Evcil Marketim
Kemirgen TürleriKemirgenler

Cüce Tavşan

Cüce Tavşan

Cüce tavşan türleri, oldukça ufak boyutlarda olup evde beslemek için ideal olan evcil canlılardandır. Orijinal isimleri Hollanda cüce tavşanı olup günümüzde oldukça popüler bir hal almışlardır. Hollanda lop tavşanlarıyla karıştırılmaması gereken bir türdür ve ırk olarak özellikleri birbirinden farklıdır.

Cüce Tavşan ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

CÜCE TAVŞAN BAKIMI VE YAVRU TAVŞAN NASIL BESLENİR | TAVŞAN BAKIMINA DAİR HERŞEY – YouTube

Minyatür evcil tavşan türü olan cüce türler,  1940 yılında ilk olarak Hollanda da melezlenmişlerdir. Boyunları ve kulakları kısa olan bu tavşanlar farklı renklerde olabilir.

Diğer tavşan ırklarına göre ufak bir yapıda olmasına rağmen butavşan türleri çok aktif, hareketli ve oyun oynamaktan hoşlanan özellikler taşımaktadır. Çok enerji dolu canlılardan olmalarından dolayı sürekli oyun oynamak isterler ve tek başlarına oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirler.

Çok fazla ilgi ve sevgi beklemeyen cüceler, sakin bir yapıdadır. Bu nedenle hem boyutlarından hem sakinliğinden dolayı evde beslenmesi oldukça idealdir. Temiz bir bünyeleri olmasından dolayı ise bakımları da oldukça kolay yapılan bu tavşanların kendilerine has boyutları ve karakteri olan sevimli evcil canlılardandır.

Cüce Tavşan Boyutları ve Özellikleri

Cüce Tavşan Boyutları ve Özellikleri

Fiziksel özelliklerinden dolayı diğer tavşan ırklarından ufak olan cüce tavşan ne kadar büyür sorusu merak edilmektedir. Evde tavşan beslemek isteyen kişiler için boyutları oldukça ideal olan bu  tavşanlar en fazla 50 cm’ye kadar ulaşabilirler. Ağırlıkları ise 1,5 kg olup evde rahatlıkla beslenebilmelerinden dolayı günümüzde oldukça tercih edilen evcil hayvanlardandır.

Aslında bakıldığında cüce olmaları sevimli gibi görünse de bir sağlık sorunundan kaynaklandığı bilinir. Büyüme hormonu eksikliği bulunmasından dolayı büyüyemeyen tavşanlar belirli boy ve kilonun üstüne çıkamazlar. Bu nedenle küçük ölçülerde kalarak cüce  türleri ortaya çıkar.

Enerjileri oldukça yüksek olan bu tavşanlar son derece aktif olarak oyun oynamayı severken aynı zamanda kendi kendilerine de eğlenmekten zevk alırlar. Gerginlikleri kısırlaştırılmayla giderilebilen cüce tavşanların çoğaltılması düşünülmüyorsa mutlaka kısırlaştırılmalıdır. Bu sayede kendilerini daha huzurlu ve sakin hissedebilirler.

Yüksek sesten hoşlanmayan oldukça ürkek bir canlı olan cüceler, yükseklik korkuları da bulunur. Yüksekten korkmasından dolayı kucağa alınması durumunda korkarak ısırabilme davranışı gösterirler.

Cüce Tavşan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cüce tavşanların kürkleri ince ve ipeksi bir yapıdadır. Bu nedenle bakımlarında mutlaka düzenli bir şekilde tüylerinin fırçalanması önem taşır. Yaşam alanlarının temiz ve düzenli olmasının yanı sıra ürkek olmalarından dolayı gürültüden uzak bir alanda olması gereklidir.

Cüce Tavşan Bakımı Nasıl Olmalıdır

Tüyleri her ne kadar kısa ve ipeksi olsa da gözlerine girme ihtimalleri olur. Bu nedenle mutlaka göz çevresi bakımları düzenli rutinler halinde yapılmalıdır. Tavşanlar doğaları gereği agresif bir yapıya sahip olmalarından dolayı egzersizleri ihmal edilmeden yaptırılmalıdır. Bu sayede sağlıklı ve formda bir yaşam sürmeleri sağlanmış olur.

Kediler gibi kendilerini temizleyebilme özelliğine sahip olan cücelerin, yıkanmalarına gerek duyulmaz. Aşırı bir şekilde kirlenmesi durumunda ise kürkünün ıslak bir bezle silinmesi yeterli olur. Bu tavşanların kulakları küçük ve kısa olmasına rağmen parazit, enfeksiyon ve bakterilere açık bir yapıları bulunur. Bu nedenle bakımlarında kulak temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Her evcil hayvanda olduğu gibi bu tavşanlarında bir aşı takvimleri bulunur. Aşıların aksatılmadan veteriner kontrollerine götürülerek sağlıklı kalmalarına yardımcı olunmalıdır.

Cüce Tavşan Beslenmesi

Tavşanların konforlu yaşam alanları olan kafesleri içerisine tabanına samanlar konmalıdır. Saman yerleştirilmesi yemelerine besleyicilik katacaktır. Birçok sebze ve meyveyi tüketebilen bu tavşanlar için önemli olan besleyici özel besinler tercih edilmesidir.

Cüce Tavşan Beslenmesi

Bu tavşanların beslenmesi kolay olup mutlaka sakin bir ortamda bakımlarının yapılması önemlidir. Evde eğer küçük bir çocuk bulunuyorsa cücelerin beslenmesi önerilmemektedir ki kendileri sıkı sıkı tutulmaktan ve sürekli kucakta olmaktan pek hoşlanmazlar.

Cüce Tavşan Nasıl Anlaşılır?

Cüce Tavşan Nasıl Anlaşılır

Cüce tavşan türünün diğer tavşanlardan ayrılan özellikleri bulunmaktadır. Bu tavşanların burunları düz ve kulakları kısadır.

Vücudu ise diğer tavşanlara göre daha derli toplu olup en yaygın görülen renkleri siyah, gri, beyaz ve kahverengidir.

Cüce Tavşan Tüy Döker mi?

Cüce Tavşan Tüy Döker mi

Cüce olan tavşan türü diğer tüm hayvanlar gibi yılda iki kere tüy dökerler ve tüy değişimleri olur. Mevsimsel olarak tüy değişimleri görülmesi normal olup tüy dökmeleri mümkündür.

Bu da ilginizi çekebilir:

Tavşan Özellikleri ve Bakımı – Tavşan Ne Yer – Tavşan Fiyat (patigen.com)

Cüce Tavşan Fiyatları

Cüce Tavşan Fiyatları

Cüce tavşan fiyatları sağlık durumuna göre değişiklik gösterse de ortalama 250 TL ile 300 TL arası bir fiyatlandırmaya sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.