristik özellikler taşır. Kulakları oldukça uzun ve düşük olan lop tavşanlarının farklı fiziksel özellikleriyle kendilerine has güzellikleri bulunur.

Düşük olan kulakları ve ponpon biçiminde kuyruğu olan Hollanda lop tavşanı oyuncak görünümündedir. Birçok kişi tarafından hamstere benzetilen lop tavşanları ağırlıkları fazla boyları kısa olan bir ırktır. Oldukça oyuncu bir kişilikleri olmasının yanı sıra evde beslenmesi ideal olan sevimli bir ırktır.

Erkek olan lop tavşanları çiftleşme dönemlerinde agresif olurken kavgacı eğilimler gösterebilirler. Normal zamanlarda ise oldukça sessiz ve sakin bir karakterleri bulunup son derece eğlenceli bir yapıları bulunur.

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri

Anavatanı Hollanda olan lop tavşanlarının düşük ve uzun kulakları bulunur. Baş kısmı oldukça tüylü gözüken lopların bacakları kalın bir yapıdadır. Oldukça sosyal canlılardan olan lop tavşanları meraklı, uysal, sevecen ve oyuncu bir karakter taşırlar. Zeki bir yapıları olmasından dolayı tuvalet eğitimi ve diğer eğitimler zorlanmadan verilebilir.

Sürekli kafes ortamında tutulmaktan hoşlanmazlar ve diğer evcil hayvan bakımlarında olduğu gibi özgür kalmak isterler. Hareketli ve oyuncu olan lop tavşanlarının egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir ve bu nedenle açık havada egzersizleri ihmal edilmeden yaptırılmalıdır.

Sakin ve uysal olmalarından apartman yaşamına uyum sağlayabilirler. Ortalama 10 yıl kadar ömürleri olup sağlıklı bir şekilde yaşamaları için bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması önem taşır.

Melezlenmeyle ortaya çıkan Hollanda lop tavşanlarının diğer ırklara göre kemirme özellikleri yok denecek kadar azdır. Çekingen olmayıp oldukça sosyal canlılardandır.

Herhangi bir sesleri bulunmayan lop tavşanları sadece kızgınlık dönemlerinde ve mutlu olduklarında ses çıkarırlar. Kişilerin etrafında dönmeleri, yanınıza gelip yatmaları ve peşinizden koşmaları iletişim kurmak istemelerin işaret hareketlerdir.

Hollanda Lop Tavşanı Ne Kadar Büyür?

Hollanda Lop Tavşanı Ne Kadar Büyür

Hollanda lop tavşanları yetişkinliğe ulaştıklarında 1-2 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Lop tavşanlarının iyi bakılması ve bakımlarının tam olarak yapılması durumunda 10-12 yıl kadar ömürleri bulunur.

Günde ortalama 700 ml su içen lop tavşanlarının cinsiyetleri 5. Aydan sonra belirginleşir.

Hollanda Lop Tavşanı Kokar mı?

Hollanda Lop Tavşanı Kokar mı

Hollanda lop tavşanları oldukça temiz olup evde beslenmesi ideal canlılardır. Tuvalet eğitimleri kolay olup idrarlarını ya da dışkılarını dışarı yapmazlar ve kokuları bulunmaz. Kokmayan ve temiz, yıkanmaktan pek hoşlanmamalarından dolayı sıklıkla yıkamak gerekmemektedir. Bu nedenle kirlenmeleri durumunda pamukla silinmesi yeterli olur.

Hollanda Lop Tavşanları Beslenmesi

Hollanda Lop Tavşanları Beslenmesi

  • Lop tavşanlarının beslenmesinde kendileri için özel üretilmiş olan tavşan hazır mamaları yer almalıdır.
  • Bu mamaların yanı sıra keçiboynuzu, meyveler, marul, maydanoz gibi yeşil sebzeler ve arpayı çok severler.
  • Her gün düzenli bir şekilde meyve ve sebzelerin taze olarak verilmesinde sakınca olmayıp besleyici olacaktır.

Hollanda Lop Tavşanları Bakımı

Lop tavşanları bakımında öncelikli olan banyoyu sevmemeleri ve yıkanmaması gerektiğinin bilinmesi gereklidir. Lop tavşanlarının kirlenmesi durumunda ıslak bir pamukla temizlenmeleri yeterli olur ki kokusu olmayan kendini temizleyebilen bir tavşan ırkıdır.

Hollanda Lop Tavşanları Bakımı

Yoğun tüyleri bulunan lop tavşanlarının tüylerinin mevsimsel olarak dökülmeleri söz konusu olup düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Özel taraklarla uygulanacak tarama işlemleri sonrasında tıraş edilmesine gerek duyulmayıp bakımları sağlanmış olur.

Tırnaklarının uzamasıyla kesilmesi gerekli iken mutlaka bu konuda bir veteriner desteği alınarak işlemlerin yapılması önem taşır.

Hollanda Lop Tavşanları Gebelik Süreçleri

Hollanda Lop Tavşanları Gebelik Süreçleri

Hollanda lop tavşanlarının çişinde bir koku sezilmesi durumunda ve koşarken sesler çıkarmaya başladığında kızgınlık dönemleri olduğu anlaşılabilir. Bu dönemde çiftleştirilmesi önemli olup yaklaşık olarak gebelik süreleri 1,5 ay kadar olacaktır.

Tek doğumda 4-8 adet arası yavru dünyaya getirebilirler. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli detay yavrulara ilk 15 gün boyunca insan teması yapılmamasıdır. Koku sinen yavrular yuvadan atılabilmektedir ve yaşamlarını kaybedebilirler.

Hollanda Lop Tavşanı Fiyatları

Hollanda Lop Tavşanı Fiyatları

Hollanda lop tavşanı fiyatları genel sağlık durumu, eğitimleri ve cinsiyetine göre farklı fiyatlandırmalara sahip iken ortalama 250-300 TL arası değişiklik göstermektedir.

Bu da ilginizi çekebilir:

Cüce Tavşan Özellikleri ve Bakımı – Cüce Tavşan Fiyatları – (patigen.com)

Maliyetlerin bilinmesi ve tüm özelliklerin araştırılması sahiplenilmeden önce önemli bir detaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.